_

Zwrot 50% podatku za pracę twórczą projektanta.

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Zwrot 50% podatku za pracę twórczą projektanta.

Postprzez billobill » lut 01, 2017 20:01

Witam,

Czy jest ktoś na forum kto potrafiłby mi konkretnie i rzeczowo odpowiedzieć na zagadnienie jak w temacie?

Link do artykułu dotyczącego tego odliczenia:

http://serwisy.gazetaprawna.pl/pit/artykuly/689719,inzynier-moze-odliczyc-50-proc-koszty-za-projekt.html

Wiem, że takie odliczenie jest możliwe, lecz niestety wiem o tym od osób trzecich, nie mogę bezpośrednio się tych osób spytać.
Wiem tylko tyle, że należy prowadzić rewizję prowadzonych projektów i w to wszystko zamieszana jest dział księgowości.

Żadnych konkretów nie wiem.
Gdzie i jakie wystosować w tej sprawie pismo, do US czy może innego urzędu?
Jakie zaświadczenie od firmy, czy jakieś aneksy do umowy?

Jeżeli ktoś korzysta z takiego zwrotu to proszę o kontakt.
billobill

Re: Zwrot 50% podatku za pracę twórczą projektanta.

Postprzez ll » lut 01, 2017 22:40

kiedyś to rozkminiałem.... jak chcesz srednio udowodnić tylko na zasadzie wyludzenia podatku(przepraszam za okreslenie na optymalizacji kosztow podatkowych) to jest mozliwosc napisania pisma do ministerstwa finansow z zapytaniem czy sie pod to podciagasz. A cala sztuka w tym jest zeby tak skonstruowac to pismo zeby Ci na nie odpowiedzieli. Bo przepis mowi ze brak odpowiedzi jest rownoznaczny z przyklepaniem twojej argumentacji. I to wlasnie jest twoja duporytka przed US. Mozna zlecic takie cos...
ll

Postprzez billobill » lut 02, 2017 17:56

Dzięki za odpowiedź, ale mało co z niej wynika.

ll napisał(a):kiedyś to rozkminiałem....

Czyli nie skorzystałeś z tego, czy US Tobie odmówił zwrotu ?

ll napisał(a):I to wlasnie jest twoja duporytka przed US.

Pierwszy raz słyszę takie określenie, może rozwiniesz je :)?

ll napisał(a):Mozna zlecic takie cos...

Komu i za ile?
billobill

Postprzez ll » lut 02, 2017 18:25

billobill napisał(a):Dzięki za odpowiedź, ale mało co z niej wynika.

ll napisał(a):kiedyś to rozkminiałem....

Czyli nie skorzystałeś z tego, czy US Tobie odmówił zwrotu ?

ll napisał(a):I to wlasnie jest twoja duporytka przed US.

Pierwszy raz słyszę takie określenie, może rozwiniesz je :)?

ll napisał(a):Mozna zlecic takie cos...

Komu i za ile?

Nie skorzystałem
Nie rozwine
Komus kto sie zna na prawie pracy i podatkach ... Biuro ksiegowo , które ma doradców podatkowych ??
ll

Postprzez notdot » lut 07, 2017 16:23

To ja za to słyszałem, że nie każdy projekt da się podciągnąć pod twórczość autorską, bo tylko wtedy przysługuje 50%.
I wiele urzędów skarbowych utrzymuje, że np. tworzenie projektów elektrycznych (moja branża) nie jest opracowaniem autorskim w rozumieniu podatkowym i nie należy się 50%. Więc to co w artykule nie do końca mnie przekonuje, tym bardziej, że jednemu może się uda, innemu nie - wszystko zależy od interpretacji
notdot

Postprzez CFA » lut 12, 2017 22:29

billobill napisał(a):Żadnych konkretów nie wiem.
Gdzie i jakie wystosować w tej sprawie pismo, do US czy może innego urzędu?
Jakie zaświadczenie od firmy, czy jakieś aneksy do umowy?
Jeżeli ktoś korzysta z takiego zwrotu to proszę o kontakt.

Nie wiem skąd wywnioskowałeś na podstawie tego artykułu o jakimś zwrocie?
Raczej masz nikłe zrozumienie spraw podatkowych. Jeśli Twoja praca pozwala na uznanie jej za tzw twórczą,
czyli z przekazaniem praw autorskich - czyli tworzysz w ramach pracy dzieło o indywidualnym charakterze (najlepiej zapoznać się ze szczegółami w ustawie o prawach autorskich), to masz prawo do wykazania kosztów uzyskania przychodów na poziomie 50% uzyskanego przychodu (a nie 20% jak przy normalnym zleceniu czy dziele czy ryczałtowo jak przy umowie o pracę). I tylko tyle jest w tym artykule. Dodatkowo jest to rzecz tak powszechnie znana, że nie jest żadną tajemnicą ani kombinacją. Jeśli masz większe koszty uzyskania, to płacisz podatek od mniejszego dochodu - taki jest mechanizm. Jeśli księgowość Twojego pracodawcy uważa, że wykonujesz taką pracę, to takie podwyższone koszty uwzględniają. Jeśli uważają, że to normalna robota - standardowe klepanie konstrukcji czy projektów bez cech indywidualnych, to naliczają standardowe koszty wynikające z umowy. Zwrot to mógłby mieć miejsce, gdybyś udowodnił za lata wstecz, że miałeś prawo do wyższych kosztów uzyskania i wtedy mógłbyś składać korekty zeznań - o ile Twój pracodawca zdecydował by się wystawić Tobie korektę PIT-11. Jeśli chciałbyś wymusić na swojej księgowości inne naliczanie kosztów, to właśnie poprzez urzędową interpretację. Dostałbyś wtedy dupokrytkę i pracodawca musiałby się dostosować. Jeśli i z tego wyjaśnienia nic nie rozumiesz, to odpuść temat i zdaj się na księgowość.
CFA

Powrót do Off topic