_

Bar i gravity w SW 2011

Forum o CAE.

Bar i gravity w SW 2011

Postprzez tadek007 » lut 10, 2016 01:21

Witam. Mam taki maly problem z jednym dzwigiem I chcialem zrobic takie szybkie studium what if krytycznych punktow na ramieniu tego dzwigu. Nie chce wyliczac dokladnie stresu itd. tylko zobaczyc jak sa obciazona pewne punkty na ramieniu. Znalazlem na dnie szuflady plyte z wersja “demo” SW 2011 I chcialem sprawdzic czy SW sie do tego nadaje.
Generalnie ramie ma 40 m I wykonane jest z profili I rur. Wazy powiedzmy 5 ton I jest podtrzymywane ciegnem, ktore jest przymocowane do ramienia w odleglosci okolo 28 m pod kontem okolo 13 stopni. Gorny punkt mocowanie ciegna jest 6,5 metrow nad punktem mocowania ramienia.
Zrobilem model z pospawanych “bars”. Najpierw szkic 3D, zdefiniowalem przekroje pretow, I z pomoca konstrukcji spawanej zrobilem model ramienia. Jedna czesc w jednym pliku. Tworze studium (SW nie jest po polsku I nie wiem jak to sie nazywa po polsku) i edytuje “bar” (ciegno) I na obydwu koncach zanzaczam zawias. Na poczatku probowalem tylko zawias w jednej plaszczyznie, ale sie poddalem i teraz zaznaczam “zawias” I jak rozumiem “bar” nie przenosi momentu w zadnej plaszczyznie. Calosc jest podparta; punkt poczatkowy ramienia ma przemieszczenia 0 i obroty wolne. Tak samo punkt poczatkowy ciegna. Jedyne obciazenie to grawitacja.
Po przeliczeniu modelu w ciegnie pojawia sie bardzo duzy stress I przemieszczenia. Tak jak by ciegno wazylo duzo wiecej od ramienia. Ciegno wg SW wazy okolo 800 kg a ramie 5000 kg. Po przeliczeniu ciagna olowkiem wychodzi mi, ze przenosi okolo 16 ton. Jezeli jest wykonane ze preta 60x60 to naprezenia powinny byc okolo 43 MPa.
Na obrazku zalaczam wyniki; stress [Pa] w zdeformowanym modelu obciazonym tylko grawitacja. Jest to model uproszczony. Ramie jest zrobione z trojkata, ktore ma tylko reprezentowac jego ciezar. Mam dokladniejszy model, ale przeszedlem na ten zeby troche poeksperymentowac. Ciegno zachowuje sie tak samo w obydwu modelach. Generalnie model dziala ok z zawieszonym ciezarem (8 ton) i bez grawitacji. Nie moge zrozumiec tylko zachowania modelu pod dzialeniem grawitacji.
Moze komus z was widzac te wyniki przyjdzie do glowy gdzie popelniam blad w definicji albo w interpretacji.
Załączniki
1.jpg
tadek007

Powrót do CAE