_

Belownica-obliczenia wytrzymałościowe

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Belownica-obliczenia wytrzymałościowe

Postprzez pudi » lis 20, 2014 23:12

Witam,
buduję maszynę do zgniatania papieru, puszek itp. (załączam szkic). Określiłem warunki początkowe( wymiary beli, nacisk 5 ton, zasilacz hydrauliczny itp.), dobrałem siłowniki i zaciąłem się na wytrzymce.
1. Proszę o podpowiedź co do toku obliczeń konstrukcji tej maszyny.(podstawy i profilów) Pierwsze co mi przyszło do głowy to dobranie profili z rozciągania ich przy maksymalnym nacisku czyli :
50kN/4=12,5kN - idąc tą drogą dobrał bym profile pionowe. Ale to chyba byłoby za proste :)
2. Proszę o podpowiedź co do obliczeń stempla (powierzchni zgniatającej-na moim rysunku schematycznie narysowana blacha). Czy takie elementy jak ten stempel oblicza się "na piechotę" czy raczej stosuje się MES?
Załączniki
BELOWNICA.pdf
(383.83 KiB) Pobrane 315 razy
pudi

Re: Belownica-obliczenia wytrzymałościowe

Postprzez SMuraszko » lis 21, 2014 10:02

Cześć.
Przede wszystkim - układ siłowników jest niepoprawny. Rozumiem, że oba mają pchać płytę zgniatającą w dół i ich końcówki są zamocowane na stałe. To nie będzie działać w żadnym wypadku.
Inżynier mechanik, urządzenia, maszyny, przyrządy.
Portfolio: www.smuraszko.selreko.pl
www.selreko.pl
SMuraszko

Postprzez pudi » lis 21, 2014 12:14

Kolego SMuraszk, dlaczego nie będzie działać? Przyznam, że wzorowałem się na maszynie już wyprodukowanej (rys. w załączniku).
Do ramy i płyty zgniatającej przyspawane są ucha, do których zamocowane są siłowniki na np sworzniach. W miarę wysuwania/wsuwania się tłoczyska siłowniki chodzą na przegubach, płyta porusza się w pionie, a jej równoległość względem dna komory maszyny utrzymywana jest poprzez prowadnice (w pliku BELOWNICA V02.pdf dwa pręty, ale docelowo zastosuję inne rozwiązanie umożliwiające schowanie ich wewnątrz maszyny)
Załączniki
Maszyna produkcji jakiejść firmy.jpg
BELOWNICA V02.pdf
(414.66 KiB) Pobrane 154 razy
pudi

Postprzez thermtrans » lis 21, 2014 18:02

Będzie działać- siłowniki są połączone przegubowo a zatem jest możliwość obrotu w punkcie mocowania.

Generalnie, wyznacz siły od siłowników i policz niezbędne przekroje uwzględniając zginanie, ścinanie i siły osiowe.
Pozdrawiam, ThermTrans

MES, CFD, wytrzymałość materiałów, hydromechanika, mechanika, termodynamika.
thermtrans

Postprzez SMuraszko » lis 21, 2014 18:49

Zwracam honor, pomyliłem się - będzie działać :)
Na drugi raz lepiej będę się przykładał zanim wydam opinię.

Na jedną sprawę bym zwrócił uwagę - siłowniki są obok siebie względem środka płyty i powstanie moment obracający tą płytę. Prowadnicę będą musiały sobie z nim poradzić.
Inżynier mechanik, urządzenia, maszyny, przyrządy.
Portfolio: www.smuraszko.selreko.pl
www.selreko.pl
SMuraszko

Postprzez pudi » lis 24, 2014 12:20

Słuszna uwaga SMuraszko.
Koledzy proszę o rozwinięcie tematu dobrania profili / zbudowania tej konstrukcji.
Zakładam nacisk płyty do 50kN czyli 2 siłowniki 25kN.
Uważam, że konstrukcję tą trzeba policzyć jako ramę przestrzenną (szkic w załączniku). Jeśli nie, wyprowadźcie mnie proszę z błędu.
Tak na marginesie: czy inżynier mechanik konstruujący taką maszynę liczył by to na piechotę czy po prostu dobrał wstępnie profile z doświadczenia a następnie zrobił symulację MES? Czyli metodą prób i błędów?
Załączniki
Rama belownicy.jpg
pudi

Postprzez gambolo » lis 24, 2014 12:53

Patrząc na rysunek obciążenia konstrukcji od siłowników będzie trochę inne.

Ja bym dobrał wstępnie profile i sprawdził obliczeniowo jak to pracuje. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na wytrzymałość ale i sztywność całej konstrukcji.

Po za tym trzeba zwrócić uwagę na sposób pracy siłowników: trochę przeciwbieżnie i jeszcze pod skosem. Cała płyta podczas pracy może mieć tendencje do obracania się oraz wpadania w drgania: siłowniki nigdy nie będą pracować razem idealnie: różnice w tolerancji wykonania, tolerancje mocowania (spawane uszy), pasowania płyty do prowadnic itp. Trzeba zrobić specyficzny układ hydrauliczny - konieczność stosowania podwójnych zaworów proporcjonalnych itp. i stabilizacji ciśnienia hydraulicznego bo jak mawiał B.Komorowski woda ma to do siebie że spływa: tam gdzie ma najłatwiej i być może zacznie kosić Ci płytę podczas pracy.

Pytanie do autora: dlaczego nie zastosowałeś układu siłowników lub siłownika pionowego do napędu prasy ?
Załączniki
Rama belownicy.jpg
Rama belownicy.jpg (20.4 KiB) Przeglądane 1808 razy
gambolo

Postprzez pudi » lis 24, 2014 21:23

Jednym z moich założeń było zbudowanie maszyny o jak najmniejszych wymiarach. Nie chciałbym się tak łatwo się poddawać i zmieniać koncepcji, ale jak nic nie wymyślę to pójdę drogą łatwiejszą czyli jak jak gambolo
sugeruje-1 lub 2 siłowniki pionowe. Gambolo czyli dobrałbyś profile "na oko" a później zrobił analizę naprężeń MES? Dobrze Cię rozumie?
pudi

Postprzez gambolo » lis 25, 2014 09:11

Tak,
można próbować oszacować na szybko siły jakie idą na konstrukcje:
belki pod siłowniki - zginanie, siła od siłownika
słupy - rozciąganie, siły od siłowników/przez 4 słupy, zginanie można pominąć zakładając że konstrukcja jest odpowiednio przesztywniona i stężona
na kartce w 5 minut wyznaczysz jakie przekroje są potrzebne, modelujesz konstrukcje i wrzucasz do mesa

dopiero porządna analiza da Ci odpowiedź jak to się zachowuje i gdzie trzeba robić optymalizacje
gambolo

Postprzez pudi » lis 25, 2014 09:35

Takich wskazówek mi właśnie brakowało. Dziękuje.
Odezwę się za jakiś czas jak uda mi się coś sensownego stworzyć.
Pozdrawiam
pudi

Następna strona

Powrót do Warsztat