_

Blok łożyskowy - prośba o wyliczenie grubości materiału

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Blok łożyskowy - prośba o wyliczenie grubości materiału

Postprzez Wiesiek » sie 07, 2014 11:22

Mam prośbę aby ktoś wyliczył mi grubość materiałów jakich powinien użyć do zbudowania ramienia do ekranu projekcyjnego. Pojąłem się wykonać "społecznie" w moim parafialnym kościele montaż instalacji i teraz głowie się jak wykonać takie ramię. Ramię będzie miało 2 metry a ekran który na nim będzie wisiał ma długość 180 cm i ważył 10 kg
W wariancie pierwszym ramię "podparte jest tylko w jednym miejscu - na osi. W wariancie drugim dochodzi jeszcze linka stalowa jako dodatkowy punkt zamocowania.
Wygodniejszy w montażu ze względu do wysokość na jakiej odbędą się prace montażowe byłby dla mnie wariant pierwszy ale ze względu na duże naprężenia jakie występowały by na osi chyba trzeba będzie wybrać wariant 2.
Proszę o podanie przede wszystkim grubości osi oraz profilu na którym miałby zostać zamocowany ekran. Wszelkie sugestie będą dla mnie bardzo cenne. Z góry bardzo dziękuję.
Wariant 1
Obrazek
Wariant 2
Obrazek
Wiesiek

Re: Blok łożyskowy - prośba o wyliczenie grubości materiału

Postprzez MYCA » sie 07, 2014 13:25

:D Witam,

rura 40x40x2 (a jak masz "stracha" 60x60x1,5) i po krzyku, bez liczenia...

Ramię będzie miało 2 metry a ekran który na nim będzie wisiał ma długość 180 cm i ważył 10 kg

Wazniejsza jest plyta przyscienna (jej dlugosc) a wlasciwie kolki (ilosc i rozmiar w gornej czesci) - tu sobie na kartce policz. Sciana naturalnie tez - w "gipsie" sie nie utrzyma.
Załączniki
WYSIEGNIK EKRANOWY.pdf
(85.79 KiB) Pobrane 192 razy
------------------

Pozdr. :D tomek
MYCA

Postprzez topinż » sie 08, 2014 10:45

MYCA napisał(a)::D Witam,

rura 40x40x2 (a jak masz "stracha" 60x60x1,5) i po krzyku, bez liczenia...

Ramię będzie miało 2 metry a ekran który na nim będzie wisiał ma długość 180 cm i ważył 10 kg

Wazniejsza jest plyta przyscienna (jej dlugosc) a wlasciwie kolki (ilosc i rozmiar w gornej czesci) - tu sobie na kartce policz. Sciana naturalnie tez - w "gipsie" sie nie utrzyma.

Strasznie grubo Tomku. Toż to 30x30x2 wystarczy na luzach, a cieniej też by się pewnie dało, ale to już nawet wyglądało by jakoś kiepsko.
topinż

Postprzez MYCA » sie 08, 2014 15:41

:D Czesc,

topinż napisał(a):Strasznie grubo Tomku. Toż to 30x30x2 wystarczy na luzach, a cieniej też by się pewnie dało, ale to już nawet wyglądało by jakoś kiepsko.

Moze i grubo ale nie zapominaj o kosztach - w Reichu drozej zaplacisz za rure 30x30 niz za 40x40. A poniewaz to jedna sztuka, to "lam" na grubosc. Poza tym , jak sam zauwazyles, to "optycznie lepiej wyglada... :lol:
------------------

Pozdr. :D tomek
MYCA

Postprzez Wiesiek » sie 12, 2014 21:52

Dziękuję za zainteresowanie.
Bardo zależy mi na tym żeby ramię oparte było na na łożyskach ponieważ musi lekko chodzić (będzie napędzany siłownikiem). Czyli tak jak narysowałem, musiała by to być oś zamocowana w bloku łożyskowym. Kol. MYCA zamieścił szkic na którym ramię w pewnym momencie "rozwidla się" i zamocowane jest w dwóch miejscach. Takie rozwiązanie raczej u mnie nie wchodzi w grę. Ramię może być przytwierdzone do osi TYLKO Z JEDNEJ STRONY BLOKU ŁOŻYSKOWEGO. z drugiej strony do osi przyłączony będzie napęd. Zdaje sobie sprawę jak duża siła będzie oddziaływać na oś w miejscu gdzie styka się ona z ramieniem i dlatego bardzo zależy mi na wyliczeniu grubości tejże osi. Wymiary płyty podam jak zmierzę. Wiem tylko że jest z 6 blachy. Ściana jest z betonu a kołki na pewno dam na tyle mocne że wytrzymają :).
Obrazek
Wiesiek

Postprzez SMuraszko » paź 10, 2014 16:19

Cześć, pewnie już wisi to w kościele ale cóż zawsze warto naprostować.
Nie o wytrzymałość tu chodzi czyli czy się złamie czy nie złamie ale o dopuszczalne ugięcie.
Praktycznie na czym by to nie miało wisieć to zawiśnie. Ale jak będzie za wiotkie to się "skrzywi" i brzydko będzie wyglądać.
Dlatego trzeba policzyć ugięcia dla prostego przykładu ramy (belka pozioma=ekran, pionowa=fragment osi od łożyskowania do zetknięcia z belką poziomą) typu szubienica, ale odwrócona.

Jeśli odległość od łożyska do belki (odcinek zginany) będzie stosunkowo niewielka wtedy możesz przyjąć że tylko ramię ekranu się odkształca. W tym przypadku traktuj belkę jako zamocowaną w ścianie i obciążoną siłą skupioną na środku belki w odległości ~1m od podpory (podałeś szerokość ekranu 180cm + połowa z tego plus odległość do łożyska=~1m).
Interesuje nas odchylenie przeciwległego końca ekranu oddalonego od osi około 200cm. Załóżmy że zadowala nas odchylenie 5mm,
inne luzy jak łożyskowania możesz skompenoswać na zamocowaniu np szpilkach zamocowanych w ścianie.
Żeby ugięcie "wyszło" 5mm moment bezwładnosci profilu to 8 cm4, 10,4cm4 ma profil 50x25x2,5. Kwadratowy to będzie 40x40x2,5.
Węzeł połączenia belki z osi i wielkość osi - możesz dobrać na podstawie geometrycznego momentu bezwładnosci belki np w podobnych granicach. Rura fi42,1mm ze ścianką 3,2mm ma I=7,62cm4.
Załączniki
ekran.jpg
Ostatnio edytowany przez SMuraszko paź 13, 2014 07:22, edytowano w sumie 2 razy
Inżynier mechanik, urządzenia, maszyny, przyrządy.
Portfolio: www.smuraszko.selreko.pl
www.selreko.pl
SMuraszko

Postprzez topinż » paź 10, 2014 17:58

SMuraszko napisał(a):...

No wszystko bomba.
A linka gdzie?
topinż

Postprzez SMuraszko » paź 13, 2014 07:03

topinż napisał(a):
SMuraszko napisał(a):...

No wszystko bomba.
A linka gdzie?

Linka? W wariancie nr 2.
Inżynier mechanik, urządzenia, maszyny, przyrządy.
Portfolio: www.smuraszko.selreko.pl
www.selreko.pl
SMuraszko

Powrót do Warsztat