_

Camworks

Wszystko o wytwarzaniu wyrobów.

Camworks

Postprzez Mariusan » lis 30, 2007 09:37

Witam

Nie wiem czy był juz taki temat na forum ale zaryzykuje, czy ktoś z Panów technologów-konstruktorów-itp. używa może programu Camworks oniewaz u mnie w firmie jest są zaczęte poszukiwania programu "cam", a używamy Solid Worksa do projektowania i moje pytanie wiąże sie z tym programem czy opłaca sie kupić ten program i czy jest wart tej ceny.

POZDRAWIAM
Mariusan

Re: Camworks

Postprzez _Darek_ » lis 30, 2007 11:01

A jaka jest ta cena?? Widziałem w akcji SolidCAMa (również integruje się ze środowiskiem SolidWorksa) i sądzę, że ma całkiem spore możliwości. Szczególnie za taką cenę :)
_Darek_

Postprzez Mariusan » lis 30, 2007 12:33

Tzn. ceny jeszcze nie znam bo nie mój dział sie tym zajmuje mnie siętylko zapytali jaki program bedzie mi potrzebny zeby przyśpieszyć programowanie obrabiarek bo niestety w mojej firmi nie ma zadnego tego typu programu a roboty coraz więcej jak bede miał informacje apropo ceny to dam znać
Mariusan

Postprzez NTS » lis 30, 2007 15:12

Moja odpowiedź może nie jest bezstronna bo oferujemy produkt konkurencyjny ale podczas spotkań z klientami słyszałem że jeżeli chodzi o CAMworksa to na prezentacjach wszystko śmiga jak ta lala ale gdy przychodzi już do pracy na konkretnych detalach to są z nim spore problemy a wsparcie nie jest najlepsze.
W wielu miejscach spotkałem się również z SolidCAMem i na temat tego programu słyszałem w większości wypadków raczej pozytywne opinie.
Widziałem go również w akcji i wygląda całkiem OK.

Ale tak jak nadmieniłem to tylko moja prywatna opinia i to co zasłyszałem od klientów u których spotkałem się z tymi programami.
NTS

Postprzez mrq » cze 20, 2008 14:24

Panowie- pozwilcie, ze podziele sie z wami moimi spostrzezeniami, jako uzytkownika obu programow- SolidCAMa i CAMWorksa...

najpierw tytulem wstepu- w naszej firmie po przejsciu standardowej sciezki ewolucji: AutoCAD -> CAD 3D (byla batalia miedzy Inventorem a Solidworksem- wygral zecz jasna ten drugi!) doszlismy do etapu zakupu programu CAMowskiego. Jako, ze temat byl dosc pilny bez wiekszych zastanowien (niestety) wybralismy SolidCAMa. Po pierwszym spotkaniu z SolidCAMem bylem bardzo pozytywnie zaskoczony- zeczywiscie program fajnie integruje sie z Solidem- dopiero po dluzszej pracy zaczalem zauwazac pewne niedociagniecia.... Jako, ze firma sie rozrastala postanowilismy dokupic jeszcze jednego SW + CAMa- tym razem wybor padl na CAMWorksa- moim osobistym zdaniem najlepszego programu CAM pod solidworksa.

ok- tyle tytulem literackich wywodow- teraz troche faktow:
SolidCAM jest także programem działającym w oknie SolidWorks, jednakże oferuje on zupełnie inny poziom integracji

1. SolidCAM to produkt oferowany przez izraelską firmę jednoczesnie dla 3 aplikacji CAD (http://www.solidcam.com/other_cad_systems_en,2688.html): SolidWorks, Autodesk Inventor i Bentley. CAMWorks jest środowiskiem stworzonym i skupionym tylko na SolidWorks - co ważne, jest to pierwsze i zarazem najdłużej rozwijane środowisko CAM w SolidWorks.

2. SolidCAM nie posiada Technologicznej Bazy danych. Przez to nie ma możliwości nauczenia programu jak ma sie zachowywać w nowych sytuacjach i otrzymywać od niego trafionych propozycji obrobki. W SolidCAM istnieje jedynie mozliwosc zapisywania tzw. szablonow dla konkretnych czesci (czyli w praktyce "wykucie na pamiec bez zrozumienia" - w nowych częściach trzeba bedzie obrobke programowac zazwyczaj od zera)

3. SolidCAM dopiero w ostatniej wersji wprowadzil mechanizm automatycznego rozpoznawania operacji (wyszukiwania na bryle co jest do obrobienia). W praktyce dziala tylko poprawnie wyszukiwanie otworów a cala reszta nie za bardzo (do sprawdzenia samemu). Dlaczego? Firma produkująca CAMWorks (http://camworks.geometricglobal.com/) jest obok Edrawings (http://edrawings.geometricglobal.com/) twórcą bibliotek do rozpoznawania operacji Feature Recognition (http://feature.geometricglobal.com/)

4. SolidCAM jest tworzony przez programistów, którzy nie znają bezpośrednio SolidWorks tak, jak twórcy CAMWorks i Edrawing. Stad integracja SolidCAM jest calkiem niekompletna. Np. SolidCAM nie potrafi zapisac sciezek czy narzedzi wewnatrz pliku SolidWorks - musi zakladac mase swoich wlasnych dokumentów, o ktorych trzeba pamietac. Nie ma takze mozliwosci zapisywania Edrawingow z obrobka do wgladu dla innych. Kolejnym Dowodem na to, że firma SolidWorks i Geometric (tworcy CAMWorks i Edrawings) sa scisle zwiazane jest to, ze w samym SolidWorks (kupowanym bez CAMWorks) znajduje sie modul DFMXpress (zwany dawniej CAMWorksXpress: http://dfmpro.geometricglobal.com/) sluzacy do oceny technologicznosci częsci i bazujacy bezposrednio na CAMWorks (obrazek w zalaczeniu).

uf... to tyle- wybor jak zawsze nalezy do uzytkownika- ja jednak dwa (a moze nawet trzy) razy zastanowil bym sie nad zakupem SolidCAMa!

Pzdr!
mrq

Postprzez Pat35 » kwi 23, 2010 17:19

CamWorks to niestety pomyłka.Integruje się z SolidWorks, ładnie wygląda i to wszystko co napiszę pozytywnego. Niby rozpoznaje własności powierzchni, profili i sam dobiera strategię obróbki po czy musisz wszystko po nim poprawiać bo to byłby ostatni program wgrany prze ciebie do maszyny. Do tego ma nieczytelny raport dla operatora, zbyt rozbudowaną baze danych.
Strata czasu. Istnieją dużo lepsze narzędzia do progamowania obabiarek.
Pat35

Postprzez cinek_80 » kwi 26, 2010 08:42

Kolego pomyśl o Edgecam... otrzymujesz stanowisko pracy które może być zainstalowane na tym samym kompie co SW lub działać jako niezależne współpracujące z SW stanowisko CAM. Dwóch pracowników (konstruktor i programista) nie muszą się bić o krzesło i wolną myszkę. Wczytujesz oryginalne formaty z SW bez żadnej translacji, do tego pełna asocjatywność ścieżki z modelem. Abstrahując od tematu z jakim systemem CAD ma CAM współpracować pomyśl o postprocesorach i wdrożeniu (skąd dostawca CAM ma postprocesory) bo w przypadku CAM to jest temat najważniejszy...
cinek_80

Postprzez NTS » kwi 26, 2010 11:49

Drogi Panie [mrq] wątpię czy jest Pan klientem i użytkownikiem SolidCAMa bo by Pan takich bzdur nie opowiadał, z tego co widzę posługuje się pan hasłami propagandowymi CAMWorksa nie zastanawiając się nawet czy mają one jakikolwiek głębszy sens. Na 99% jest Pan przedstawicielem SolidExperta to tyle na wstępie gwoli wyjaśnienia.

Po Pierwsze system SolidCAM jest "Gold Partnerem SolidWorks" (do sprawdzenia na stronach SolidWorks) co oznacza że cechuje się pełną integracją z tym środowiskiem CAD. Integracja nie polega na zapisywaniu wszystkiego do jednego pliku (ciekawy jestem co się dzieje z taką wspaniałą integracją gdy np. padnie nam zasilanie lub SolidWorks się wywali uszkadzając swój własny plik a zdarzą się to w każdym systemie - co wówczas ze wspaniałymi technologiami - czyżbyśmy wszystko stracili ??). Integracja polega na tym że pracuje się w jednolitym środowisku systemu CAD bez konieczności jego opuszczania i wykorzystuje wszystkie możliwości systemu CAD, w tym asocjatywność, konfiguracje, parametryzacje itd - każdy kto kiedykolwiek pracował w SolidCAM bez żadnego zająknięcia powie że SolidCAM jest w pełni zintegrowany z SolidWorks. Co do tych "strasznych własnych plików generowanych przez SolidCAM" - nie trzeba absolutnie o nich pamiętać i się nimi przejmować wystarczy zadeklarować gdzie mają być zapisywane katalogi z technologiami i to wszystko system sam resztę zrobi.
Tyle tylko że gdyby coś się nam stało z naszym oryginalnym modelem w SolidWorksie (np. ktoś niechcący go wykasował lub uległ on uszkodzeniu) w tych "strasznych " plikach SolidCAMa mamy zapisaną kopie oryginału wraz z całą technologią. Po drugie zawsze możemy ustawić żeby wszystko było zapisywane w jednym plików wówczas zamiast "Katalogów z plikami" będziemy mieli tylko pojedyncze pliki w których zapisany jest model i cała technologia tak jak to jest w CAMWorksie (Uops marketing CAMWorksa zapomniał o tym wspomnieć - co za pech).

Fakt nie możemy zapisać technologi w formie eDrawings bo jest to rozwiązanie konkurencji zresztą system CAM nie do tego służy żeby wymieniać się informacjami o technologii od tego są karty technologiczne. Za to możemy zainstalować na dowolnym kompie wersję demo i na tej wersji również bez SolidWorks otworzyć technologię i sobie ją podejrzeć - chociaż z praktycznego punktu widzenia nie ma to żadnego znaczenia bo operator na maszynie jest odpowiedzialny za wykonywanie przygotowanej przez technologa programu a nie jego kwestionowania. Jak ktoś chce zawsze może użyć CIMCO Edit niezależnego narzędzia do weryfikacji i edycji ścieżki narzędzia.

Pisze Pan o tym że SolidCAM nie ma bazy technologicznej no cóż chyba nie słyszał Pan o parametrycznych Procesach technologicznych występujących w SolidCAM ale żeby to wiedzieć trzeba znać system (znowu wpadka marketingu CAMWorks).

Krytykuje pan szablony obróbcze - no cóż czegoś trzeba się czepiać - ja osobiście wolę korzystać ze sprawdzonej przetestowanej na żywym własnym organizmie technologi zapisanej w postaci szablonów czy grup szablonów niż z Bazy technologicznej która na podstawie własnych algorytmów coś sobie generuje co w większości wypadków nie ma nic wspólnego z tym czego oczekuje użytkownik - ale na prezentacjach jest "Bajer" wszystko samo się robi pełny Automatyzm (lubicie te hasła w CAMWorsie co Automatycznie - śmiechu warte?).

Tyle że te wspaniałe bajery mają nam wykonywać konkretne zadania produkcyjne a każdy świadomy technolog chce mieć możliwość wpływania i kontrolowania każdego istotnego z punktu widzenia jakości obróbki parametru bo istotą tej całej zabawy nie jest wizualizacja w eDrawing czy to że technologia zapisywana jest do pliku SolidWorks tylko jakość ścieżki narzędzia i końcowy efekt na maszynie. Gdyby Pan pracował w SolidCAM wiedział by Pan że system ten daje możliwość edycji i modyfikacji każdego parametru i to w każdym momencie i na każdym etapie przygotowania technologii, możemy zmienić wszystko co nam się tylko podoba przeedytować geometrię, zmienić narzędzie, dostosować parametry skrawania oraz wszystkie parametry obróbcze łącznie ze zmianą strategii obróbczych czy ograniczeń - ciekaw jestem czy w CAMWorksie ma Pan również taką elastyczność i możliwość wpływania na każdy parametr (i nie mówię tylko o zmianie posuwów czy kroku narzędzia).
A jeżeli już nasz własny technolog dopracował się najbardziej właściwej technologii wykonywania naszych detali to dlaczego nie wykorzystać tej wiedzy którą w każdym momencie możemy zapisać w formie szablonów do wykorzystania w przyszłości przy nowym projekcie.

Zapomniał szanowny Pan również wspomnieć że te wspaniałe Feature Recognition, które ma CAMWorks działa na prostych wybraniach 2D i otworach, szablony obróbcze czy Procesy obróbcze możemy natomiast wykorzystywać przy dowolnych obróbkach 2D, 3D przy 4 czy 5 osiach nie wspominając o tokarszczyźnie.

Żeby opowiadać bzdury na temat konkurencji trzeba by ją znać.
NTS

Postprzez Pat35 » kwi 26, 2010 17:21

Zgadzam się z Panem [NTS]. Chyba nie lubi Pan SolidExpert.
Pozdrawiam
Pat35

Postprzez NTS » kwi 26, 2010 19:41

Pat35 napisał(a):Zgadzam się z Panem [NTS]. Chyba nie lubi Pan SolidExpert.
Pozdrawiam

Nie ma to nic wspólnego z lubieniem lub nie konkretnej firmy czy produktu - ale bzdury, które są nałogowo rozpowszechniane przez niektórych sprzedawców rozwiązań CAD/CAM w celu zdobycia klienteli, gdy jednocześnie brak merytorycznych argumentów, chociażby tak jak w tym wypadku podszywając się pod "ponoć niezadowolonego użytkownika" są po prostu żenujące i wzbudzają moje głębokie oburzenie i być może zbyt sarkastyczne komentarze za co wszystkich przepraszam.
NTS

Następna strona

Powrót do CNC