_

[Abaqus] ciepło na skutek tarcia

Forum o CAE.

[Abaqus] ciepło na skutek tarcia

Postprzez Stancler » lis 20, 2013 14:03

Witam wszystkich czytelników forum.
Zwracam się do was z prośbą o pomoc w następującym problemie. Próbuję zamodelować w abaqusie kontakt belki bimetalowej z powierzchnią płaską (patrz obrazek w linku poniżej). Belka jest jednostronnie utwierdzona oraz pochylona pod kątem 45deg do płaszczyzny, swobodny koniec beki jest odkształcany na skutek kontaktu z płaszczyzną co powoduję pewien nacisk belki na płaszczyznę. Następnie płaszczyzna zostaję wprawiona w ruch. Na skutek tarcia między belką a powierzchnią wygenerowane zostaje ciepło które skutkuje wzrostem temperatury układu ( wstępnie układ jest adiabatyczny). Materiał B belki bimetalowej ma większy wsp. rozszerzalności cieplnej od materiału A, w skutek czego belka powinna zacząć się odkształcać w taki sposób, że nacisk belki maleje, co prowadzi do zmniejszenia strumienia ciepła tarcia. Wartością poszukiwaną jest temperatura równowagi całego układu przy zadanych warunkach brzegowych.

Obrazek
http://zapodaj.net/59fbfeff0c736.jpg.html

Po zbudowaniu modelu w abaqusie pojawia się problem, na skutek tarcia temperatura układu maleje a czasami osiąga wartości ujemne. Jak wiadomo tarcie zawsze powoduje wzrost temperatury. Czy ktoś ma jakieś pomysły co może być powodem takich błędów? W załączniku spakowany plik inp.
Dodatkowo chciałem zapytać czy da się może rozpatrywany przypadek rozwiązać wykorzystując zamiast ciała doskonale sztywnego analityczną powierzchnię doskonale sztywną. Próbowałem coś takiego zamodelować ale Abaqus wypluwa błąd "No heat flow will occur between the slave and master pair. Heat generated at the interface will not flow into either surface."

P.S Jestem nowicjuszem jeżeli chodzi o Abaqusa, więc proszę o wyrozumiałość.
Załączniki
Tarcie_CTD_bimetal.rar
(151.71 KiB) Pobrane 179 razy
Stancler
 
Posty: 3
Dołączył(a): lut 21, 2011 17:43

Re: [Abaqus] ciepło na skutek tarcia

Postprzez thermtrans » lis 20, 2013 21:53

Witam,

Nie musisz prosić o wyrozumiałość gdyż nie piszesz o zagadnieniu błahym tylko naprawdę skomplikowanym pod względem FEM.
Abaqus bardzo dobrze radzi sobie z takimi przypadkami i generalnie jest do tego stworzony. popatrzę na twój plik, jak coś wydumam godnego uwagi dam znać.
Pozdrawiam, ThermTrans

MES, CFD, wytrzymałość materiałów, hydromechanika, mechanika, termodynamika.
thermtrans
 
Posty: 298
Dołączył(a): mar 01, 2010 21:52


Powrót do CAE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników