_

Darmowy CAD

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Darmowy CAD

Postprzez Subsidal » lut 21, 2006 20:48

Witam, chciałem zapytac o jakiegos darmowego CAD'a, konkretnie żeby można było projektowac jakieś części mechaniczne i/lub jakieś pojazdy , oczywiście w 3d. Bawiłem sie już w studenckiej wersji Tflex CAD i bawiłbym się dalej ale cos sie ''zepsuło'' i musiałem z niego zrezygnowac. Chodzi mi o darmowy program dlatego, żebym sie podszkolił przed kupnem czegos profesionalnego. Chciałbym w przyszłości projektowac w CAD'zie jakies mechanizmy lub pojazdy i tu właśnie moje drugie (i tzecie) pytanie:
-czy ktoś powie mi cos o firmach które sie tym zajmuja-chodzi mi tu wszystko co wiecie i możecie napisac
-czy liceum do jakiego powinienem iśc powinno byc o profilu... i jakie studia

Jestem w 3kl gimnazjum i właśnie przyszedł czas gdzie trzeba zadecydowac co się będzie w życiu robiło. Mnie najbardziej przyciąga CAD, dlatego chciałym sie czegoś dowiedziec od ludzi którzy coś wiedzą na ten temat, dlatego prosze odpowiedzi w tym temacie potraktowac jako rade dla młodego człowieka :D
Subsidal

Re: Darmowy CAD

Postprzez Subsidal » lut 21, 2006 21:06

I tu zaponiałem, że interesowałoby mnie cos w stylu CATIA.
Subsidal

Postprzez NTS » lut 22, 2006 02:57

Apropos dostępna jest nowsza wersja studencka T-Flexa w której usunięto sporo błędów występujących w wersji wcześniejszej a zaraz będzie wersja 10.

Pozdrawiam

www.newtechsolutions.pl
NTS

Postprzez vodniczek » lut 22, 2006 13:08

Fajnie, ze sie tym interesujesz :) bo to naprawde ciekawe zajecie.
Nie wiem dokladnie jak jest teraz, ale masz chyba wybor pomiedzy technikum, a liceum o profilu technicznym. Nie jestem przekonany czy w liceum nauczysz sie tego co w technikum - chodzi mi o przedmioty zawodowe i oczywiscie warsztaty, na ktorych w I klasie dostaniesz pilnik i poczujesz temat obrobki recznej metalu :). Pozniej zobaczysz obrabiarki, itd, itd. Na zywo poczujesz czytanie rysunku i pokaza Ci jak spawac cienkie blachy. Jesli sie tym interesujesz to na pewno duzo rzecza juz Ci wiadomo. Ale wybor pomiedzy liceum i technikum przemysl dokladnie! No a dalej oczywiscie polibuda - Wydzial Mechaniczny rzecz jasna :)
Systemy CAD to TYLKO i WYLACZNIE narzedzie, jak kartka i olowek. Daja jedynie wiecej mozliwosci, glownie wizualizacyjnych i oszczedzaja duzo czasu, ale nie zastapia Twojej wyobrazni i nakladu pracy na nauke. Konstruowanie z CAD to nie tylko modelowanie - trzeba troche wiedziec, zobaczyc, policzyc....

Pozdrawiam, zycze wytrwalosci i powodzenia!!!

P.S. Aha, i juz ostro bierz sie za jezyk obcy - dla przyszlego inzyniera najlepiej angielski, niemiecki, a kto wie, moze i chinski niedlugo?? :)
vodniczek

Postprzez marcin_gracz » lut 22, 2006 22:06

NO no w tak młodym wieku i już zainteresowania CAD to bardzo fajnie. Co ci moge powiedzieć tak od siebie ja skończyłem technikum obróbki skrawaniem ale już takich kierunków nie otwierają a szkoda. Bardzo fajna szkoła. Teraz studia na Polibudzie Gdańskiej bardzo dobry wydział choć ja studiuje zaocznie a to pochłania kupę kasy ale warto wydać każde pieniądze na wiedzę.
Co do darmowego CAD 3D to nie znajdziesz jest opcja że ktos kto ma fimrę weżmie na probę powiedzmy Solid Edge bardzo fajny i w sumie prosy program jest fajnie opisany samouczek. Lub jak chcesz darmową wersję Solid Edge ale 2D to trzeba sie odezwać do GM System oni prześlą tobie darmową wersję musisz jedynie zapłacić za koszty przesyłki.
Ps. co do jezyka to bardzo ważna sprawa. A co ja jeszcze polece to warto sie też zająć tak do CAD wszystkim co jest zwiazane z CNC bo to w sumie bardzo powiazane tematy. I oprocz tego że cos wymodelujesz to przydało by się pojęcie jak to zrobić.
Powodzenia :)
marcin_gracz

Postprzez vodniczek » lut 23, 2006 11:19

Marcin slusznie napisal, ze projektujac cos rownolegle kombinujesz jak to bedzie wykonane, a bez znajomosci technologii wytwarzania zaden konstruktor daleko nie zajechal i nie zajedzie.
Subsidal, napisales, ze chcesz projektowac pojazdy. O tym zapomnij; jesli chodzi o te branze to jeden czlowiek, przy projekcie nowego modelu, dostaje bardzo, ale to bardzo waski wycinek calosci. Obecnie jest tak, ze silnikowcy niewiele wiedza o strukturze nadwozia i vice versa, nadwoziowcy nie zajmuja sie zawieszeniem, itd, itd. Kazdy zespol, ba, nawet element, to oddzielna specjalnosc, a nad wdrozeniem modelu pracuje tysiace osob - to jest wprost niewyobrazalne.
Dobra, koniec wywodu. Masz jeszcze troche czasu :) Na razie to polecalbym sie zabrac za angielski albo niemiecki. Przyjmij sobie zalozenie, ze na koniec szkoly sredniej bedziesz mial przynajmniej jeden opanowany plynnnie. Na studiach bedzie Ci lzej, a naprawde to zaprocentuje - wierz mi :)

Pozdrawiam.
vodniczek

Postprzez juri144 » lut 24, 2006 21:15

Pojawił się DARMOWY Solid Edge Layut 2D, który można używać do zastosowan komercyjnych. Po zarejestrowaniu przesyłają płytkę instalacyjną i udostępniaja kod dostępu. Właśnie dostałem i instaluję, piszą że kosztuje to koszty przesyłki 18zł, ale ja dostałem za darmo?. Nie wiem dlaczego, ale się nie przejmuje specjalnie.
Jerzy
juri144

Postprzez anY » lut 26, 2006 09:36

Jakoœ nie mogę się zgodzić, że w czasie modelowania się COŒ KOMBINUJE.
To jakieœ zupełne nieporozumienie. Kto pracuje nie przewidujšc efektu???
Po prostu sama znajomoœć ikonek i funkcji programu nic nie znaczy. Aby móc uczestniczyć w procesie projektowania w sposób œwiadomy ... trzeba uczestniczyć w procesie projektowym. To jest wiedza bardziej złożona, ale jedno jest pewne kombinowanie nic nie daje. Skłaniałbym się w kierunku wiedzy usustematyzowanej z zakresu proj. technicznego. Szerzej na ten temat pisał prof. Chlebus.

Pozdrawiam wszystkich entuzjastów

anY
anY

Postprzez vodniczek » lut 27, 2006 11:03

do an Y

:) heheh Troche opacznie mnie zrozumiales...a moze niezrecznie sie wyrazilem. Nie bede sie tlumaczyl - w kazdym razie jestem tego samego zdania co Ty :)

Pozdrowionka
vodniczek

Powrót do Forum CAD