_

Definiowanie skrótu klawiaturowego dla litery U (UNDO)

Forum poświęcone flagowemu produktowi oraz aplikacjom pochodnym Autodesku. To jedyne forum mające w tytule nazwę programu, a to ze względu na jego olbrzymią popularność w Polsce. Można tutaj umieszczać również posty z ogólnie pojętej tematyki "Kreślarskie 2D".

Definiowanie skrótu klawiaturowego dla litery U (UNDO)

Postprzez flyingdutchman » kwi 06, 2019 16:10

Koleżanki i Koledzy.
Ostatnio postanowiłem zreorganizować moją tablicę skrótów klawiaturowych. Poleceń często używanych zaczęło przybywać i zrobiło się ciasno. Postanowiłem wykorzystać całe pole literowe. Jak zawsze wykorzystuję do tego plik acad.pgp. Niestety powrócił mój odwieczny problem z poleceniem UNDO (COFNIJ). W wersji, jakiej używam, czyli angielskiej jest przypisany do litery U. W polskiej, z tego co pamiętam - do C. W obu wersjach problem jest ten sam - nie potrafię zredefiniować tego skrótu. Jestem przyzwyczajony do Ctrl+Z i nie chcę tego pod U. Przypisane przeze mnie polecenie w acad.pgp do litery U nie działa bo "większy priorytet" ma UNDO i to ono zawsze wskakuje po kliknięciu tego klawisza. Próbowałem modyfikować ustawienia polecenia UNDO w CUI, próbowałem poleceniem ExpressTools - ALIASEDIT, próbowałem definiować żądany skrót lispem dodając linijkę do acad.lsp. Bez żadnych rezultatów. Próbowałem też poleceniem UNDEFINE uwolnić U od UNDO. Tutaj sukces jest tylko częściowy - po odpięciu U od UNDO klawisz ten wywołuje polecenie jakie chciałem ale tylko na czas jednej sesji. Po restarcie programu UNDO wraca do U.
Może ma ktoś jakiś pomysł jak trwale uwolnić U od UNDO lub C od COFNIJ?

Tłumaczone maszynowo:
Colleagues.
Recently, I decided to reorganize my keyboard shortcut table. Frequently used commands began to arrive and became crowded. I decided to use the whole letter box. As always, I use the acad.pgp file for this. Unfortunately, my perennial problem with the UNDO command has returned. In the version I use, English is assigned to the letter U. In Polish, from what I remember - to C. In both versions the problem is the same - I can not redefine this shortcut. I am used to Ctrl + Z and I do not want this under U. I have an assignment command in acad.pgp to the letter U does not work because "greater priority" has UNDO and it always jumps on clicking this key. I tried to modify the settings of the UNDO command in CUI, I tried using the ExpressTools - ALIASEDIT command, I tried to define the desired shortcut with lisp routine by adding a line to acad.lsp. No results. I also tried to free U from UNDO by UNDEFINE command. Here, the success is only partial - after unbinding U from UNDO this key calls the command I wanted but only for one session. After restarting the program UNDO returns to U.
Maybe someone has any idea how to permanently free U from UNDO?
Ostatnio edytowany przez flyingdutchman, kwi 06, 2019 21:21, edytowano w sumie 1 raz
flyingdutchman

Re: Definiowanie skrótu klawiaturowego dla litery U (UNDO)

Postprzez miro88 » kwi 06, 2019 18:00

Czy inne skróty klawiaturowe zapisane działają prawidłowo?
Czy plik acad.pgp uruchomiony w AutoCadzie na innym komputerze powoduje te same objawy?
miro88

Postprzez flyingdutchman » kwi 06, 2019 21:19

Jakikolwiek inny klawisz litrowy, cyfrowy, a nawet tylda czy nawiasy kwadratowe działają bez żadnych problemów jako zdefiniowane w acad.pgp skróty. Wiele z tych odwołań nadpisuje domyślne skróty AutoCAD-a jak np. L-LINE, czy H-HATCH. Tren jeden znak - U - nie daje się nadpisać. Problem ten występuje na dwóch komputerach, na jakich pracuję. W prawdzie konfiguracja jest ta sama (AutoCAD 2012, Windows 10) ale podejrzewam, że jest to niezależne od wersji oprogramowania.
Ostatnio edytowany przez flyingdutchman, kwi 06, 2019 23:45, edytowano w sumie 1 raz
flyingdutchman

Postprzez miro88 » kwi 06, 2019 22:59

W takim razie podejrzewam, że problem istnieje w samym pliku acad.pgp.
Czy masz możliwość wgrania tego pliku (z prawidłowo działającym CTRL+Z) z innego komputera?
Chodzi o to, aby sprawdzić poprawność działania polecenia Cofnij.
Czy próbowałeś:
a) naprawić
lub
b) odinstalować i zainstalować ponownie
AutoCAD-a?
miro88

Postprzez flyingdutchman » kwi 06, 2019 23:41

Mam wrażenie, że się nie rozumiemy. U mnie polecenie Ctrl+Z działa bez zarzutu. Podobnie jak wpisanie komendy UNDO, czy skrótu U. Wszystkie te czynności skutkują tym samym - cofnięciem. Problem w tym, że chciał bym pod klawisz U przypisać inną komendę bo do cofnięcia używam tylko Ctrl+Z. Nie mogę bo jakkolwiek bym nie próbował tego robić to i tak ostatecznie kliknięcie w U skutkuje tym samym - cofnięciem.
flyingdutchman

Postprzez flyingdutchman » kwi 09, 2019 13:54

Udało mi się samemu rozwiązać problem.
Dodając poniższy kod na koniec pliku acad.lsp program przy każdym uruchomieniu będzie odłączał polecenie U.
Kod: Zaznacz cały
(setvar "cmdecho" 0)
(command "undefine" "U" "")
(setvar "cmdecho" 1)
(princ)

Ma to swoje skutki uboczne - Ctrl+Z działa teraz jako skrót do nowozdefiniowanej funkcji przypisanej do U. Na szczęście jest na to proste rozwiązanie:
Załączniki
zrzut.png
flyingdutchman

Postprzez notdot » kwi 18, 2019 22:56

dziwne bo ja pod u mam przypisane ustal właściwości
działało pod win 7 na 2015, 2017, 2019 i teraz na 2020 pod win 10
jedyne co zrobiłem to modyfikacja pliku acad.pgp potem oczywiście polecenie REINST
notdot

Powrót do AutoCAD