_

Dobór czujnika do projektu.

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Dobór czujnika do projektu.

Postprzez mandms23 » mar 10, 2016 13:02

Witam,

mam pewien problem z doborem czujnika do projektu,
może na forum znajdują się specjaliści od czujników a może stosował ktoś podobne.
Potrzebuje czujnik który wykryje zbliżający się element plastikowy w odległości ok. 30mm
Do tego ruchomego elementu plastikowego może być przyczepiony inny element: magnes, metal, chip, itd. - w zależności od tego jaki sensor będzie użyty.

Parametry czujnika:
- Obszar detekcji(sygnał z czujnika): ~ od 0mm do 30mm (nie musi być dokładnie taki, ważne żeby było w pobliżu)
- Max. wymiary sensora: 40mm x 40mm x 20mm
- Niska cena :)

Zastanawiałem się nad Hallsensor-em ale one działają w nieco mniejszych odległościach.
Szukałem informacji na temat czujników: REED, mikro przełączników, ultradźwiękowych ale niestety żaden nie spełniał wymagań.
Ostatnio wpadł mi do głowy pomysł z RFID sensorem, tylko nie mogę znaleźć zbyt wiele informacji na ten temat.

Gdyby ktoś miał pomysł jaki czujnik będzie odpowiedni to będę wdzięczny za informacje.

pozdrawiam
Marcin
mandms23

Re: Dobór czujnika do projektu.

Postprzez kapi_25 » mar 10, 2016 13:38

Cześć,
w przypadku czujników masz kilka firm do wyboru : SICK, P&F, Telemecanique, i na pewno kilka jeszcze się znajdzie.

w zależności od firmy - klienta , kazdy ma swoją listę dostawców , chyba że nie ma, wtedy masz pole do popisu :)

najlepiej konsultować dobór od razu z przedstawicielem danej firmy bo czasem mają takie rozwiązania że aż oczy się otwierają, i mogą powalić ceną.

w Twoim przypadku jest wybór i to nawet spory wśród ww firm.
z niemieckiego Lichttaster - wyłącznik emituje wiązkę i nie potrzebuje lusterka na jej powrót, przecięcie tej wiązki / odbicie powoduje sygnał i zadziałanie czujnika. KLIK
lub Lichtschraenke - potrzebuje lusterko - działanie podobne j.w. KLIK

RFID - używamy do programowania, w momencie gdy elementy są różne i należy zdefiniować np. nr części, wtedy można też sterować przepływem na linii technologicznej. ważne by transportowany element nie zmieniał swojego położenia XYZ podczas transportu, bo czytnik RFID musi być skierowany na płytkę. ( opis działania możesz znaleźć w dokumentacji firm j.w.)
jest drogi i użyteczny

wszystko zależy od konkretnej aplikacji.
kapi_25

Re: Dobór czujnika do projektu.

Postprzez MYCA » mar 10, 2016 13:40

:D Witam,

tanio to na pewno nie bedzie...
Zobacz u f-my WENGLOR - ja w tym zakresie stosuje czujniki laserowe - np: OYK801A0107, regulowany zakres 18 - 80 mm,
------------------

Pozdr. :D tomek
MYCA

Powrót do Warsztat