_

Dobór motoreduktora

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Dobór motoreduktora

Postprzez Radar1234 » sie 05, 2015 21:12

Witam.
Chciałem sobie do warsztatu stolarskiego zrobić taki przenośnik, najlepiej rolkowy napędzany z motoreduktora przez rolki zębate.
Ale szczerze mówiąc stanąłem na doborze motoreduktora. Sprawdziłem sobie z jaką prędkością chcę aby mi się bele przesuwały na przenośniku i jest to 10m/min. I to właściwie tyle. Nie bardzo wiem od czego zacząć dobór motoreduktora?

Mając prędkość liniową 10 m/min policzyć wpierw prędkość obrotową ze wzrou: n = v*60/Pi*D ?
D, czyli średnica rolki, u mnie będą rolki 50mm. Obroty z tego wzoru wyszły mi około 64obr/min.

Tylko co dalej?
Mam sobie samemu wybrać obroty silnika i przełożenie, czy to się jakoś liczy. A może macie jakiś link bądź pdf gdzie jest łopatologicznie podane jak dobrać taki motoreduktor?

Bo znalazłem, że moc w ruchu liniowym to P= F*v/1000*sprawność. F w N, a P oczywiście w kW. Tylko skąd to F znaleźć? Bele będą miały maksymalnie 20kg.

Nie wiem za bardzo jak to dobrać. Pomoże ktoś?
Radar1234

Re: Dobór motoreduktora

Postprzez Radar1234 » sie 06, 2015 22:32

A jeszcze mam pytanie, bo silnik może i bym już dobrał. Ale mam problem z momentem wyjściowym obrotowym, tym w Nm. Co to właściwie jest i jak to ugryźć, jak to policzyć, aby u mnie było ok.
Radar1234

Re: Dobór motoreduktora

Postprzez skoti22 » gru 17, 2015 20:54

podaj mi wymiary i ile waza te bele, koncepcje jak beda podawane itp.
skoti22

Powrót do Warsztat