_

Dobór przekładni i silnika elektrycznego.

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Dobór przekładni i silnika elektrycznego.

Postprzez monster0 » kwi 26, 2015 19:46

Witam,
mam duże braki w temacie ww i prosiłbym o pomoc. Problem jest taki: urządzeniem jest filtr tarczowy próżniowy do którego wykonałem niezbędne obliczenia konstrukcyjne, technologiczne, wytrzymałościowe i niestety nie potrafię dobrać silnika do niego. Potrzebny moment obrotowy na wale to ok. 2100 Nm (dokładnie z obliczeń to 2080 Nm), prędkość obrotowa wału 1,3 obr/min. Więc potrzebowałbym b.dużego przełożenia, wyczytałem, że przełożenia rzędu tysięcy uzyskują przekładnie walcowo-ślimakowe. Przeglądałem katalogi motoreduktorów i często są tam podawane dane trochę odbiegające od mojego zapotrzebowania. I teraz takie pytanie czy dobrany motoreduktor musi mieć identyczną specyfikację jaka jest potrzebna czy drobne odchyły są możliwe? Choćby oferowane moce są sztywne, też nie wiem jaką sprawność przyjąć do obliczenia mocy. Ogólnie to mam straszny mętlik w głowie bo praktycznie nic nie wiem o doborze przekładni z silnikiem:/
monster0

Re: Dobór przekładni i silnika elektrycznego.

Postprzez monster0 » kwi 27, 2015 02:42

Chciałem się też zapytać o nominalne obroty silnika elektrycznego. To znaczy czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania silników o innej ilości biegunów, niż podawane standardowo dla 4-biegunowych, dla których jest 1500 obr/min? Bo nie ukrywam, że chętnie skorzystałbym z silnika np. 8 biegunowego, dla którego nominalne obroty to 750 i tym samym pożądane przełożenie byłoby mniejsze.
monster0

Re: Dobór przekładni i silnika elektrycznego.

Postprzez bartlomiejbk » kwi 27, 2015 17:13

Na polskim rynku jest wiele firm oferujących motoreduktory. Nie będę wymieniał nazw, ponieważ to nie miejsce na reklamę. Każda firma ma swoje katalogi, w których bardzo przystępnie jest opisany cały proces doboru danej przekładni lub motoreduktora. Żeby ułatwić nam życie przynajmniej dwóch wiodących producentów ma programy doboru na swoich stronach www, a właściwie programy do konfiguracji w oparciu o dane wejściowe.
bartlomiejbk

Powrót do Warsztat