_

Dokumentacja techniczna

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Dokumentacja techniczna

Postprzez zabielek » lip 21, 2014 10:41

Witam,

mam kilka pytań odnośnie tworzenia dokumentacji nowego wyrobu.
Mam za zadanie opracować instrukcję obsługi wraz z katalogiem części zamiennych nowej maszyny.
W jaki sposób nadawać numerację poszczególnym częściom czy po prostu 1,2,3,4 itd :?: Czy nadawać jakieś numery :?: Jeśli tak to czy jest jakaś norma czy każdy sobie wymyśla schemat numerowania wg własnych potrzeb :?:
Może znacie jakieś książki, które mogą w tym pomóc :?:
zabielek

Re: Dokumentacja techniczna

Postprzez topinż » lip 21, 2014 12:18

zabielek napisał(a):Witam,

mam kilka pytań odnośnie tworzenia dokumentacji nowego wyrobu.
Mam za zadanie opracować instrukcję obsługi wraz z katalogiem części zamiennych nowej maszyny.
W jaki sposób nadawać numerację poszczególnym częściom czy po prostu 1,2,3,4 itd :?: Czy nadawać jakieś numery :?: Jeśli tak to czy jest jakaś norma czy każdy sobie wymyśla schemat numerowania wg własnych potrzeb :?:
Może znacie jakieś książki, które mogą w tym pomóc :?:

Zdecydowanie wg własnych potrzeb. Musisz po prostu przemyśleć schemat numeracji w sposób taki żeby był zrozumiały i praktyczny.
Można np tak że zaczynamy od oznaczenia całego wyrobu, potem główne zespoły, podzespoły (ewentualnie jeszcze podzielone jeśli zachodzi taka potrzeba) i części. Możesz używać cyfr , liter , generalnie czego chcesz, byle było to mądre i czytelne dla was/ciebie. Na jakim takim prostym przykładzie:
TU-2.001.002.016 - powiedzmy jest to część numer szesnaście wchodząca w skład złożenia 2 , które z kolei wchodzi w skład złożenia 1 maszyny TU-2. Ja tu oznaczyłem TU-2 - tak mi akurat przyszło do głowy (tokarka uniwersalna, model 2), dobrze jest też właśnie w taki (czy podobny sposób) sobie podzielić, jeżeli firm robi np obrabiarki, że T - tokarki, U uniwersalne, P - np produkcyjne, F - np frezarki itd itp. Żeby patrząc na numer od razu widzieć jakiej z grubsza maszynie jest on przypisany.
Możemy oczywiście zrobić 001.001.002.016.
Ilość liter, znaków specjalnych , cyfr itd jest zależna od Ciebie , z tym, że powinieneś przemyśleć to tak, żeby schemat pasował do innych maszyn, żeby tych znaków było wystarczająco dużo.
Można oczywiście z kropkami, bez kropek, z myślnikami, bez, z jakimiś innymi znakami - zależy od Ciebie. Byle sensownie.
topinż

Re: Dokumentacja techniczna

Postprzez zabielek » lip 22, 2014 15:53

Ok dzięki za wyczerpujące informację. :D Muszę sobie przemyśleć jak to mądrze podzielić. :wink:
zabielek

Powrót do Warsztat