_

jak głęboko wkręcać śruby?

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Re: jak głęboko wkręcać śruby?

Postprzez pawel1978 » lip 25, 2010 12:34

Śruba wkręcana do stali.
W korpusie silnika jest wykonanych na pewnej średnicy 6 otworów gwintowanych M8x1.25
Za pomocą 6 śrub mocowana jest tuleja dystansowa grubości 43mm.
Zastanawiałem się czy śruba M8x50 będzie ok czy dać np M8x55.

Wg dokumentacji użyta jest śruba M8x50 ale monterzy zrzędzą i chcą dłuższe wkręcać, po prostu chcę im
zamknąć usta obliczeniami, ewentualnie przyznać im rację i zmienić śrubę na dłuższą (jeżeli norma wymusza dłuższą śrubę w takiej aplikacji).

pozdraiwam
pawel1978

Postprzez mózg » lip 25, 2010 14:06

pawel1978 napisał(a):Śruba wkręcana do stali.
W korpusie silnika jest wykonanych na pewnej średnicy 6 otworów gwintowanych M8x1.25

Wg dokumentacji użyta jest śruba M8x50 ale monterzy zrzędzą i chcą dłuższe wkręcać, po prostu chcę im
zamknąć usta obliczeniami, ewentualnie przyznać im rację i zmienić śrubę na dłuższą (jeżeli norma wymusza dłuższą śrubę w takiej aplikacji).

pozdraiwam

jestes pewien ze silnik ma stalowy korpus? jaki to jest silnik? tuleja dystansowa do czego? jakie siły oddziałują na śruby? podaj tez kierunek
mózg

Postprzez przem75 » lip 25, 2010 16:50

gouda2 napisał(a):Przem75 - szczerze to nie wiem z jakich źródeł czerpiesz te informację - jak widać patrząc po wysokościach znormalizowanych nakrętek raczej żadna nie odpowiada tym parametrom...

nie są to pełne dane ale spójrz sobie np do "Mechanical and Metal Trades Handbook"
pzdr
przem75

Postprzez tobix » lip 25, 2010 21:40

mózg napisał(a):
pawel1978 napisał(a):Śruba wkręcana do stali.

pozdraiwam

jestes pewien ze silnik ma stalowy korpus? jaki to jest silnik? tuleja dystansowa do czego? jakie siły oddziałują na śruby? podaj tez kierunek

Nie wiem czy to moje irytujące uwagi, czy kolega ochłonął nieco. Ale fakt jest taki, że kolega zaczął pisać do rzeczy.
Ubliżać sobie i krytykować jeden drugiego możemy w nieskończoność. Jeżeli ktoś chce pomóc - niech się dowie o co dokładnie chodzi i pomoże jeśli umie.
Tak na marginesie - ja się kompletnie nie zgadzam z tym, że w 99,9% materiał, w który wkręcana jest śruba jest materiałem słabszym. Ważna tak na prawdę jest odpowiedź na pytanie, co powinno ulec zniszczeniu jeżeli obciążenia przekroczą zakładane*współczynnik bezpieczeństwa (np. podczas awarii maszyny). Więc w połączeniu śruba - nakrętka pewnie lepiej gdyby to była nakrętka (chociaż tu wielkich zazwyczaj nie ma problemów, gdyby była to śruba - chyba że jest to szpilka na stałe zamocowana do jakiejś części), natomiast jeżeli wkręcamy śrubę w materiał (np. jakiś korpus), to chyba wolelibyśmy, żeby się stało coś se śrubą niż z korpusem.
CSWP - FEA
CSWP - Mold Tools
CSWP - Weldments
tobix

Postprzez gouda » lip 25, 2010 23:31

przem75 napisał(a):nie są to pełne dane ale spójrz sobie np do "Mechanical and Metal Trades Handbook"
pzdr

Niestety nie mam takiej literatury ;) mnie PKM'u uczyli z książek Dietricha, Dobrzańskiego itd. stąd ciekaw byłem źródła.
A moje źródła mówią coś innego - a mianowicie że w przypadku elementów stalowych że m>0,6d - wtedy to możemy być prawie pewni że zarówno naciskowa nośność gwintu, jak i wytrzymałość gwintu na ścinanie będzie większa niż wytrzymałość rdzenia śruby. W każdym bądź razie zawsze można to sobie we własnym zakresie wyliczyć.

tobix napisał(a):Tak na marginesie - ja się kompletnie nie zgadzam z tym, że w 99,9% materiał, w który wkręcana jest śruba jest materiałem słabszym. Ważna tak na prawdę jest odpowiedź na pytanie, co powinno ulec zniszczeniu jeżeli obciążenia przekroczą zakładane*współczynnik bezpieczeństwa (np. podczas awarii maszyny). Więc w połączeniu śruba - nakrętka pewnie lepiej gdyby to była nakrętka (chociaż tu wielkich zazwyczaj nie ma problemów, gdyby była to śruba - chyba że jest to szpilka na stałe zamocowana do jakiejś części), natomiast jeżeli wkręcamy śrubę w materiał (np. jakiś korpus), to chyba wolelibyśmy, żeby się stało coś se śrubą niż z korpusem.

Tak by było najlpiej, tyle że być może dla konstruktora ważniejsza była wytrzymałość samego połączenia, a przy braku możliwości zastosowania śruby o większej nominanej średnicy gwintu musiał po prostu zwiększyć wytrzymałość śruby - tak że może być całkiem różnie.

Nie znając obciążeń i założeń konstrukcyjnych nie można obliczyć minimalnej długości skręcenia. Trzeba polegać na dokumentacji.
gouda

Postprzez crimlee » paź 13, 2014 12:15

witajcie, chciałbym trochę odświeżyć temat. w temacie podaliście jak należałoby wkręcać śruby w materiał. Mam jednak pytanie, czy istnieje jakikolwiek zapis normowy lub możecie skierować mnie do konkretnej pozycji literaturowej, która poda wytyczne jak należy obliczać głębokość wkręcenia śruby (chciałbym powołać się na konkretną normę lub ksiażkę)? Ogólnie interesują mnie różne przypadki, natomiast w moim konkretnym łączę śrubami 8.8 lub 10.9 do stali S355. Obciążenie ma charakter raczej statyczny, zastosowanie budowlane (ale to chyba bez znaczenia). Śruby są rozciągane i ścinane lub tylko ścinane.
crimlee

Postprzez crimlee » paź 17, 2014 10:11

pozwolę sobie podbić, gdyż zależy mi na Waszej pomocy :)
z góry dziękuję!
crimlee

Poprzednia strona

Powrót do Warsztat