_

jak głęboko wkręcać śruby?

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

jak głęboko wkręcać śruby?

Postprzez pawel1978 » lip 23, 2010 12:57

proste pytanie.
Czy dla śruby M8x1,25 wystarczy jak wkręci się ją na głębokość 7mm?

jest na to jakaś norma ile zwojów gwintu powinno się wkręcać?
pawel1978

Re: jak głęboko wkręcać śruby?

Postprzez MYCA » lip 23, 2010 13:19

:D Witam,

zalezy w co - jak w drewno albo aluminium to pewnie nie. :lol:
Pytanie: widziales/miales w reku NAKRETKE?
Wysokosc nakretki=min. glebokosc gwintu.
Normalnie gwintuje sie 2xD - wiec dla "8" bedzie to 16mm.

G. :D tomek
------------------

Pozdr. :D tomek
MYCA

Postprzez przem75 » lip 23, 2010 18:30

zależy to od klasy śruby oraz Rm materiału w który wkręcasz tą śrubę
ale w uproszczeniu możesz przyjąć że długość wkręcania wynosi

w stal - 1.2d
odlewy - 1.5d
w stopy aluminium - 1.6d
odlewy ze stopów aluminium - 2.2d
tworzywa sztuczne - 2.5d - choć tu zaleca się stosowanie tzw wkładek helicoil

powyższe wartości nie są długością gwintowania w przypadku otworu ślepego. Gwint w otworze ślepym musi być dłuższy o 3 x podziałka

pzdr
przem75

Postprzez mózg » lip 24, 2010 00:28

pawel1978 napisał(a):proste pytanie.

krótka odpowiedź - nie wystarczy
mózg

Postprzez tobix » lip 24, 2010 11:58

mózg napisał(a):
pawel1978 napisał(a):proste pytanie.

krótka odpowiedź - nie wystarczy

A czemu nie wystarczy???
A ile wystarczy???
A czemu nakrętki robi się tak, że "nie wystarczy" (np. ISO 4052 wysokość nakrętki M8 jest równa 6,8 + patrz tabelka niżej)???
A może raz wystarczy a innym razem nie wystarczy???
Obrazek

OŚWIEĆ MISTRZU.
CSWP - FEA
CSWP - Mold Tools
CSWP - Weldments
tobix

Postprzez przem75 » lip 24, 2010 15:15

dokładnie tak jest jak mówisz - raz wystarczy a raz nie. Zależy to od charakteru obciążenia, klasy śruby i nakrętki, typu nakrętki (niska, normalna czy wysoka, są również nakrętki do połączeń sprężanych) materiału łączonych elementów itd. to ty jesteś jak rozumiem konstruktorem więc powinieneś znać warunki brzegowe, że tak powiem i dobrać odpowiedni rodzaj połączenia. Zasady w przemyśle ogólno-maszynowym podałem i możesz je stosować w ciemno. Nikt nie liczy każdej śruby w maszynie, bardzo często dobiera się na tzw. czuja czy nosa. Oblicza się śruby w miejscach newralgicznych i w takich w których spodziewasz się wysokich obciążeń.
pzdr
przem75

Postprzez tobix » lip 24, 2010 17:00

przem75 napisał(a):dokładnie tak jest jak mówisz - raz wystarczy a raz nie. Zależy to od charakteru obciążenia, klasy śruby i nakrętki, typu nakrętki (niska, normalna czy wysoka, są również nakrętki do połączeń sprężanych) materiału łączonych elementów itd. to ty jesteś jak rozumiem konstruktorem więc powinieneś znać warunki brzegowe, że tak powiem i dobrać odpowiedni rodzaj połączenia. Zasady w przemyśle ogólno-maszynowym podałem i możesz je stosować w ciemno. Nikt nie liczy każdej śruby w maszynie, bardzo często dobiera się na tzw. czuja czy nosa. Oblicza się śruby w miejscach newralgicznych i w takich w których spodziewasz się wysokich obciążeń.
pzdr

Ja to wszystko wiem.
Moje pytania były skierowane do nowego super specjalisty - "MÓZGA".
Miało to zabrzmieć ironicznie.
CSWP - FEA
CSWP - Mold Tools
CSWP - Weldments
tobix

Postprzez gouda2 » lip 24, 2010 17:13

Długość skręcenia m (wysokość nakrętki) w przypadku elementów znormalizowanych jest z reguły tak dobrana że nośność gwintu jest większa niż wytrzymałość rdzenia śruby stąd wystarczy tylko sprawdzić czy wytrzyma nam rdzeń... (biorąc pod uwagę obciązenia statyczne/dynamiczne). Dotyczy to standardowych nakrętek, jak się można domyślać w przypadku nakrętek niskich może być nieco inaczej. Takie założenie ma sens jedynie wówczas kiedy nakrętka będzie w podobnej klasie wytrzymałości co śruba (jako że z reguły nośność gwintu dla standardowych nakrętek jest nieco wyższa niż wytrzymałość rdzenia jest często praktykowane że nakrętka ze względu na trybologie ma wytrzymałość o klasę niższą niż śruba). W przypadku projektowanych nakrętek trzeba oczywiście sprawdzić nośność gwintu, powierzchni oporowych itd.
Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie czy jak wkręcisz śrubę M8 na 7mm to wystarczy (czyt. nośność gwintu będzie większa niż nośność rdzenia śruby), bo zależy to od materiału w który tą śrubę będziesz wkręcał... Nośność gwintu musisz sobie zam obliczyć - dla ułatwienia:
http://www.pkm.edu.pl/index.php/polocen ... 6-01010106
http://www.pkm.edu.pl/index.php/polocen ... 7-01010107

w stal - 1.2d
odlewy - 1.5d
w stopy aluminium - 1.6d
odlewy ze stopów aluminium - 2.2d
tworzywa sztuczne - 2.5d - choć tu zaleca się stosowanie tzw wkładek helicoil

Przem75 - szczerze to nie wiem z jakich źródeł czerpiesz te informację - jak widać patrząc po wysokościach znormalizowanych nakrętek raczej żadna nie odpowiada tym parametrom...

Mózg - Rispekt ;) - domyślam się że skorzystałeś z daru jasnowidzenia i już świetnie wiesz że kolega ma zamiar wkręcać śrubę 10.9 w PE stąd twoje oczywiste wnioski ;) - takich inżynierów "wizjonerów" nam potrzeba a wyprzedzimy epokę ;)
gouda2

Postprzez mózg » lip 24, 2010 19:44

Teoretycy a skąd wzieliście te nakrętki? W pytaniu nic nie było o tym. Zapamiętajcie bo w szkołach takich rzeczy nie zawsze uczą:
nakrętkę się nakręca na śrubę a nie odwrotnie. Jeśli chłop pyta o wkrecanie sruby to najpewniej do materiału, w 99,9% takie połaczenie jest w materiałach o mniejszej wytrzymalosci niz sruba a wy szukacie dziury w całym i popadacie w skrajności. a wszystko po to zeby udowodnic jaki to ja fachowiec jestem.
pytający nie podał wiecej informacji co by znaczyło ze juz wie co chial wiedziec
mózg

Postprzez tobix » lip 24, 2010 20:15

mózg napisał(a):Teoretycy a skąd wzieliście te nakrętki? W pytaniu nic nie było o tym. Zapamiętajcie bo w szkołach takich rzeczy nie zawsze uczą:
nakrętkę się nakręca na śrubę a nie odwrotnie. Jeśli chłop pyta o wkrecanie sruby to najpewniej do materiału, w 99,9% takie połaczenie jest w materiałach o mniejszej wytrzymalosci niz sruba a wy szukacie dziury w całym i popadacie w skrajności. a wszystko po to zeby udowodnic jaki to ja fachowiec jestem.
pytający nie podał wiecej informacji co by znaczyło ze juz wie co chial wiedziec

A skąd wiesz czego uczą w szkołach a czego nie?
I rozwiń proszę myśl - "nakrętkę się nakręca na śrubę a nie odwrotnie".
Czy może chodzi o to, że śruby nie nakręca się na nakrętkę???
Tego rzeczywiście nie uczą.
CSWP - FEA
CSWP - Mold Tools
CSWP - Weldments
tobix

Następna strona

Powrót do Warsztat