_

Jak napędzić wał drążony?

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Jak napędzić wał drążony?

Postprzez monster0 » kwi 29, 2015 01:47

Pytanie w temacie jest być może trywialne, ale mam zagwozdkę. Mam rurę stalową fi 100 x 8, która jest wykorzystywana jako wał, ułożyskowana, obciążona. I zastanawiam się czy mógłbym dać na jej końcu na wcisk wieniec zębaty? A może dałoby się umieścić wpust (chociaż i tak rura ma grubość 8, więc to raczej odpada). Czy może trzeba by było dospawać do jej końca coś w rodzaju zaślepki i do niej dokręcić koło zębate? Czy może wtłoczyć do niej wałek o długości 100 mm wydrążony na wał zdawczy motoreduktora?

Dziękuję za ewentualne odpowiedzi.
monster0

Re: Jak napędzić wał drążony?

Postprzez gieborywar » kwi 29, 2015 07:52

Możliwości masz wiele.
Możesz dospawać blachę z naciętą zębatka pod łańcuch lub po prostu koło zębate. Można zrobić, jak to opisałeś, zaślepki z czopami wielowypustowymi, lub przyspawać widełki (wał kardana). Wszystko zależy jak chcesz ten napęd rozwiązać. Oczywiście cokolwiek będziesz spawać do rury to trzeba ją odpowiednio zatoczyć aby element łączone miały odpowiednie pasowanie (wcisk).

Pozdrawiam
gieborywar

Postprzez monster0 » kwi 29, 2015 20:14

Przemyślałem i chyba po prostu dospawam na końcu zaślepkę i dokręcę koło zębate. Przynajmniej wiem jak przeprowadzić obliczenia połączenia spawanego dla tego przypadku;-) Tylko zastanawiam się czy przeprowadzać obliczenia dla przypadku statycznego czy zmęczeniowego. Wał podczas pracy będzie raczej tak samo obciążony. Przeciążenia mogą pojawić się tylko przy rozruchu.

Jednak tym sposobem wydłużę drogę przeniesienia napędu, nie ukrywam, że wolałbym zwyczajnie podpiąć pod wał/rurę motoreduktor.
monster0

Postprzez MYCA » kwi 29, 2015 20:31

:D witam
monster0 napisał(a):
Jednak tym sposobem wydłużę drogę przeniesienia napędu, nie ukrywam, że wolałbym zwyczajnie podpiąć pod wał/rurę motoreduktor.

no to w czym problem - daj te zaslepke z czopem, na to sprzeglo (np. klowe z kompensacja odchylek) i do niego reduktor...

https://www.sprzegla.eu/data/_uploaded/ ... 019_pl.pdf
------------------

Pozdr. :D tomek
MYCA

Postprzez monster0 » kwi 30, 2015 01:15

To jest całkiem dobry pomysł. Nie przeszło mi to przez głowę. Dziękuję za podpowiedź, jutro przemyślę to:-)
monster0

Powrót do Warsztat