_

Kiedy używać AutoCAD'a

Forum poświęcone flagowemu produktowi oraz aplikacjom pochodnym Autodesku. To jedyne forum mające w tytule nazwę programu, a to ze względu na jego olbrzymią popularność w Polsce. Można tutaj umieszczać również posty z ogólnie pojętej tematyki "Kreślarskie 2D".

Kiedy używać AutoCAD'a

Postprzez begginerStudent » lip 15, 2019 18:21

Witam!

Mam krótkie pytanie dla Was pewnie banalne ale jestem mega początkujący :D

Z różnych źródeł czytam (i słyszę), że chcąc być konstruktorem muszę znać programy typu Inventor, Catia, Solidy, etc.. Słyszę też, że AutoCAD (którego się aktualnie uczę) to zabawka lub deska kreślarska i że nie powinno się go używać do 3D. Po co więc uczyć się AutoCAD'a? Czy konstruktor w pracy (i prywatnie) realnie go używa? Jeśli tak to kiedy używać AutoCAD'a, a kiedy Inventora (lub innych wyżej wspomnianych programów do modelowania)?

Proszę o pomoc i z góry dziękuję!
Humanum errare est.
begginerStudent

Re: Kiedy używać AutoCAD'a

Postprzez NewJoker » lip 15, 2019 18:58

Faktycznie raczej nikt nie używa AutoCAD'a do modelowania 3D czegoś bardziej złożonego niż proste bryły do ćwiczeń. A przynajmniej nie słyszałem żeby ktoś tak robił. Ten program jest przygotowany stricte pod rysunki 2D (wersja LT nawet nie pozwala na wchodzenie w trójwymiar). I do tego celu jest wykorzystywany przede wszystkim do projektowania budynków, infrastruktury itd. Oczywiście w inżynierii mechanicznej również do dokumentacji. Wprawdzie programy do modelowania 3D jak Inventor czy SolidWorks też pozwalają na robienie rysunków technicznych na podstawie modeli (i to w dużym stopniu zautomatyzowane), ale to nie to samo co w AutoCAD. Niemniej jednak ucząc się CADa radziłbym skupić się na programach do 3D, bo to jest najbardziej potrzebne w praktyce.
NewJoker

Postprzez begginerStudent » lip 15, 2019 20:01

Dzięki za odpowiedź!

Oczywiście w inżynierii mechanicznej również do dokumentacji

Czy mógłbyś rozwinąć ten wątek? :D Interesuje mnie właśnie zastosowanie AutoCAD'a stricte w mechanice :)

Przed chwilą oglądałem tutorial poświęcony Inventorowi i faktycznie - generowanie rysunku technicznego z gotowego elementu jest bardzo zautomatyzowane, a cała praca ogranicza się wręcz do dodania wymiarów, tolerancji... Więc teraz tym bardziej nie rozumiem po co nam AutoCAD w mechanice :D
Humanum errare est.
begginerStudent

Postprzez NewJoker » lip 15, 2019 22:14

Ja akurat nie korzystam z AutoCAD'a w pracy (zajmuję się analizami MES), ale z tego co wiem to gdy trzeba zrobić rysunek komponentu (czy to koncepcyjny na samym początku prac projektowych czy do dokumentacji technicznej), wtedy AutoCAD wkracza do gry. Dokumentacja 2D maszyny zawsze się przydaje w kontakcie ze współpracownikami czy konktrahentami. Oczywiście jej rola mocno spadła odkąd popularne zrobiły się programy 3D gdzie można przedstawić projekt ze wszystkimi detalami i jest on zrozumiały nawet dla osób nie znających się na rysunkach technicznych. Wyobraź sobie, że projektujesz urządzenie do rehabilitacji. Medycy nie mają pojęcia o co chodzi w dokumentacji 2D, ale już ładny model przestrzenny pozwala im zrozumieć czego mogą się spodziewać po projekcie. Oczywiście to tylko przykład, ale uniwersalność modeli 3D, ich wierność z oryginałem, szczegółowość i możliwość wykorzystania w symulacjach czy CAM daje im ogromną przewagę nad płaskimi rysunkami. Prawda jest taka, że modele 3D bardzo zmniejszyły rolę rysunków 2D w inżynierii mechanicznej, ale raczej nie ma szans (przynajmniej na razie) żeby je wyparły. Nadal jest wiele rzeczy, które lepiej przedstawić na zwykłym papierowym rysunku. Przede wszystkim podczas planowania i realizacji procesów produkcyjnych.
NewJoker

Powrót do AutoCAD