_

Lojalka

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Re: Lojalka

Postprzez Jakuszyn » kwi 24, 2018 13:47

czarka napisał(a):bo lojalka nie zobowiązuje Cię do pozostanie w firmie, a do tego byś po odejściu z firmy nie szukał zatrudnienia u konkurencji,


Czyli podpisałeś papier, że nigdy nie będziesz pracował u konkurencji, czyli w jakiś konkretnych firmach?
Masz na tej lojalce wyszczególnione, że zabraniają Ci pracować w firmie A,B... itd.?
Jakuszyn
 
Posty: 12
Dołączył(a): lut 08, 2018 16:50

Re: Lojalka

Postprzez gieroy » kwi 24, 2018 20:52

Ja nie słyszałem o podawaniu firm (może i takie praktyki też istnieją) np. w moim przypadku był w skrócie prosty zapis: zakaz pracy dla firmy konkurencyjnej będących bezpośrednią konkurencją dla firmy X z branży Y. Tak mniej więcej to wyglądało w telegraficznym skrócie. Nie sądzę aby ktoś podawał nazwy firm gdyż te mogą się zmieniać powstawać nowe itd., a tutaj ogólnie masz załatwioną całą "konkurencję", która mogła by Cię przejąć ze wszystkimi tajnikami. I z zasady o to właśnie chodzi i za to właśnie płaci się (po ewentualnym rozstaniu się z nim) za zakaz konkurencji pracownikowi , który taki dokument podpisuje.
gieroy
 
Posty: 145
Dołączył(a): wrz 30, 2010 13:17

Re: Lojalka

Postprzez Jakuszyn » kwi 25, 2018 06:34

A jak z czasem obowiązywania takiej umowy? Bezterminowo?
Dziwię się ludziom, którzy decydują się na podpisywanie takiej umowy, że pozwalacie na to aby jakaś firma mówiła wam gdzie możecie a gdzie nie możecie pracować.
Jakuszyn
 
Posty: 12
Dołączył(a): lut 08, 2018 16:50

Re: Lojalka

Postprzez gieroy » kwi 25, 2018 21:13

Jakuszyn napisał(a):A jak z czasem obowiązywania takiej umowy? Bezterminowo?
Dziwię się ludziom, którzy decydują się na podpisywanie takiej umowy, że pozwalacie na to aby jakaś firma mówiła wam gdzie możecie a gdzie nie możecie pracować.


Nie bardzo rozumiem na jakiej zasadzie miała by taka bezterminowa umowa działać, bo nie taka jest zasada działania takich umów. Mianowicie:
1. Umowy "lojalki" podpisuje się na określony czas. Na przykład 12 miesięcy po rozwiązaniu umowy o pracę czyli przez 12 miesięcy płaci się odszkodowanie pracownikowi (punkt poniżej).
2. Z umowami takimi wiąże się odszkodowanie dla pracownika tzw. wynagrodzenie za zakaz konkurencji (min. jest to 25% ostatniego wynagrodzenia chyba, że ustanowiono inaczej między stronami)
3. Co do zdziwienia odnośnie istnienia takich umów, w niektórych firmach warunkiem pracy jest podpisanie umowy o zakazie konkurencji.
4. Umowy takie mają co do zasady chronić pracodawcę przed:
a) podkupieniem pracownika przez firmę konkurencyjną wraz z wiedzą i doświadczeniem i informacjami nad bieżącymi projektami i rozwiązaniami technicznymi
b) odejściem pracownika do firmy konkurencyjnej wraz z wiedzą i doświadczeniem i informacjami nad bieżącymi projektami i rozwiązaniami technicznymi


Spotkałem się z umowami ze strony pracodawców na zasadzie dodatkowego podpunktu umowie o pracę co bez dodatkowych zasad itd. kwestii odszkodowania dla pracownika jest bezzasadne. Również gdy pracodawca nie zapłaci odszkodowania na czas umowa traci ważność odnośnie zakazu konkurencji.


I co do zasady umowy są dwustronne czyli i pracodawca i pracownik powinien coś z niej mieć, a nie tylko jedna strona zabezpiecza się kosztem drugiej.
gieroy
 
Posty: 145
Dołączył(a): wrz 30, 2010 13:17

Re: Lojalka

Postprzez marti8 » cze 20, 2018 17:53

Coraz częściej spotykana jest lojalka, niby to zabezpieczenie dla pracodawcy a moim zdaniem jest to zamknięcie rynku pracy dla pracownika. Jeżeli ktoś od 10 lat wykonuje rzeczy w jednej branży po czym po rozwiązaniu umowy zabrania mu się wykonywać tej samej pracy przez okres np. 12 miesięcy a daje się odszkodowanie na poziomie 25% wynagrodzenie jest to śmieszną kwotą odszkodowania. Ja bym osobiście nigdy nie podpisał takiej lojalki.
http://ktosiek.pl - mój blog..
marti8
 
Posty: 4
Dołączył(a): mar 09, 2018 20:07
Lokalizacja: Polska

Re: Lojalka

Postprzez alex404 » sie 06, 2018 15:44

Ja się spotkałem z lojalką tylko w momencie brania udziału w drogich szkoleniach. Trzeba dobrze przeczytać warunki i zastanowić się co się bardziej opłaca.
alex404
 
Posty: 1
Dołączył(a): sie 06, 2018 15:39

Re: Lojalka

Postprzez notdot » sie 09, 2018 13:50

Ja natomiast spotkałem się z lojalką - w pełnym tego słowa znaczeniu i w dodatku zrobioną po "januszowemu"
Ogólnie zabraniała jakiejkolwiek działalności na własną rękę, robienie tzw fuch odpadało, dopóki pracowało się wfirmie
Do tego nie przewidziano żadnej dodatkowej kasy, za ten brak możliwości dorobienia sobie do wypłaty.
Nie chodziło też o szkolenia.
Firma brała raczej duże tematy ale zabraniała żeby ktoś robił nawet jakiś malutkich projektów, na które ta firma nawet by nie popatrzyła.
Był też zapis, że jak by się było członkiem innej firmy/spółki to trzeba to zgłosić szefostwu
A prawnik który stworzył to diabelstwo w pierwszej wersji wpisał to tak ogólnie, że żadna działalność nie jest dozwolona, więc teoretycznie nawet sprzedaż marchewki była zakazana. Dopiero po uwagach pracowników, coś tam zmieniono.
Przy czym było powiedziane - nie podpisujesz to znaczy, że składasz wypowiedzenia
Avatar użytkownika
notdot
 
Posty: 349
Dołączył(a): sty 08, 2013 13:50
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia strona

Powrót do Off topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników