_

mechanizm napędzany śrubą, a mechanizm napędzany nakretką

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

mechanizm napędzany śrubą, a mechanizm napędzany nakretką

Postprzez infernal » mar 04, 2014 21:21

Witam,
Tak jak w temacie, interesują mnie różnice między tymi dwoma rozwiązaniami (wady, zalety, itd.). Projektuję paletyzator bramowy i zastanawiam się nad wyborem koncepcji.
infernal

Re: mechanizm napędzany śrubą, a mechanizm napędzany nakret

Postprzez thermtrans » mar 05, 2014 01:10

To retoryczne pytanie.
Albo kręcisz śrubą albo nakrętką.

Wady i zalety??? W tej samej konstrukcji możesz zastosować jedno i drugie, ten sam gwint.

Kwestia wyboru.
Pozdrawiam, ThermTrans

MES, CFD, wytrzymałość materiałów, hydromechanika, mechanika, termodynamika.
thermtrans

Postprzez infernal » mar 05, 2014 19:58

rzeczywiście źle sprecyzowałem pytanie chodziło mi głównie o to czy w jednej metodzie nie powstają jakieś zjawiska inne niż w drugiej (wyboczenie, ścinanie itd.), albo np. przy długiej śrubie lepiej użyć danej metody, gdyż...
infernal

Postprzez velaskez » mar 05, 2014 21:09

To nie są dwie metody, tylko jedna różniąca się sposobem napędu. Wyboczenie wystąpi zawsze jak będziesz miał dostatecznie smukłą śrubę. Ścinanie...no raczej tu nie wystąpi bo to nie śruba łącząca pasowana ciasno :) Co najwyżej moment gnący, ale on będzie bez względu na sposób napędu. Sposób napędu nie ma wpływu na samohamowność, więc to też odpada.
Jedyne co - to czasem może się bardziej opłacać napędzać nakrętkę, czasem śrubę ze względów czysto geometrycznych tj. brak miejsca na motor przy śrubie lub na odwrót, chęć ładnego upakowania napędu mechanizmy śrubowego w okolicy nakrętki, gdy ta jest elementem stacjonarnym na przykład.
velaskez

Postprzez MYCA » mar 05, 2014 21:27

Witam,

roznica polega (wlasciwie) na tym, ze cza doprowadzic energie do motorka. Dla sruby to nie problem - zazwyczaj stoi na lozysku. A nakretka wedruje po srubie, wiec kabelki jakos tam musza byc doprowadzone... Poza tym kwestia synchronizacji przy wiecej niz 1 sruba..

Pozdr. tomek
------------------

Pozdr. :D tomek
MYCA

Postprzez infernal » mar 07, 2014 20:59

Dzięki panowie za wyczerpujące odpowiedzi, wiem już wszystko co chciałem wiedzieć. Zapewne w miarę postępu mojej inżynierki będę miał następne pytania

Wyboczenie wystąpi zawsze jak będziesz miał dostatecznie smukłą śrubę. Ścinanie...no raczej tu nie wystąpi bo to nie śruba łącząca pasowana ciasno

tak wiem
Dla sruby to nie problem - zazwyczaj stoi na lozysku. A nakretka wedruje po srubie, wiec kabelki jakos tam musza byc doprowadzone

to dość oczywiste
infernal

Powrót do Warsztat