_

naddatki na obróbkę

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Re: naddatki na obróbkę

Postprzez CFA » gru 19, 2013 01:23

tomi467 napisał(a):Mam obawy czy z wałka fi42(+-0,8) jak napisałeś będziesz w stanie wykonać wymiar fi 40.

Nawet przy wszystkich "ale" które podałeś, to statystycznie pręt fi42 walcowany wyda na wymiar 40 nawet jak będzie
owal czy solidnie podrdzewiały. W praktyce rzadko kiedy 2mm naddatku się nie sprawdzało. Nie przesadzajmy z tym biciem w szczękach czy surowiznami. A już szczególnie w produkcji jednostkowej gdzie można się pobawić w ustawianie.

W praktyce jednak prędzej kupisz średnicę fi45 niż fi 42 a dodatkowo przy fi 45 nie trzeba będzie myśleć, żeby jakoś specjalnie chwytać czy czujnikować, bo nie wyda czy tam rdza a tu ubytek. Przy produkcji jednostkowej nie miałoby dla mnie znaczenia
czy fi 42 czy fi 45 - w praktyce jak ten materiał leży na półce, to sobie sprawdzę czy się nadaje, nieprawdaż?
A do małoseryjnej szukałbym ciągnionego - wygodniej, bo już od pierwszej operacji można robić właściwą obróbkę kształtującą.
No i czysto w uchwycie.

PS
Aha - wg norm hutniczych walcówka moze mieć chyba do 8% w dół -ale realnie rzadkosą takduże odchyłki. Raz mi się zdarzyło, że pręt fi65 nie wydał na 60f7
CFA

Poprzednia strona

Powrót do Warsztat