_

naprężenia w Ansysie

Forum o CAE.

naprężenia w Ansysie

Postprzez dees5 » gru 20, 2005 11:08

dlaczego otrzymuje w ANSYSIE9 naprężenia 2x nmiejsze niż powinny być dla belki swobodnie podpartej, nie moge tego problemu rozwiązać sam i prosze o pomoc
Darek
dees5

Re: naprężenia w Ansysie

Postprzez wiking1313 » gru 20, 2005 15:16

Jak konstrukcje liczysz, jaki rodzaj elemntow uzyles, jak spob wyswietlania wyniki obliczen
wiking1313

Postprzez dees5 » gru 20, 2005 15:24

liczyłem w 3d i otrzymywalem 2xmniejsze, potem w Workbench zdefiniowalem prostokat i uruchomilem symulacje 2d i tez dokladnie 2x mniejsze. Jako podpore zdefiniowalem przemieszczenia 0 po Y i obciazylem sila skupiona. W Solution wybralem stress eqvivalent (von misses) cos takiego i max principal stress. Nie wiem tez dlaczego mam nieaktywne BEAM TOOLS.
Darek
dees5

Postprzez wiking1313 » gru 22, 2005 17:54

jeyeli masy 2 i konstrukcja jest obciazona momentali i silami dzialajacymi na plaszczyjie modelu nie powiniens wybierac naprzezen zredukowanych, tylko stress DOF!na tej plaszyznie na ktorej liczysz defakto powinno byc to dsamo ale niekiedy sie cos takiego przydaza, a jak w 3d to juz nies problem von miss odpowiada teorii Hubera zlozonego stanu naprezen wiec moze przelic konstrukcje wg tego kryterium i sprawdz to jeszcze jedno w ansysie nie ma jednostek, duzo bledow wynika z tego ze mieszamy jednstki w jakich podajemy dane,
wiking1313

Postprzez grygus » gru 23, 2005 09:01

Nie patrz na naprężenia zredukowane (von Mises'a), tylko na naprężenia w płaszczyźnie która Cię interesuje. Nie wiem do czego porównujesz te naprężenia, ale jeżeli do obliczeń na kartce papieru - to policz sobie naprężenia we wszystkich osiach - a następnie wylicz na ich podstawie naprężenia zredukowane.
Naprężenia zredukowane wg hipotezy np. Hubera czy Misesa - to tylko hipoteza - wielokrotnie pozytywnie zweryfikowana badaniami doświadczalnymi - ale jeszcze nikomu nie udało się udowodnić tego ani matematycznie ani z punktu widzenia materiałoznastwa :-)) Ten który tego dokona - prawdopodobnie dostanie Nobla z dziedziny fizyki :-))) (jako że z matmy i techniki nobla nie dają :-( ).
grygus

Postprzez dees5 » sty 02, 2006 16:29

Ja te naprężenia porównywałem do naprężeń z najprostrzego wzoru dla belki wolnopodpartej moment/wskaźnik wytrzymałości i nigdy sie nie zgadzają
Darek
dees5

Postprzez grygus » sty 03, 2006 08:25

Wyślij mi tą swoją belke - tj. rysunek z wymiarami. Oblicze ją w Abaqusie i ręcznie i podam Ci wyniki. A Ty mi postawisz dobre piwo :wink:
grygus

Postprzez dees5 » sty 03, 2006 13:49

Ja chętnie wysle tylko prosze przesłać mi adres mailowy na dees5@interia.pl, dzięki.
Darek
dees5

Postprzez grygus » sty 05, 2006 11:12

Cześć

Odpowiedź pisze Ci tutaj, aby każdy zainteresowany mógł z tego skorzystać.

Zanim przystąpi się do projektowania czegokolwiek, warto poświęcić chwilkę i zastanowić się, co my takiego robimy. Zaprojektowałeś belkę o długości dwóch metrów, szrokości 10cm i grubości 20cm. Ogromna bela!! Jak powiedzmy, szyna kolejowa. I taką to szyne kolejową, obciążyłeś w środku siłą 100N - czyli ... 10 kg. Ona nawet nie drgnie. Więcej się ugnie pod swoim własnym ciężarem.
Proponuje, abyś wprowadził do Ansysa belke o wymiarach - długość 2m, szerokość 0.04m, grubość 0.07m - i obciążył ją siłą 1000 N.

Wzory które użyłeś, to są wzory na maksymalne naprężenia rozciągające/ściskające w najbardziej odległych włóknach materiału od osi obojętnej. A więc są to naprężenia ściskające/rozciągające w osi X - u Ciebie nazywa się to Normal Stress X Axis. Dla powyższej belki, naprężenia takie wynoszą ok. 15 MPa.

Teraz Ansys. Masz zdecydowanie za mało elementów skończonych. Szczególnie na grubości. Musisz pamiętać, że w Metodzie Elementów Skończonych wyniki liczone są tylko dla węzłów (nodów). A te rozkłady kolorowe które uzyskujesz na wykresach naprężeń, to tylko liniowa zmiana wartości naprężeń od jednego nodu do drugiego. Taka najprostsza aproksymacja.
Na grubości - niech będzie przynajmniej z 5 elementów. A im więcej zastosujesz, tym dokładniejsze wyniki uzyskasz.
Na maila wyślę Ci wyniki obliczeń w Abaqusie - uzyskuje dokładnie 15,04 MPa.

Mam nadzieje, że pomogłem :-)
Powodzenia!!
grygus

Postprzez ///RSth » sty 05, 2006 15:48

dees5 nie napisałeś jakich elementów użyłeś i ilu. ANSYSa klasycznego
nie widziałem na oczy, ale w Workbenchu jest taka opcja, że można
wykonać sferę w której zostanie zagęszczona siatka - w ten sposób w
intereującym Cie miejscu uzyskasz dokładniejsze wyniki.
Pozdrawiam,
///RSth,

Polecam: CATIA - www.catia.com.pl /
PRO/E - www.pfp.w.pl / CAE - www.cae.info.pl
///RSth

Powrót do CAE