_

Obliczenia kołnierzy wg EN 13445-3 w VVD

Forum o CAE.

Re: Obliczenia kołnierzy wg EN 13445-3 w VVD

Postprzez LukaszPK » sie 29, 2013 15:12

Dexter 2012 napisał(a): Zmniejszałem przekrój śrub wpisując go z palucha, z 324 mm2 dla M24 do 100mm2 ( średnica przewężenia 11mm - nonsens) i wykorzystanie spadło mi do 130 %.

Teraz przyjrzałem się dopiero diagramom które wkleiłeś. No niestety oznacza to, że oprócz zmiany parametru "m" uszczelki nic nie zdziałasz. Warunki montażowe zeszły Ci pewnie do jakiś sensownych wartości, ale warunki robocze niestety pozostały bez zmian (chodzi o naprężenia w szyjce). Jeszcze spróbuj policzyć to jako kołnierz luźny. Naprężenia w szyjce są bardzo duże, zaś w kryzie pewnie niewielkie. Zobacz czy sztywność kryzy jest wystarczająca, żeby przenieść narzucone obciążenia. Tylko sprawdź czy spełniasz wymagania punktu 11.4.6. (podpunkt b). Jak to nie pomoże, to musisz zmienić wielokrotność ciśnienia "m" i ufać, że będzie to szczelne.W Taylor Forge możesz robić co chcesz, bo nie ma żadnych obowiązujących norm na szczelność połączenia. Z resztą niektórzy producenci uszczelek sami podają różne wartości "m" i "y" w zależności od wymaganej szczelności i rodzaju medium (gaz, ciecz, zawiesina itd.).
LukaszPK

Postprzez Dexter 2012 » sie 29, 2013 20:02

LukaszPK napisał(a):Weź ustaw w zakładce gdzie uzupełniasz dane dla śrub, żeby uwzględnił: "Reduce safety against abuse by ...." itd.

Nasza wersja VVD nie posiada możliwości zmniejszenia obciążenia śrub.

LukaszPK napisał(a):Co do uszczelki to nie ma co kombinować z przylgą C-D.

Nie mam możliwości zmiany wymiarów uszczelki C-D, kolumna jest wykonana i pracuje

LukaszPK napisał(a):oprócz zmiany parametru "m" uszczelki nic nie zdziałasz.

Ja mogę zmieniać wartość m, ale co powiem inspektorowi przy zatwierdzaniu dokumentacji dlaczego wartości są inne niż w katalogu ? Nie mam podkładki

Mamy teraz trzy wyjścia. Pierwsze zmieniamy uszczelki na inne - zbliżone do tych co są i wytwórca uszczelek pisze oświadczenie, że można zastosować współczynniki zgodnie z załącznikiem G - wstępnie się zgodził. Na instalacji wymieniają uszczelki
Drugie próbujemy zakwalifikować założoną uszczelkę do odpowiedniego wiersza w tabelce zał G EN 13445 i prosimy o oświadczenie producenta - uszczelka jest nieco inna niż wymienione, tak przynajmniej wynika z naszego tłumaczenia
Trzecie robimy obliczenia ręcznie w excelu

A propos, czy ktoś z forumowiczów posiada załączoną tabelkę po polsku ?
Załączniki
1.JPG
Dexter 2012

Postprzez LukaszPK » sie 29, 2013 20:15

Dexter 2012 napisał(a):Nasza wersja VVD nie posiada możliwości zmniejszenia obciążenia śrub.

To ściągnij nową wersję ze strony Ohmtechu. Jeśli masz klucz to i masz hasło na stronę. Tam w strefie download załadujesz najnowszą wersję. No chyba, że licencja dawno Wam wygasła i macie wersję tę jaką ostatnio aktualizowaliście. Ale dziwi mnie to, że nie macie takiej opcji, bo to już działa od ponad roku (jak nie dłużej).

Dexter 2012 napisał(a):Ja mogę zmieniać wartość m, ale co powiem inspektorowi przy zatwierdzaniu dokumentacji dlaczego wartości są inne niż w katalogu ? Nie mam podkładki

Dzwoń do producenta i oni powinni Ci dać podkładkę co do wartości "m". Oni badają uszczelki dla kilku klas szczelności (dokładnie dla trzech klas szczelności wg DIN). To powinno załatwić sprawę.

Dexter 2012 napisał(a):Pierwsze zmieniamy uszczelki na inne - zbliżone do tych co są i wytwórca uszczelek pisze oświadczenie, że można zastosować współczynniki zgodnie z załącznikiem G - wstępnie się zgodził. Na instalacji wymieniają uszczelki

W takim wypadku liczysz wg aneksu G. Ale jeśli producent robi Wam takie problemy z wartością parametrów do obliczeń wg tej metody to pisz do Spetechu. Oni mają chyba wszystkie możliwe badania, a jak trzeba to Ci policzą jeszcze kołnierze (oczywiście za opłatą). Pracuje tam kilku dobrych inżynierów (i nie tylko :) ) oni doradzą i to bardzo dobrze.

Dexter 2012 napisał(a):A propos, czy ktoś z forumowiczów posiada załączoną tabelkę po polsku ?

Tu może być problem. Nie widziałem tej normy po polsku, bo w sumie nie wiem po co tłumaczenie :D

Pzdr.
LukaszPK

Postprzez Dexter 2012 » sie 30, 2013 07:18

Łukasz dzięki za pomoc pozdrawiam :)
Dexter 2012

Postprzez LukaszPK » sie 30, 2013 10:51

Dexter 2012 napisał(a):Łukasz dzięki za pomoc pozdrawiam :)

Nie ma za co :) Jak wyjdą obliczenia to daj znać jak sobie z tym poradziłeś :)
LukaszPK

Postprzez Dexter 2012 » wrz 19, 2013 13:19

Informuję kolegów,że udało mi się uzyskać oświadczenie producenta uszczelek, że posiada parametry zgodne z normą załącznik G. Temat załatwiony

I można iść na kawę :)
Dexter 2012

Postprzez LukaszPK » wrz 19, 2013 19:51

Dexter 2012 napisał(a):Informuję kolegów,że udało mi się uzyskać oświadczenie producenta uszczelek, że posiada parametry zgodne z normą załącznik G.

:) Oni chcą sprzedać uszczelki, Ty chcesz ich użyć w projekcie i wszystko gra :) W myśl: klient nasz Pan, wszystko da się zrobić byleby sprzedać produkt :D

Pozdrawiam.
LukaszPK

Poprzednia strona

Powrót do CAE