_

Obliczenia połączenia wciskanego, praca w niskiej temp.

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Obliczenia połączenia wciskanego, praca w niskiej temp.

Postprzez bartx » lip 11, 2015 12:22

Problem jest następujący. Potrzebuję połączyć rurę aluminiową z wytoczonym kawałkiem miedzianego pręta, średnica połączenia 55mm. Trudność polega na tym, że temperatura pracy będzie w zakresie od +20C do -193C (ciekły azot). Nie będzie to obciążane, warunek to szczelność po zalaniu ciekłym azotem, oprócz tego ma się to nie rozlecieć. Przyjmując współczynnik rozszerzalności do obliczeń 17,7 dla miedzi i 23,4 dla aluminium otrzymałem coś takiego: średnica otworu 55,00, średnica wałka 55,08 w temp. 20C, po schłodzeniu średnica otworu 59,79 i średnica wałka 59,81. Pytanie numer jeden - czy te dwie setki wcisku są wystarczające w takiej sytuacji? Pytanie numer dwa - jak to połączyć? Myślałem o rozgrzaniu miedzi do ok. 150C, co zapewni mi kilka setek luzu, a to powinno być wystarczające. Pytanie numer trzy - czy 8 setek wcisku w temperaturze pokojowej nie spowoduje mi zniszczenia tych elementów? Grubość ścianek to ok. 5mm. Wszelkie sugestie mile widziane.
bartx

Re: Obliczenia połączenia wciskanego, praca w niskiej temp.

Postprzez MYCA » lip 11, 2015 13:17

:D Witam,

daj 0,05 mm luzu i zastosuj:

http://www.loctite.pl/wyszukaj-produkt- ... 2627682305

Polaczenie "rozpada sie" przy temp. wyzszej niz 200° wiec pozostaje pytanie co sie z nim stanie przy -193° - zadzwon do Henkla...

Ja od lat wszystko (co sie da) "kleje"...
------------------

Pozdr. :D tomek
MYCA

Powrót do Warsztat