_

[Ansys] Optymalizacja

Forum o CAE.

[Ansys] Optymalizacja

Postprzez wojtastychy1 » wrz 27, 2015 14:57

Witam, poszukuje kogoś kto ma opanowaną optymalizację (bądź chodź trochę się zna na tym) w Ansysie - robię mały projekt i potrzebował bym pomocy.
Zadanie jest nietypowe ponieważ polega na przeanalizowaniu jednej konstrukcji używając do niej pięć różnych rodzajów kształtowników i wybranie tej która po optymalizacji kształtu będzie ważyć najmniej a jednocześnie wytrzyma dane obciążenie.
Problem mam z ustawieniem programu. Mam wrzucić wszystkie 5 modeli do jednego projektu ? I jak nastawić optymalizację ?

Pozdrawiam
wojtastychy1

Re: [Ansys] Optymalizacja

Postprzez Piotrek_Zet » wrz 28, 2015 15:33

Jakiego rodzaju jest to konstrukcja? Możesz wkleić jakiś szkic/rysunek poglądowy?
Piotrek_Zet

Postprzez thermtrans » wrz 28, 2015 17:26

Cześć,

Z tego co napisałeś wynika że chcesz znaleźć jeden typ kształtownika do całej konstrukcji. W tym przypadku optymalizacja nie ma sensu. Policz konstrukcję normalnie i na bazie sił wewnętrznych wybierz jeden profil licząc na kalkulatorze. Optymalizacja miała by sens gdybyś chciał dobrać różne profile, chyba że o to chodzi. Ale znów, potrzebujesz rozwiązaną konstrukcję i SW.
Pozdrawiam, ThermTrans

MES, CFD, wytrzymałość materiałów, hydromechanika, mechanika, termodynamika.
thermtrans

Postprzez wojtastychy1 » wrz 28, 2015 20:23

Ręcznie mam już policzone, niestety gdy wklepałem w program i nałożyłem kształtowniki masy się troszkę nie zgadzają (przez ich obcięcie). Na zdjęciu widoczny jest ogólny zakres modelu - wysięgnik czy też układ dwóch belek (te screeny są tylko poglądowe - ja użyłem ceownika, dwuteownika, kątownika, rurę okrągła oraz profil zamknięty). Dziś się dowiedziałem, że to nie musi być robione optymalizacją kształtu (i w sumie sam nie wiem czym ze względu na to, że nie jestem biegły w tym programie). Dla obliczeń miałem wyznaczyć masy układów oraz ich podatność. Następnie zoptymalizować to w programie.
Załączniki
1.png
2.png
wojtastychy1

Postprzez wojtastychy1 » paź 01, 2015 23:21

Jeżeli ktoś będzie w stanie mi pomóc, mogę się odwdzięczyć. Czy wiecie jak ustawić parametr do optymalizacji "Goal Driven Optimization". Dodałem moduł "Static Structural" oraz ten który wymieniłem w ostatnim zdaniu i mam problem jak go wcielić w jedno.
wojtastychy1

Powrót do CAE