_

Pasowanie Łożysk

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Re: Pasowanie Łożysk

Postprzez MYCA » mar 30, 2014 17:15

:DWitam,

Dla malych obciazen i wiekszych predkosci obrotowych mozna to przyjac. W innym przypadku dochodzi do "toczenia sie walka" po powierzchni wewnetrznej pierscienia wewnetrznego. To samo zjawisko mamy tez dla pierscienia zewnetrznego - jego ruch postepowy w stosunku do oprawy. A to powoduje w obu przypadkach przedwczesne zuzycie, ba zniszczenie obu elementow (walu i oprawy)
------------------

Pozdr. :D tomek
MYCA

Re: Pasowanie Łożysk

Postprzez Stifan » kwi 10, 2014 18:49

Jak widać na wcześniejszym schemacie zastosowałem łożyskowanie nastawne, tutaj ładnie opisano kwestie napięcia wstępnego i jak czytamy:
W łożyskowaniu składającym się z dwóch łożysk kulkowych skośnych jednorzędowych lub dwóch łożysk stożkowych w układzie zbieżnym lub rozbieżnym, każde z łożysk musi przejmować siły osiowe z drugiego łożyska. Gdy oba łożyska są takie same, obciążenie promieniowe działa centralnie pomiędzy łożyskami. Jeżeli układ łożysk będzie ustawiony na luz zerowy, zostanie automatycznie osiągnięty rozkład obciążenia, w którym połowa elementów tocznych będzie pod obciążeniem. W innych przypadkach obciążenia, szczególnie w sytuacji występowania zewnętrznego obciążenia osiowego, konieczne może być napięcie wstępne łożysk w celu skompensowania luzu powstającego w wyniku odkształcenia sprężystego łożyska przejmującego obciążenie osiowe oraz uzyskanie lepszego rozkładu obciążeń w drugim łożysku, nieobciążonym osiowo.

Ponieważ u mnie występują zewnętrzne siły osiowe (koła zębate o zębach skośnych), czy można prawidłowo ustalić osiowo takie łożyska przyjmując jakieś dane katalogowe, bądź korzystając z innych źródeł? Chodź znam wszystkie parametry kół zębatych jakie były mi potrzebne przy ich modelowaniu oraz maksymalną prędkość obrotową z jaką mają pracować, to nie wiem jak na obciążenia promieniowe (i tym samym osiowe) wypłynie praca rotora pompy, który znajduje się na wale i obawiam się, ze policzenie tego z uwzględnieniem przetłaczania cieczy może nie być takie proste. Rozumiem, że będzie trzeba zastosować odpowiednie tolerancje na powierzchniach czołowych wału i oprawy, tak aby uzyskać luz ujemy, tak? Czy wybór między łożyskami stożkowymi, a kulkowymi skośnymi ma jakieś większe znaczenie?
Stifan

Poprzednia strona

Powrót do Warsztat