_

Platforma obrotowa

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Platforma obrotowa

Postprzez piotrekm13 » maja 28, 2015 21:10

Witam

Jak w temacie. Mam zaprojektować platformę obrotową o nośności ok.2,5 tony. Średnica ok. 4m.
Sama konstrukcja wsporcza nie będzie dla mnie problemem, natomiast nie wiem jak zrobić odpowiednio mocne łożyskowanie. Dodam że zależy mi żeby wysokość platformy była jak najmniejsza. Ma ktoś jakieś doświadczenie w podobnych konstrukcjach? Byłbym wdzięczny za wszelkie rady, szkice, schematy do podobnych konstrukcji.
Będzie również dobór napędu, ale to już dalsza sprawa.
piotrekm13

Re: Platforma obrotowa

Postprzez cls55amg » maja 28, 2015 21:26

Wpisz w Google ,,łożysko wieńcowe''. To coś podobnego do łożysk stosowanych w obrotnicach czy dźwigach
Tu przykładowy link producenta takich łożysk wraz z napędem http://www.balnex.pl/napedy-zintegrowane.html
Dobierasz je ze względu na nośność a mocowanie jest tez banalne.
cls55amg

Postprzez piotrekm13 » maja 28, 2015 22:08

Dzięki

Chyba nawet napęd mam załatwiony.
piotrekm13

Postprzez Lucek Mostowiak » cze 02, 2015 14:05

Wszystko spoko tylko zobacz sobie jaka moc wyjdzie i kto to kupi ?

Wysokość będzie determinowana kołami podpierającymi na obwodzie lub na ramie.

Nie stosowałbym takiego rodzaju napędów.
Chyba, że masz czapkę pieniędzy i jest to instalacji wewnętrznej.
"Chciałem dobrze" - A. Hitler
Lucek Mostowiak

Postprzez cls55amg » cze 02, 2015 14:49

Lucek ale po co przy takim łożysku stosować dodatkowe koła podporowe? Bez problemu można znaleźć takie łożyska, które przeniosą 2.5t, Średnica platformy tez nie jest strasznie duża.
Co do napędu to prawdopodobnie kompaktowe łożysko z silnikiem jest drogie, ale to tez można obejść stosując zwykły motoreduktor z zębatką na wałku. Wszystko zależy gdzie i ile jest miejsca.
cls55amg

Postprzez piotrekm13 » cze 02, 2015 18:25

Dokładnie, raczej nie chciałbym stosować dodatkowych kół. Co do ceny łożyska to jeszcze nie sprawdzałem. Raczej nie chciałbym się bawić samemu w motoreduktory bo zależy mi na bardzo powolnym i bardzo płynnym ruchu.
piotrekm13

Postprzez gambolo » cze 03, 2015 07:39

Przy powolnym i płynnym ruchu możesz zastosować czop centralny z łożyskowaniem (np . stożkowym) plus do tego płyty ślizgowe na obwodzie.

Ewentualnie jak to nie jest super dokładna maszyna można zaadoptować obrotnicę samochodową:
http://catalogues.jost-world.com/en/jos ... nd-so.html
gambolo

Postprzez piotrekm13 » cze 03, 2015 08:42

Wolałbym samemu nie robić takich łożyskowań bo nie mam doświadczenia w takich rzeczach i może się okazać że później będzie nie tak działało jak bym chciał. Co do obrotnicy to dzięki za podpowiedź, przemyślę to. Na pewno będzie taniej niż łożysko z napędem. Na razie jeszcze nic nie robię, tylko zbieram ewentualne pomysły, żeby przedstawić klientowi kilka propozycji.
piotrekm13

Postprzez piotrekm13 » cze 03, 2015 08:51

Wpadł mi do głowy pomysł z obrotnicą od przyczepy jak wyżej, oraz napęd na czop centralny. Jednak obawiam się, że przy tak dużym przełożeniu wyjdą ogromne luzy, co może objawiać się szarpaniem przy obrocie.
Przy okazji orientuje się ktoś jak takie obrotnice zachowują się gdy siła nie działa w dół, tylko próbuje podnieść górny wieniec, na przykład gdy samochód wjeżdża na krawędź obrotnicy?
piotrekm13

Postprzez Lucek Mostowiak » cze 04, 2015 11:38

Słuchaj, znam taki projekt od podszewki.
2,5 tony obciążenia na ramie o średnicy 4 metry to nie są małe obciążenia.
Naprawdę nie wyobrażam sobie abyś łożyskował ten talerz na środku bez podparcia na obwodzie.
Masz policzoną ramę? Jeśli tak to jakie Ci przekroje wychodzą ?
Musisz wiedzieć, że takie rozwiązanie jak proponujesz wygeneruje mega koszty.
Druga sprawa to serwis ? I dostęp do wszystkich części i ich wymiana.
Pytałeś czy ktoś ma doświadczenie w tego typu aplikacjach.
Ja mam wykonaną obrotnicę o średnicy 5 metrów i podobnym obciążeniu i o średnicy 30 metrów.
Wiadome, że zrobisz jak uważasz ale w mojej opinii nie wchodziłbym w takiego typu układy jak omawiacie powyżej, zębatki itp.
Ja to przerabiałem i nie warto.
"Chciałem dobrze" - A. Hitler
Lucek Mostowiak

Następna strona

Powrót do Warsztat