_

Polityka bezpieczeństwa w branży mechanicznej

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Polityka bezpieczeństwa w branży mechanicznej

Postprzez mtrinz123 » maja 10, 2016 11:48

Witam.

Jestem mechatronikiem i od pewnego czasu dorabiam sobie w firmie zajmującej się montażem elektroniki. Pierwsza rzecz od której zaczynałem było szkolenie z ochrony informacji i polityki bezpieczeństwa prowadzone przez odpowiedniego pełnomocnika. I tak wszyscy pracownicy muszą podpisać lojalkę i mają kody dostępu, można korzystać tylko z firmowych nośników danych, wykorzystywane są specjalne certyfikowane monitory, a cały budynek jest podzielony na strefy do których dostęp mają tylko wybrani pracownicy i wszystko jest monitorowane i rejestrowane. Można jednak korzystać z własnych telefonów (z wyjątkiem robienia zdjęć).

Jestem ciekaw jak to wygląda i jakie standardy bezpieczeństwa obowiązują w firmach z branży mechanicznej.

Pozdrawiam
mtrinz123
 
Posty: 4
Dołączył(a): maja 08, 2016 14:05

Re: Polityka bezpieczeństwa w branży mechanicznej

Postprzez velaskez » maja 10, 2016 16:07

Podobnie, przynajmniej w R&D.
Branża mechanicza, R&D w branży samochodowej, Anglia. Wjazd do firmy tylko przez bramy ze szlabanem za okazaniem karty pracowniczej. Wszystkie osoby spoza pracowników muszą być zalogowani wcześniej w systemie i sa pod opieką tego co ich zaprasza. Dostają tagi Visitor i zaklejane są kamery na telefonach, albo deponowane przed wejściem na teren. Całość otoczona płotem, wszędzie kamery CCTV. Żadnych zdjęć na terenie. Karty RFID, dostęp przyznawany tylko poprzez dział Security. Komputery z szyfrowaniem dysków, nośniki USB z szyfrowaniem AES, zakaz wnoszenia swoich komputerów na teren firmy.
Korzystanie z własnego telefonu z podpięciem do firmowego maila tylko przez aplikację szyfrującą i nasz dział IT ma zdalny dostęp do tego co jest na telefonie. Mogą zdalnie wykasować wszystkie dane. Do miejsc szczególnie chronionych poza odbiciem karty trzeba wpisać spersonalizowany kod pin przy kluczu w drzwiach. Odbijasz kartę, wpisujesz kod, wchodzisz.
Do tego po firmie jeżdżą patrole i legitymują ludzi. Mamy sporo terenu, tory testowe etc, prawie 100ha ;)

Jak coś już jest na produkcji...to nie ma co tam chronić, wszystko widać i nie ma takiej paranoi. Tylko my tu mamy samochody i rozwiązania, które świat zobaczy w ciągu następnej dekady. I każdy wyciek byłby po prostu nieprofesjonalny.
velaskez
 
Posty: 960
Dołączył(a): paź 05, 2011 23:22
Lokalizacja: UK

Re: Polityka bezpieczeństwa w branży mechanicznej

Postprzez mtrinz123 » maja 14, 2016 17:10

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)
mtrinz123
 
Posty: 4
Dołączył(a): maja 08, 2016 14:05

Re: Polityka bezpieczeństwa w branży mechanicznej

Postprzez gouda » maja 15, 2016 21:15

W ciągu kariery odwiedziłem pewnie z kilkaset zakładów/biur małych firm i wielkich korporacji branży samochodowej, lotnicej, kolejowej. W Polsce ta polityka bezpieczeństwa nie jest na najwyższym poziomie. Bez problemu wniesiesz swój laptop, telefon itp - choć najczęściej musisz go zgłosić. W małych firmach - nawet tych z branży innowacyjnych często nie ma żadnej ochrony danych. W korporacji w której obecnie pracuje, mamy przepustki i karty dostępu do biura, komputery są chronione bezpiecznymi hasłami - poza firmą trzeba używać bezpiecznego oprogramowania VPN aby połączyć się z siecią firmową.
Ale szczerze, jeśli chciałbyś wynieść dane - to wyniesiesz z każdej firmy i nikt nie będzie w stanie tego wykryć.
gouda
 
Posty: 840
Dołączył(a): lip 30, 2008 00:02


Powrót do Off topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników