_

Pomiar spadku ciśnienia

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Pomiar spadku ciśnienia

Postprzez Krawat_2007 » kwi 08, 2015 00:37

Witam,

Mamy do czynienia z pierścieniem chłodzonym cieczą. Chłodzenie odbywa się kanałem o przekroju kwadratowym 30x30mm ok. 10m długości.
Na wlocie i wylocie zamontowane są szybkozłączki 1" - X65 http://www.cejn.com/products/hydraulics/X65-range/series-065/. Zgodnie z wykresem zamieszczonym na stronie producenta spadek ciśnienia dla 100l/min powinien wynieść ok 0,3bar. Ponieważ wykres nie określa dla jakiego medium i w jakich warunkach było to mierzone chcieliśmy na warsztacie zmierzyć całkowity spadek ciśnienia uwzględniający dwie szybkozłączki oraz pierścień między nimi.

Ponieważ nie zależy nam na wysokiej dokładności a jedynie stwierdzeniu czy będzie spadku 0,8 bar czy 1 bar czy jeszcze inaczej to wymyśliliśmy sobie bardzo prosty układ gdzie wodę bierzemy z sieci wodociągowej. W trakcie pomiarów na wlocie mieliśmy 2,5 bar na wylocie 0 bar.
I tu moje zasadnicze pytanie: czy 0 na wylocie oznacza iż mamy 2,5bara spadku ciśnienia czy też nic nie oznacza bo mając manometr na wolnym końcu ze swobodnym wylotem zawsze będziemy mieć 0 bar?
Załączniki
spadek_cis.JPG
Krawat_2007

Re: Pomiar spadku ciśnienia

Postprzez velaskez » kwi 08, 2015 02:05

Podstawy hydrauliki się kłaniają. Jak masz przewód z wolnym końcem, albo z końcem w zbiorniku - mierzysz ciśnienie medium w zbiorniku. Przewód otwarty w powietrze, podaje Ci ciśnienie atmosferyczne, czyli wskazanie 0 będzie prawidłowe ;)
velaskez

Re: Pomiar spadku ciśnienia

Postprzez Krawat2007 » kwi 08, 2015 09:35

Witam,

To i bym się zgodził. Jeśli jednak manometr 2 pokazuje tak naprawdę co jest za manometrem, to i manometr 1 powinien pokazywać to co jest za manometrem czyli wskazanie 2,5 bar manometru 1 obrazuje spadek ciśnienia w "dół" przepływu - czyli w mierzonym układzie? Mam nadzieję że rozumuję błędnie bo 2,5 bara spadku ciśnienia jest nie do zaakceptowania :(
Załączniki
Capture1.JPG
Krawat2007

Powrót do Warsztat