_

Problem z interpretacją rysunku.

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Problem z interpretacją rysunku.

Postprzez bartosz.gancarczyk » paź 03, 2014 10:39

Witam forumowiczów

chciałbym zapytać, czy ktoś może ma pomysł na następujące charakterystyki tolerancja które znalazłem na rysunku klienta.

Na rysunku charakterystyka prostopadłości płaszczyzny czołowej wałka ma wartość 0,1 max i jest odniesiona do bazy B na której został oznaczony modyfikatorem maksymalny naddatek materiału "M". Problem w tym, że baza B jest umieszczona na tolerancji bicia gwintu względem prostoliniowości wałka i tu pojawia się problem w interpretacji.

Logiczne dla mnie jest, że jeżeli w tabeli w podręczniku GD&T tabela wskazuje na to, ze modyfikatorów nie stosuje się do bicia, to punkt odniesienia B automatycznie przechodzi na punkt odniesienia A czyli na prostoliniowość. Co za tym idzie wałek wystarczy oprzeć na końcach na dwóch podporach i kręcąc nim wokół własnej osi mierzyć bicie gwintu oraz prostopadłość.

Ciągle niestety zastanawia mnie czy jest to myślenie poprawne. Posiada ktoś inne interpretacje może odnośnie rysunku i tak oznaczonych tolerancji?

Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź

Pozdrawiam
Załączniki
1- tolerancja.jpg
bartosz.gancarczyk

Re: Problem z interpretacją rysunku.

Postprzez velaskez » paź 03, 2014 10:51

Ja bym podniósł telefon, zadzwonił i zapytał. Bo my sobie tu możemy gdybać, ale to klient ma swoje wymagania.
velaskez

Powrót do Warsztat