_

Problem z ustawieniem wytaczaka - głowica rewolwerowa CNC

Wszystko o wytwarzaniu wyrobów.

Re: Problem z ustawieniem wytaczaka - głowica rewolwerowa CN

Postprzez pudi » maja 03, 2015 16:08

Witam,
dodam że cały czas chodzi o tokarkę MAKTEK CK7130B.
http://www.maktek.pl/tokarka-cnc-ck7130b-ze-skosnym-lozem/produkt-495

Poszukując informacji na temat problemu bicia wrzeciona natknąłem się na film z poniższego linku:
https://www.youtube.com/watch?v=vx4_89-s5es&spfreload=10.
Jest w nim pokazane jak się konserwuje (demontuje, czyści i montuje) różne uchwyty w tokarkach CNC jednego z producentów.
W minucie 19 sekund 20 tego filmu pokazane jest w jaki sposób zbadać bicie na uchwycie (tuż za adapterem) oraz jak je zlikwidować. Czy w mojej tokarce można ten uchwyt w ten sam sposób "naprowadzić"? Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie?
pudi

Postprzez MYCA » maja 03, 2015 18:20

:D Witam,

sa dwa typy mocowania uchwytu tokarskiego (futra) na wrzecionie - pierwszy (system Camlock), besposredni - futro pasuje bez adapterow na wrzeciono - w sumie najdokladniejszy i posiadajacy wieksza sztywnosc oraz krotszy (mniejszy odstep pomiedzy wrzecionem a powierzchnia czolowa futra. Drugi system to ten, w ktorym ma sie adapter z mocowaniem Camlock od strony wrzeciona oraz cylindyczne zatoczenie od strony futra (dla futra w takim wykonaniu). Wrzeciono z reguly "stoi na 0" - nie powinno wykazywac bicia ani na powierzchni stozka ani na powierzchni dolegania. Fabrycznie nowe futro (Camlock) tez stoi na 0. Co do adaptera, to mamy tu element posredni i pasowanie cylindryczne. Tu moze byc roznie - suma tolerancji i bledy montazu. W gruncie rzeczy, jak wrzeciono nie stoi " krzywo " w stosunku do posuwu wzdluznego, to po wytoczeniu szczek usuwa sie te male niedokladnosci. Po zdemontowaniu futra nalezy pamietac przy ponownym montazu na to samo miejsce.
------------------

Pozdr. :D tomek
MYCA

Postprzez pudi » maja 03, 2015 21:04

Czyli w mojej tokarce mam uchwyt z adapterem (tarczą adaptacyjną), tak?
Gdzieś wyczytałem że jedna z zalet takiego rozwiązania jest to, że można za pomocą adaptera ustawić bicie. Czy chodzi o sposób pokazany w filmie (w 19 minucie 20sek), który przytoczyłem we wcześniejszym poście? Tzn:
1. Luzuję śruby od czoła uchwytu z czego 3 z nich lekko "dociągam"
2. Przykładam czujnik zegarowy, a następnie obracam uchwytem i stukam ustawiając go w miejscach bicia.
3. Na koniec dociągam śruby z odpowiednim momentem (który pewnie znajdę w DTRce maszyny)
4 Sprawdzam bicie po dociągnięciu śrub.
Załączniki
Uchwyt tokarki CK7130.jpg
pudi

Postprzez MYCA » maja 04, 2015 09:16

:D Dokladnie. Jedno jeszcze - jak kiedys zdejmiesz futro, to zmierz bicie powierzchni dolegania od czola - ono tez musi byc na "0".
------------------

MYCA

Postprzez pudi » maja 04, 2015 09:47

Ok. Czyli rozumie, że adapter jest swego rodzaju pochłaniaczem energii podczas kolizji. Kiedy narzędzie przywali w uchwyt to wrzeciennik nie obrywa bezpośrednio tylko połączenie adapter/uchwyt?
Będę zabierał się za ustawianie tego tylko nie mam DTRki stricte do tej maszyny. Jedyne czym dysponuje to to z załącznika. Tam też nie ma nic na temat momentów dokręcania jakichkolwiek śrub. Czy dzwonić do serwisu o takie informacje? Czy jest może jakiś "uniwersalny" moment dociągnięcia śrub na uchwycie? Jak je przeciągnę to ustawienie bicia pójdzie w łeb i będę musiał ustawiać wszystko od nowa (tak jak przy rewolwerze)....

http://wyslijto.pl/files/download/qgsq5nl0ed
pudi

Postprzez MYCA » maja 04, 2015 11:29

pudi napisał(a):...

Tam też nie ma nic na temat momentów dokręcania jakichkolwiek śrub. Czy dzwonić do serwisu o takie informacje? Czy jest może jakiś "uniwersalny" moment dociągnięcia śrub na uchwycie? Jak je przeciągnę to ustawienie bicia pójdzie w łeb i będę musiał ustawiać wszystko od nowa (tak jak przy rewolwerze)....

Jak mi dasz maila, to wysle Ci zalacznik gdzie sa momenty dokrecania srub w zaleznosci od klasy wytrzymalosci STRONA 231

- wazne! Nie stosuj innych srub niz te co sa wykazane/fabrycznie zamontowane.
------------------

MYCA

Postprzez MYCA » maja 04, 2015 11:55

:D Pokrecilem nieco - Camlock to Camlock a w maszynach CNC stosuje sie tzw. stozek krotki -

http://kitagawa.com/accessories-2/chuck ... /adapters/

na samym dole sa wymiary
------------------

MYCA

Postprzez pudi » maja 04, 2015 18:01

Hey, podaje maila: pudi1985@gmail.com. Sprawdzałem klasę śrub mocujących uchwyt: 12.9
pudi

Postprzez MYCA » maja 05, 2015 09:31

:D Witam,

tak tez myslalem, na glowicy rewolvera pewnie tez.
------------------

MYCA

Postprzez pudi » maja 05, 2015 13:58

Dokładnie. Na rewolwerze (od czoła) też są śruby klasy 12.9. MYCA pisząc o momentach dokręcania śrub miałeś na myśli coś takiego jak zamieściłem w załączniku? Wynika z niego że powinienem dociągnąć te 6 śrub momentem 76Nm... (6 śrub M1x1,5-uchywt CHANDOX OP-206).

Sprawdziłem też bicia na moim uchwycie: na adapterze ok 0,05mm a na uchwycie (ok 10mm od adaptera) - 0,1mm czyli sporo.
Poniżej link do uchwytów firmy CHANDOX (może komuś się przyda)
http://www.chandox.com/eng/p1_2.html
Załączniki
Momenty dokręcania śrub ze względu na klasę i skok gwintu.pdf
(24.11 KiB) Pobrane 147 razy
pudi

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do CNC