_

Problem z ustawieniem wytaczaka - głowica rewolwerowa CNC

Wszystko o wytwarzaniu wyrobów.

Re: Problem z ustawieniem wytaczaka - głowica rewolwerowa CN

Postprzez MYCA » maja 05, 2015 23:21

pudi napisał(a):..... pisząc o momentach dokręcania śrub miałeś na myśli coś takiego jak zamieściłem w załączniku? Wynika z niego że powinienem dociągnąć te 6 śrub momentem 76Nm... (6 śrub M1x1,5-uchywt CHANDOX OP-206).

Sprawdziłem też bicia na moim uchwycie: na adapterze ok 0,05mm a na uchwycie (ok 10mm od adaptera) - 0,1mm czyli sporo.
Poniżej link do uchwytów firmy CHANDOX (może komuś się przyda)
http://www.chandox.com/eng/p1_2.html

masz na mysli pewnie M10 a nie M1... :lol:

Co do tych 0,1 mm to sporo ale NORMALNE dla Chinczykow i niektorych Taiwanczkow... Mysle, ze (jak juz pisalem) po przetoczeniu szczek bedzie ok bo samego futra juz mloteczkiem na krotkim stozku nie skorygujesz. Mozesz jedynie sprawdzic, czy futro zostalo wlasciwie zamontowane na wrzecionie - bez jakiegos tam syfu na powierzchni dolegania.
------------------

Pozdr. :D tomek
MYCA

Postprzez pudi » maja 06, 2015 21:06

Zabieliłem lekko szczęki. Bicie się zmniejszyło. Mam jeszcze jeden problem.
Toczenie ZEWnętrzne przebiega prawidłowo, wymiary, powierzchnia-ok, bez pisków.
Toczenie WEWnętrzne (0,6mm/str, Vc=100, F=0,2)-nóż drży, powierzchnia kiepska, ale wymiar JEST DOBRY.
Sprawdzając dalej, zapiąłem pełny wałek i go splanowałem - został dziubek o średnicy ok. 0,6-0,7mm.
Czy jest to wina tego, że rewolwer obrócił się wokół własnej osi? Jeśli tak, to powiedzcie czy dobrze planuję ustawienie tego przesunięcia:
1. Zamiast wytaczaka montuję wałek szlifowany i zjeżdżam nim "na oko" w miejsce gdzie teoretycznie pokrywa mi się oś wałka z osią wrzeciona.
2. Montuję czujnik zegarowy na wrzecionie, a końcówkę przykładam do wałka szlifowanego.
3. Manewruję 2 rzeczami: JOGiem- po Xsie, oraz ręcznie rewolwerem (uprzednio luzując jego śruby od czoła) tak aby oś wałka pokryła się z osią wrzeciona. Sprawdzam poprawność obracając czujnikiem zamontowanym na wrzecionie.
4. Dociągam śruby na głowicy jak wszystko ok - ale z jakim momentem żeby wszystko mi się nie rozstawiło?
Załączniki
WYTACZANIE.jpg
pudi

Postprzez andrzejf » maja 06, 2015 21:42

Panowie inż., wy myślicie że jak macie fakultety to wszystko wiecie o toczeniu stali nierdzewnej. Błąd, zapytajcie lepiej tokarzy z doświadczeniem. Ale czy oni wam powiedzą ? wiedza to pieniądze.
1. pipelek co zostaje na czole to jest oznaka że macie żle ustawiony wytaczak , za nisko lub za wysoko, bardzo ważne przy toczeniu czołowym i wewnątrz.Jak jest żle ustawiony to na bank poleci wam nóż.
2. Śruby jak są dobrze przykręcone nie ma to wpływu na bicie, uchwyt i tak jest ustawiany na stożku zamka uchwytu i wrzeciona.
3. Po przetoczeniu szczęk , zero bicia.
Jak bije to jest oznaka luzu na łożyskach wrzeciona. Dlatego w dawnych czasach czyli 30 lat temu , jak potrzebna była dokładna płaszczyzna toczenia , wykonywało się takie detale na maszynach z łożyskami ślizgowymi ( panewki).

Ale w toczeniu stali nierdzewnej to tylko podstawa, reszta to doświadczenie i pare sztuczek, ale o nich nikt wam nie powie. Musicie sami do tego dojść.
Nie każdy jest magistrem!!!
andrzejf

Postprzez pudi » maja 06, 2015 22:07

1. pipelek co zostaje na czole to jest oznaka że macie żle ustawiony wytaczak , za nisko lub za wysoko, bardzo ważne przy toczeniu czołowym i wewnątrz.Jak jest żle ustawiony to na bank poleci wam nóż.

ale planowałem nożem zewnętrznym zgrubnym a nie wytaczakiem czyli to by oznaczalo ze rewolwer się obrócił wokół własnej osi?
pudi

Postprzez MYCA » maja 07, 2015 09:53

:D Witam,
pudi napisał(a):

ale planowałem nożem zewnętrznym zgrubnym a nie wytaczakiem czyli to by oznaczalo ze rewolwer się obrócił wokół własnej osi?

1. Przy maszynach CNC (tokarkach i tokarkofrezarkach) narzedzia mocowane w uchwytach sa fabrycznie "wyzerowane" - nikt nie piepszy sie z ich ustawianiem. Wyjatkiem sa tanie noze o przekroju okraglym ale bez plaszczyzny orientacyjnej (na niej leza sruby mocujace - obrazek).
2. Ustawienie tarczy - dobrze gadasz.
3. Srubki byly wczoraj...
Załączniki
WYTACZAK.jpg
WYTACZAK.jpg (2.25 KiB) Przeglądane 913 razy
------------------

Pozdr. :D tomek
MYCA

Poprzednia strona

Powrót do CNC