_

Projekt podajnika patyczków do kawy i cukru

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Projekt podajnika patyczków do kawy i cukru

Postprzez aczarny » sie 26, 2014 19:41

Witam,

Od jakiegoś czasu realizuję pewien projekt, w którym konieczne będzie zaprojektowanie specjalnego podajnika do cukru w saszetkach i mieszadełek do kawy. Problem polega na tym, że konkretny patyczek i cukier musi być zawsze w tym samym miejscu. Chodzi o to, że przykładowo wyciągając jeden patyczek z podajnika automatycznie drugi w kolejności patyk będzie przechodził w miejsce tego, który wyciągnąłem. Analogicznie w przypadku cukru w saszetkach. Chcę aby był to prosty mechanizm i jednocześnie mechanizm niezawodny - jest to bardzo istotne. Myślałem o czymś na zasadzie sprężyny, która pchała by patyczki i cukry w dane miejsce - jednak nie do końca mogę sobie to wyobrazić.

Pomyślałem, że odpowiednim miejscem będzie zadanie pytania właśnie na tym forum, gdzie przesiadują pasjonaci, inżynierowie lub przyszli inżynierowie - a na pewno ludzie z wyobraźnią.

Jeżeli ktoś będzie w stanie wymyślić jakąś ciekawą koncepcję, to będę bardzo wdzięczny za opisanie lub przedstawienie prostego projektu w cad.

Z góry dziękuję.
aczarny

Re: Projekt podajnika patyczków do kawy i cukru

Postprzez gambolo » sie 27, 2014 16:24

Zastanów się nad tym jak pracuje spinacz biurowy :).
Maszyna do podawania piłek tenisowych?

Inny mechanizm:
https://www.youtube.com/watch?v=wbFTuHYQKR0

Inny mechanizm:
http://217.96.20.91/TiAM/pdf/201103s20.pdf
gambolo

Postprzez aczarny » sie 27, 2014 21:05

Masz racje, myślałem o tym jak działa zszywacz, a nawet na podobnej zasadzie działa podajnik kubków np. na stacjach paliw. Natomiast kwestia mieszadełek do kawy jest wg mnie trochę bardziej skomplikowana z uwagi na kształt i materiał.

Obrazek

Chcę przygotować coś co będzie bezbłędnie wydawało pojedyńczo patyczek. Nie bardzo wiem, czy przykłady, które podałeś można by było zastosować przy tego rodzaju "przyrządach".

Dzięki :)
aczarny

Postprzez gambolo » sie 28, 2014 07:25

Wszystko opiera się na "bum pomysłowym" w głowie.

Patyczki możesz wieszać (bazować) na jednym z otworków. Kształt jest niezręczny ale powtarzalny.
gambolo

Postprzez aczarny » sie 28, 2014 13:22

Kupiłem sobie patyczki, które zawiesiłem na nitce pod skosem. Wszystko pięknie ładnie, ale jakoś nie mogę sobie wyobrazić mechanizmu, który będzie umożliwiał opuszczanie tylko jednego patyczka. Możesz pomóc :<?
aczarny

Postprzez gambolo » sie 28, 2014 22:07

Kółko a'la koło zębate z wrębem o średnicy patyczka - obrót o moduł powoduje wydzielenie jednego patyczka. Najlepiej dwa koła zębate (coś jak pompa zębata) - lepsza separacja patyczków.
gambolo

Postprzez aczarny » sie 29, 2014 17:57

czy potrafiłbyś zwizualizować to w cad?
aczarny

Postprzez gambolo » sie 30, 2014 09:36

Ile na tym zarabiasz ?

Przecież nie odrobię całego zadania za Ciebie :).
gambolo

Powrót do Warsztat