_

Pytania o postprocesory

Wszystko o wytwarzaniu wyrobów.

Pytania o postprocesory

Postprzez marekrudz » gru 15, 2005 13:54

Witam
Czy moze mi ktos wyjasnic o co w tym chodzi o postprocesorach i rodzaje sterowan Haidenhain Sinumering, Fanuc i inne,interesuje mnie to i chcialbym poszerzac swoje wiadomosci czym sie kierowac wybierajac odpowiednio prstprocesory rodzaje sterowan przy projektowaniu procesu obrobczego jestem poczatkujacy takze prosze o wyrozumialasc.
marekrudz

Re: Pytania o postprocesory

Postprzez shilkadriver » gru 16, 2005 12:47

prosta sprawa...
postprocesor jest odpowiedzialny za wygenerowanie kodu nc na odpowiednia maszyne z odpowiednim sterowaniem. Wyglada to tak, ze w programie CAM'owskim wygenerowana jest sciezka narzedzia tak jakby uniwersalna, a maszyn i sterowan jest wiele i kazde ma inna postac kodu nc, rozne funkcje M itp. Postprocesor wlasnie zamienia geometrie sciezki z programu na linie kodu nc specyficzne dla danej maszyny i sterowania. Budowa samego postprocesora nie jest juz taka latwa, kazdy program CAM'owski ma swoje postprocesory. Jedne da sie latwo edytowac a inne mniej latwo. Jesli nie masz doswiadczenia to lepiej zlec napisanie posta komus kto sie na tym dobrze zna.
:)
Obrazek
shilkadriver

Postprzez Jarek » gru 31, 2005 06:11

Marek
Jeszcze dodam pare szczegolow do tego co juz kolega Ci wytlumaczyl powyzej. Jesli interesuje Cie budowanie postprocessorow to jest to ciekawa praca. Nie bierz sie za to jesli nie znasz sie na programowaniu maszyn CNC jak i podstawowej wiedzy obslugi maszyn CNC. To sa podstawy, poniewaz ja nazywam postprocessor poprostu "tlumaczem". Jest to "tlumacz" ktory tlumaczy z jezyka Twojego CAM-u na jezyk Twojej maszyny CNC.
Do budowy postprocessorow mozesz uzywac rozne "software-y". Sa takie ktorymi mozesz budowac postprocessor z tylko jednego CAM-u (np. MasterCAM-u) na jakakolwiek maszyne CNC, a sa tez takie ktore pozwalaja budowac z kilku roznych CAM-ow na jakiekolwiek maszyny CNC.
Cala sztuczka polega na bardzo dobrej wiedzy CNC. Masz ladne pare lat doswiadczenia programowania CNC to jest to fajna zabawa, a jak nie masz, to nie bierz sie za to. Tak jak bys chcial sie bawic w tlumacza z jezyka Niemieckiego na Hiszpanski, ale niemieckiego nie znasz.
Mam nadzieje ze pomoglem troszke,
Jarek
Jarek
<*<*< Unigraphics Rulez the World :-) >*>*>
Jarek

Postprzez barttheway » mar 28, 2015 23:20

Jakie jeszcze trzeba mieć umiejętności oprócz biegłego programowania CNC?
W czym się pisze/generuje te postprocesory? Trzeba umieć programować w javie, c++ lub w czymś podobnym?
barttheway

Powrót do CNC