_

Siła skupiona vs Skoncentrowana Masa

Forum o CAE.

Re: Siła skupiona vs Skoncentrowana Masa

Postprzez vctr1 » lut 03, 2018 00:19

Udało mi się dzisiaj dorwać do Nastrana i przeprowadzić testy ponownie. Stare pliki z chorymi wynikami przepadły więc na szybko wykombinowałem coś nowego. Najprostszy możliwy przypadek czyli utwierdzona płyta z obu stron.

Wygląda na to, że błędem było korzystanie z RBE2 (Rigid) zamiast RBE3 (Interpolation). Ten drugi sposób daje wyniki praktycznie identyczne z siłą skupioną i to brak jego zastosowana był przyczyną całego zamieszania. Głupia sprawa i można było się tego domyślić. Zarówno teoria, jak i interpretacja wyników od razu powinny nasunąć ten wniosek. Nie pamiętam co namieszałem w poprzednim modelu że wyniki były tak odległe od siebie w porównaniu z aktualnym ale teraz nie ma to już większego znaczenia.

Jest jednak mały haczyk - aby analiza z masą skoncentrowaną jako jedyne obciążenie modelu mogła ruszyć trzeba oprócz connectorów zadać jeszcze siłę grawitacji, a ta w Nastranie oddziałuje na cały model. W związku z tym aby wyniki pokryły się w obu przypadkach obciążenia to w wariancie z siłą skupioną trzeba także oprócz niej zdefiniować również grawitację (mamy wtedy 2 siły w analizie - Force i Gravity). W innym przypadku wyniki (wielkość rezultatów, ich rozkład jest niemal identyczny) mogą różnić się trochę bardziej, nawet o 2 MPa w przypadku naprężenia. Sam do końca nie wiem czy jest to poprawne gdy obciążamy model jedynie siłami skupionymi, momentami itd. Bardzo rzadko spotykam się z sytuacją, w której ktoś definiuje siłę grawitacji w analizie wytrzymałościowej a tutaj jest to niezbędne.

Jakby ktoś chciał zobaczyć wyniki to zrobiłem na szybko screeny, jak widać przypadek bardzo prosty, ale to opisałem powyżej sprawdziło się też w trochę bardziej skomplikowanym modelu, który zdążyłem jeszcze dzisiaj sprawdzić.
Załączniki
Sila skupiona i CM.pdf
(934.97 KiB) Pobrane 123 razy
vctr1
 
Posty: 41
Dołączył(a): sty 28, 2018 00:41

Re: Siła skupiona vs Skoncentrowana Masa

Postprzez cashan » lut 03, 2018 11:29

vctr1 napisał(a):Jest jednak mały haczyk - aby analiza z masą skoncentrowaną jako jedyne obciążenie modelu mogła ruszyć trzeba oprócz connectorów zadać jeszcze siłę grawitacji,


E no bez jaj - przecież to oczywiste. - sama masa nie generuje siły :D...

vctr1 napisał(a): a ta w Nastranie oddziałuje na cały model.


Możesz tego uniknąć bardzo prosto - nadaj materiałowi konstrukcji gestosć =0, (lub pomijalna jesli twój solver nie puszcza masy =0) . I masz problem masy konstrukcji z głowy...

vctr1 napisał(a):W innym przypadku wyniki (wielkość rezultatów, ich rozkład jest niemal identyczny) mogą różnić się trochę bardziej, nawet o 2
MPa w przypadku naprężenia.


Mały komentarz do screenów - tak naprawdę to Twoja masa tak zamodelowana jak pokazałeś nie reprezentuje siły skupionej.
Jest to raczej odwzorowanie rozłożenia masy po powierzchni. Aby działała jak masa skupiona musisz ją przypiąć tylko do kilku nodów na środku płyty ( a najlepiej jednego, nie wiem tylko czy ci wtedy nie poleci na rotacji w którymś kierunku, wiec najlepiej do 2-3 nodów).

Nie wiem w jakiej branzy pracujesz, ale chyba w nanotwechnice :). W konstrukcjach stalowych, ze względu na sama idealizację i błędy numeryczne wielkość 2MPa to skala wielkości błędu obliczeń...

vctr1 napisał(a): Bardzo rzadko spotykam się z sytuacją, w której ktoś definiuje siłę grawitacji w analizie wytrzymałościowej a tutaj jest to niezbędne.


Dziwne, w analizach które mi się przewinęły jakaś forma przyspieszeń wstępowała praktycznie zawsze :) (przyspieszenia od ruchu konstrukcji lub grawitacja...).
W jakiej branzy działasz że tak z ciekawości spytam ?
cashan
 
Posty: 247
Dołączył(a): gru 02, 2005 13:02

Re: Siła skupiona vs Skoncentrowana Masa

Postprzez vctr1 » lut 03, 2018 14:14

Nie pracuję w żadnej branży - uczę się sam, jak widać dosyć opornie. A w każdym razie uczyłem, dopóki komp nie odmówił mi posłuszeństwa. Teraz mam chwilową przerwę ale ten problem teoretyczny chodził mi po głowie i nie dawał spokoju.

Co do terminu "siła skupiona" pewnie nie do końca jasno się wyraziłem i fajnie, że to sprostowałeś. W rzeczywistości chodziło mi o taki rozkład, jaki został pokazany na obrazkach. Nie chciałem żeby siła została przyłożona tylko do jednego węzła, zresztą z tego co się doczytałem powinno się takich sytuacji unikać gdyż może to wygenerować monstrualne naprężenia. Zresztą, nawet gdybym tego chciał to Nastran chyba i tak by mi na to nie pozwolił bo w nim można przykładać obciążenie tylko do geometrii a nie do węzłów siatki.

Dziękuję również za "myk" z gęstością materiału - nie pomyślałem o tym.
vctr1
 
Posty: 41
Dołączył(a): sty 28, 2018 00:41

Re: Siła skupiona vs Skoncentrowana Masa

Postprzez cashan » lut 03, 2018 19:41

vctr1 napisał(a):Co do terminu "siła skupiona" pewnie nie do końca jasno się wyraziłem i fajnie, że to sprostowałeś. W rzeczywistości chodziło mi o taki rozkład, jaki został pokazany na obrazkach.


To może zamiast siły skupionej lub masy pokombinować raczej z przyłożeniem obciążenia powierzchniowego (ciśnienia?)
cashan
 
Posty: 247
Dołączył(a): gru 02, 2005 13:02

Re: Siła skupiona vs Skoncentrowana Masa

Postprzez vctr1 » lut 04, 2018 12:14

Tak, z ciśnieniem też próbowałem i za jego pomocą też można uzyskać wyniki, o które mi chodziło. Z tym że problem był czysto teoretyczny, więc szybciej i łatwiej było mi porównywać wyniki korzystając z pary Force-Concentrated Mass niż Pressure-Concentrated Mass (to drugie wymagało większej ilości ręcznych przeliczeń).
vctr1
 
Posty: 41
Dołączył(a): sty 28, 2018 00:41

Poprzednia strona

Powrót do CAE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników