_

Sprężyny gazowe - wartość siły

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Sprężyny gazowe - wartość siły

Postprzez Sudoł » lut 06, 2014 20:18

Witam,

Aktualnie pracuję nad projektem odciągu do stanowiska technicznego, w którym to okap będzie opuszczany oraz podnoszony ze skokiem 700 mm. Pierwsze próby wykazały, że podczas opuszczania okapu (proces realizowany przez 3 wałki osadzone w łożyskach ślizgowych), występują małe drgania. W celu wyeliminowania problemu, zastosowałem mechanizm tłumienia zbudowany z dwóch sprężyn gazowych (sprężyna pchająca i ciągnąca o skoku kolejno 400 mm i 300 mm). Mam jednak problem z obliczeniem siły powyższych sprężyn. Czy moglibyście pomóc mi ją wyznaczyć lub chociaż naprowadzić jak to zrobić ?

Drugie pytanie, może ktoś wie jak zmniejszyć siłę sprężyny gazowej, która nie posiada zaworu ? Wiem, że samemu nie można jej otwierać, więc może jakiś zakład specjalistyczny ?

Schemat mechanizmu tłumiącego wraz z opisem i masą okapu zamieszczam w załączniku.

Za wszelkie sugestie, rozwiązania dziękuje od razu :)
Załączniki
1.jpg
schemat mechanizmu tłumienia
Sudoł

Re: Sprężyny gazowe - wartość siły

Postprzez Rysio » lut 08, 2014 11:53

Pierwsza część z pytaniem o obliczenie siły:
Skorzystaj z linków:
http://www.autoakcesoria.com.pl/pl/poradniki/72.html
W tym linku masz arkusze do obliczeń.
http://sprezyny-gazowe.com/content/1-fa ... am-pytania
http://www.sprezynygazowe.eu/sprezyny-g ... zenie.html
Nie jest to dokładnie Twój przypadek,ale od czegoś trzeba zacząć.
Jeżeli sprężyna nie posiada zaworu, nie ma możliwości zmniejszenia siły ( zastosuj z zaworem) lub:
zadzwoń do FCPK Bytów -oni sprzedają sprężyny gazowe i był tam gość ,który znał temat.
Rysio

Postprzez Sudoł » lut 08, 2014 12:59

Otrzymałem kilka e-maili od osób, które zajmują się sprzedażą sprężyn gazowych. Niestety nie są w stanie obliczyć wartości siły dla mojego przypadku. Jedynym rozwiązaniem jest wykorzystanie sprężyn gazowych z zaworem upustowym, zamocowanie ich do stanowiska pod obciążeniem i selektywne upuszczanie ciśnienia. Obawiam się jednak, że odpowiednia, upuszczona wartość ciśnienia okaże się zbyt niska aby pokonać wartość tarcia tłoka o cylinder. Ale trzeba będzie zaryzykować i spróbować. :D
Sudoł

Postprzez Rerg » lut 09, 2014 18:00

Hej, wartość siły, Ty obliczasz jako konstruktor (więc ja nie liczyłbym, że ktoś zrobi to na forum :) choć altruiści się zdarzają). Sprężymy gazowe dobierasz odnośnie wyliczonej siły, skoku, gabarytu, itp. Piszesz, że układ drga podczas pracy. A może to wina lichej konstrukcji, może siłownik „szarpie” bo jest bez tłumika, może potrzebna jest gdzieś w konstrukcji prowadnica/prowadnice, itp. Musisz to wszystko wziąć pod uwagę i przemyśleć, bo ty znasz najlepiej swój projekt.
Jeśli stwierdzisz, że jednak sprężyny gazowe by pomogły, to wyliczenie siły (albo oszacowanie) nie powinno być trudne. Ciężar okapu jest kluczowy, wszystko inne masz na wałkach, to opory nie powinny mieć znaczenia, nawet jeśli ich nie weźmiesz pod uwagę. Nie wiem, czy sprężyny gazowe miałby jeszcze zrekompensować siłę siłownika roboczego czy nie, ale to ty powinieneś wiedzieć najlepiej.
Nie spotkałem się, żeby ktoś przerabiał takie sprężyny gazowe.
Rerg

Postprzez Sudoł » lut 09, 2014 23:01

Do altruistów raczej się nie zaliczam i nigdy nie liczyłem na gotowca. Co do mojej konstrukcji to okap opuszczany/podnoszony jest za pomocą systemu bloczków i cięgna w postaci repsznura blokowanego knagą (względy finansowe). Okap prowadzony jest na trzech wałkach osadzonych w łożyskach liniowych zamontowanych do ramy nośnej (płyty). Zapewniam konstrukcja nie jest licha :wink: Sprężyny gazowe miały za zadanie odciążyć osobę obsługująca stanowisko oraz jednocześnie wyeliminować brak płynności (szarpania cięgnem) podczas opuszczania okapu.
Sudoł

Postprzez rexair » lut 13, 2014 15:20

Odnośnie drugiego pytania - Nie da się zmienić siły sprężyny gazowej bez uszkodzenia jej. Standardowe sprężyny gazowe są zagniatane (czytaj nierozbieralne). Jeżeli jest problem z ustaleniem siły sprężyny na podstawie wyliczeń, to jedynym rozsądnym wyjściem wydaje się zakup sprężyny z zaworem i dostosowanie siły do potrzeb aplikacji.
Więcej informacji zapraszamy na priv http://www.rexair.pl Zaopatrzenie przemysłu.
rexair

Powrót do Warsztat