_

Stworzenie kreskowania w autcad

Forum poświęcone flagowemu produktowi oraz aplikacjom pochodnym Autodesku. To jedyne forum mające w tytule nazwę programu, a to ze względu na jego olbrzymią popularność w Polsce. Można tutaj umieszczać również posty z ogólnie pojętej tematyki "Kreślarskie 2D".

Stworzenie kreskowania w autcad

Postprzez piter9414 » paź 19, 2020 22:07

Witam,
Proszę o pomoc w stworzeniu własnego kreskowania składającego się z kółek (wymiary podane na zdjęciu), ułatwiłoby mi to pracę w wypełnieniu wzorów aby wykonać perforację blachy. Ręczne dodawanie kółek jest strasznie pracochłonne. Czy jest ktoś w stanie mi pomóc?
Załączniki
pattern.png
piter9414

Re: Stworzenie kreskowania w autcad

Postprzez akor » paź 20, 2020 01:25

Nie wiem czy ktoś pomoże.
Po pierwsze w definicji kreskowania nie można wykorzystywać okręgów, tylko linie.
Jeżeli jakiś wzorek ma w nazwie lub wyglądzie okręgi to po powiększeniu okazuje się, że są to wielokąty.
Po drugie każda odcinek tworzący wielokąt musi być powtarzalny tzn. gruby odcinek czerwony z rysunku poniżej musi się powtarzać na cienkiej linii czerwonej, a gruby odcinek zielony musi się powtarzać na cienkiej linii zielonej itd. Oczywiście można by próbować dobierać wielokąty tak aby tę powtarzalność wyłapać ale wg mnie to raczej niewykonalne. Oczywiście jakiś wzór tego typu można osiągnąć, ale nie dla konkretnych wymiarów.
Ja bym (a też takie rzeczy rysowałem z perforowanymi blachami) użył polecenia SZYK / ARRAY.
1.jpg
akor
akor

Powrót do AutoCAD