_

[CMM] Tolerancja kształtu wyznaczonej pow. - z bazą i bez

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

[CMM] Tolerancja kształtu wyznaczonej pow. - z bazą i bez

Postprzez groldominika » sty 30, 2016 16:15

Natknęłam się na coś co sprawiło mi problem (w załączniku prosty szkic kawałka detalu). Mam dwie powierzchnie:

I wariant zakłada że odchyłka kształtu dwóch powierzchni wynosi 0.2.
II wariant podobnie z tym że te powierzchnie są ocenione do XYZ lub jak kto woli ABC.

O ile w II wariancie wiem jak stworzyć ocenę na CMM to w I wariancie zastanawiam się czy do jednej powierzchni stworzyć układ lokalny i ocenić w tolerancji globalnej (która wynosi wg rysunku 2). A drugą powierzchnię ocenić do tego lokalnego wówczas ocena 0.2 co daje nam +/-0.1. Dobrze myślę?
Załączniki
1.png
1.png (10.96 KiB) Przeglądane 1659 razy
Ostatnio edytowany przez groldominika, sty 30, 2016 19:41, edytowano w sumie 1 raz
groldominika

Re: [CMM] Tolerancja kształtu wyznaczonej pow. - z bazą i be

Postprzez pmarc » sty 30, 2016 19:35

Zakładając, że rysunkiem rządzi standard wymiarowania i tolerowania zdefiniowany przez normy ISO (lub im pochodne, np. PN-EN), w wariancie I tolerancja profilu wyznaczonej powierzchni nie kontroluje w żaden sposób relacji pomiędzy dwiema powierzchniami detalu. Zatem wyznaczanie bazy lokalnej z jednej powierzchni i sprawdzanie drugiej powierzchni względem tejże bazy nie wydaje się być zgodne ze specyfikacją rysunkową. Mówię "nie wydaje się", a nie "nie jest", bo ciężko udzielić w 100% dobrej odpowiedzi, nie widząc całego rysunku.

Powiedziałeś, że na rysunku zdefiniowana jest tolerancja globalna 2. Jeżeli założymy, że rzeczywiście definiuje ona domyślną (ogólną) tolerancję położenia powierzchni detalu względem jakiegoś układu baz, to właśnie ta tolerancja kontroluje położenie obu rozpatrywanych powierzchni. Tolerancja profilu bez baz będzie w tym przypadku kontrolować wyłącznie kształt obu powierzchni, czyli zapewne płaskość, jeżeli są to powierzchnie nominalnie płaskie.

Pozdrawiam
pmarc
pmarc

Powrót do Warsztat