Strona 1 z 1

Stress linearization

PostNapisane: sie 23, 2016 22:03
przez messi
Witam czy ma ktoś doświadczenie w tym temacie ?
Dotyczy to sytuacji gdzie np od zginania na promieniu jakiegoś zaokrąglenia na sporej długości pojawiają się naprężenia i są większe niż granica plastyczności, W przekroju okazuję się jednak że wartość taka występuje jedynie na powierzchni zew i utrzymuje się na powiedzmy 10% grubości pierwszego elementu a komponent ma nap 6 elem typu Tetra10 na grubości pozostały kawał materiału ma naprężenia znacznie poniżej granicy plastyczności. Wiem że można wtedy przeprowadzić linearyzację i policzyć zdaje się "membran bending" i total stress i pokazać że biorąc pod uwagę cały przekrój dostaniemy pozytywny MS( wsp bezpieczeństwa) mimo powierzchniowych naprężeń przekraczających granicę plastycznośći.

Re: Stress linearization

PostNapisane: sie 29, 2016 22:45
przez lolo081
witam,

radziłbym uważać na branie stresu z analizy zawierający materiał sprężysty powyżej powyżej granicy plastyczności.
Odnośnie pytania dotyczącego linearyzacji naprężeń to raczej zasugerowałbym wpierw weryfikację podejścia (sprężysty vs. plastyczny). Jeżeli zostajemy przy modelu sprężystym to wpierw wykorzystalbym korekcje neubera (neuberyzacja naprężeń). Najprostsza metoda przechodzenia od naprężeń 'plastycznych' do naprężeń 'rzeczywistych'. Inną metodą pozwalająca sprawdzić czy cały przekrój uległ uplastycznieniu jest Cozzone Method.

Wracając do tematu linearyzacji. Chodzi o zamianę w ogólnym przypadku 6 składowych naprężenia w 3. Wedy mamy takie parametry jak bending stress (zginanie, oś obojętna umiejscowiona w środku zdefiniowanej scieżki), membran stress (stress błonowy) i peak stress (total -(bending+membrane)). Takie rzeczy przydają się w ASME.

Podsumowując jeśli chcesz się przekonać czy analizowany fragment uplastyczni się czy nie polecam korekcje Neubera.