Strona 1 z 2

Laser a spline i elipsy

PostNapisane: gru 18, 2018 18:48
przez piotrekm13
Witam

Jak w temacie...
Nie chodzi mi o teorię, czy laser widzi, jak widzi itp...
Kolega zlecił pewnej firmie wypalenie kilku blach. W ramach zlecenia przekazał rysunek w formacie dwg, oraz to samo w pdf(dla podglądu).
W pliku dwg były elipsy, więc zakładam że 10lat temu mogło by to być wyzwanie dla lasera, ale teraz?
Firma wypaliła to tak że są proste odcinki zamiast zaokrągleń, i to takie po kilkanaście centymetrów, i nie daje sobie powiedzieć że to jest źle. Proszę o komentarz lub argumenty w tej sprawie tak aby można wymagać zwrotu części pieniędzy za usługę.

Re: Laser a spline i elipsy

PostNapisane: gru 19, 2018 14:07
przez hscenter
Najpierw trzeba by było przeanalizowac sposób wykreślenia elipsy na rysunku aby mozna było powiedziec czy jest dobrze wypalone zgodnie z rysunkiem a potem dochodzić swoiich praw . Pozdrawiam

Re: Laser a spline i elipsy

PostNapisane: gru 19, 2018 17:02
przez michallach
To zależy od wersji dwg, jeżeli dostarczono w którejś ze starszych to niestety masz tylko poilinię i nie ma znaczenia na jaką maszynę to wrzucisz.

Re: Laser a spline i elipsy

PostNapisane: gru 19, 2018 20:44
przez piotrekm13
hscenter napisał(a):Najpierw trzeba by było przeanalizowac sposób wykreślenia elipsy na rysunku aby mozna było powiedziec czy jest dobrze wypalone zgodnie z rysunkiem a potem dochodzić swoiich praw . Pozdrawiam


Co znaczy "sposób wykreślenia elipsy"? Mam na myśli obiekty liniowe typu elipsa. Sposób wykreślenia chyba nie ma znaczenia...


michallach napisał(a):To zależy od wersji dwg, jeżeli dostarczono w którejś ze starszych to niestety masz tylko poilinię i nie ma znaczenia na jaką maszynę to wrzucisz.


dwg 2013. Były to elipsy, żadne pollinie.

Re: Laser a spline i elipsy

PostNapisane: gru 19, 2018 21:35
przez hscenter
Mozna roznie narysowac elipse (np za pomocą wyznaczonych punktow , Czy tez z pliku tekstowego i wtedy moze elipsa posiadac ksztalt elipsy z liniii lamanych i moze stad te niedokladnosci lasera . ) nie ma mozliwosci aby laser nie widzial ksztaltu prawidlowo wgenerowanego

Re: Laser a spline i elipsy

PostNapisane: gru 19, 2018 21:47
przez Sergios
Jeżeli dostali PDF'a i był tam kształt jaki detal miał posiadać po wypaleniu to jako firma powinni połknąć dumę i wypalić to jeszcze raz - jest to ich ewidentny błąd.
To samo z detalami skalowanymi, gdy prześle się PDF'a z wymiarami to równie dobrze gdyby wypalili pomniejszone to ich wina.
Warto by było zobaczyć ich OWS - ogólne warunki sprzedaży o ile takie mają.

Re: Laser a spline i elipsy

PostNapisane: gru 19, 2018 22:03
przez piotrekm13
Dokładnie, ale tłumaczenie jest takie, że jak dostają plik dwg to palą i nie wnikają, więc nie porównywali z pdf tylko poszło na maszynę. Tylko że to na razie są tylko tłumaczenia pracownika, ale kolega chce sprawę poruszyć u szefostwa, to jeśli są poważni to powinni wziąć to na siebie.
Ja próbowałem wyjaśnić że elipsa jest elipsą i jeśli wypalarka (lub oprogramowanie) potrafi to czytać to nie powinno być problemu. Moim zdaniem to przeoczenie jakiegoś parametru/zmiennej, która zamienia krzywe na odpowiednie odcinki prostych. Nic by się nie stało jak by to były odcinki po 10mm, ale 20 centymetrów to już trochę przesada. To z dwudziestu metrów widać.

Re: Laser a spline i elipsy

PostNapisane: gru 19, 2018 22:10
przez piotrekm13
hscenter napisał(a):Mozna roznie narysowac elipse (np za pomocą wyznaczonych punktow , Czy tez z pliku tekstowego i wtedy moze elipsa posiadac ksztalt elipsy z liniii lamanych i moze stad te niedokladnosci lasera . ) nie ma mozliwosci aby laser nie widzial ksztaltu prawidlowo wgenerowanego


Tak, ale to były obiekty typu "elipsa" w pliku dwg. A wyszły odcinki lini po 20 centymetrów. I nikt się nie przyznaje czy to wina oprogramowania, czy maszyny czy operatora. Nie znam się za bardzo, ale podobno oprogramowanie zawsze przekształca krzywe na małe proste odcinki. Jeśli to prawda to nie wierze że nie ma parametrów, które to regulują w każdym (nawet najtańszym) rodzaju oprogramowania.

Inna opcja to czy jest taka możliwość że oprogramowanie zczytuje widok ekranu, i trzeba pamiętać żeby robić regen. Wydaje mi się to niemożliwe, ale jeśli to i tak operator by musiał pamiętać żeby odświeżyć widok przed wysłaniem na maszynę.

Re: Laser a spline i elipsy

PostNapisane: gru 19, 2018 22:18
przez hscenter
Wiec z tego wynika ze to jest wylacznie bład operatora i na tym kropka . wykonanie komendy regen all nie ma wplywu na odczyt wspolrzednych elipsy

Re: Laser a spline i elipsy

PostNapisane: gru 20, 2018 20:40
przez piotrekm13
Kuracki napisał(a):Wybrałeś najtańszą ofertę na rynku u jakiś dziadów. Teraz dziwisz się ze że zrobili ci na odpierdol. Chytry dwa razy traci. Płaczesz na forum że oni nie umieją maszyny obsługiwać. Jak znalazłeś tych tanich dziadów to chrząkałeś z zadowolenia jak tanio i ile zaoszczędzisz a teraz aj waj jak zobaczyłeś efekt ich "pracy".Kolega Kuracki jak zwykle na temat. Gratuluję. Jak na razie 100% pomocnych wpisów na forum.