Strona 1 z 1

Mocowanie worka oraz zawias z oporem?

PostNapisane: maja 24, 2020 22:16
przez prz123
Witam,

Potrzebuję wykonać wznoszoną klapę z blachy nierdzewnej, zamontowaną do drugiej blachy poprzez zawiasy, które bedą stawiały opór. Chodzi o to, by można było tą klapę otworzyć na dowolną wysokość i żeby ona w tej pozycji zostawała. Czy istnieje taki zawias? Albo jakieś podobne rozwiązanie?

Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Re: Zawias z oporem?

PostNapisane: maja 24, 2020 23:06
przez NewJoker
Są zawiasy regulowane (śrubą nastawia się opór), ale w tym przypadku to raczej powinna być jakaś blokada. Zwykły zawias z wbudowaną blokadą też pewnie nie wystarczy, bo moment obrotowy potrzebny do pokonania blokady zostanie przekroczony przez ciężar blachy. Proponowałbym więc rozwiązanie niezależne od zawiasu - jakąś formę podpórki (jak do maski w samochodzie) albo ogranicznik (jak w oknach dachowych).

Re: Zawias z oporem?

PostNapisane: maja 25, 2020 08:16
przez gieborywar
A może klapę otwierać/zamykać wciągarką łańcuchową?

Re: Zawias z oporem?

PostNapisane: maja 25, 2020 15:54
przez prz123
Dzisiaj zrobiłem zdjęcia także doprecyzuję pytanie :)
Mam już zrobione takie prowizoryczne rozwiązanie, natomiast teraz całość robię z kwasówki i chcę by było to zrobione zgodnie ze sztuką.
Pierwsza rzecz to ta mała klapka na zdjęciu, która ma się otwierać i zamykać, ale właśnie też zostawać w swoim położeniu np. pod kątem 90 stopni:
Obrazek
Obrazek
Druga rzecz to taka obwódka (?) o ile tak to można nazwać, która także musi się podnosić i opuszczać do takich położeń jak na zdjęciu. Jeśli chodzi o mechanizmy typu siłownik czy podwieszanie na łańcuszku to raczej traktuje to jako ostateczność, z tego względu, że będzie to maszyna do spożywki i codziennie musi być myta, a im więcej różnych zakamarków tym gorzej :) teram miałem to zrobione na zasadzie dużych podkładek, śruby i nakrętki kontrującej, ale tak jak mówię, to rozwiązanie prowizoryczne i co chwile trzeba było dokręcać te śruby.
Obrazek
Obrazek
Może właśnie taki zawias z regulacją oporu, tylko czy istnieje takie coś z nierdzewki?

Re: Zawias z oporem?

PostNapisane: maja 25, 2020 23:39
przez piotrekm13
Kulka ze sprężyna wskakująca w odpowiednio nawiercone gniazda w tym obrotowym ramieniu. Coś takiego:

https://www.ebmia.pl/6391-zatrzaski-kul ... nia-gn-614

Re: Zawias z oporem?

PostNapisane: maja 26, 2020 08:10
przez gieborywar
Może mechanizm zapadkowy? Prosty w konstrukcji i możesz wykonać z nierdzewki.

Re: Zawias z oporem?

PostNapisane: maja 28, 2020 22:45
przez prz123
Dzięki wielkie za odpowiedzi,

Myślę, że najprostszym i najtańszym wyjściem dla tej obudowy będzie kulka wskakująca w nawiercone miejsce, powinno sie to dobrze sprawdzić, muszę tylko dobrać odpowiednią siłę tych kulek, a dla tej klapki chyba zrobię zawias z regulacją oporu.

Natomiast mam jeszcze jeden problem, może nie będę zakładał nowego tematu tylko tutaj zapytam, widział ktoś może do kupienia w internecie albo ma jakiś pomysł na mechanizm do mocowania worka? Nie mówię tutaj o obejmie, tylko o czymś podobnym, co było kiedyś stosowane w maszynach do sortowania zboża - zdjęcie poglądowe:

Obrazek

głównym problemem jest to, że muszę taki worek zamontować ale nie na rurę (wtedy wystarczyłaby zwykła obejma), tylko na duży profil i tam go muszę jakoś przymocować :?

Re: Mocowanie worka oraz zawias z oporem?

PostNapisane: maja 29, 2020 18:40
przez piotrekm13
Jeśli chodzi o kulkę to poszukaj z regulacją docisku sprężyny. Ewentualnie jak masz dostatecznie gruby materiał to możesz samemu zrobić. Robisz otwór gwintowany, wkładasz kulkę, wtedy sprężyna, którą dociskasz wkrętem. Głębokością wkręcenia wkręta regulujesz siłę docisku.

Jeśli chodzi o mocowanie worków to pamiętam takie rzeczy w młocarniach, ale nie wiem gdzie takie coś znaleźć.

Re: Mocowanie worka oraz zawias z oporem?

PostNapisane: paź 10, 2020 14:20
przez ogilek
a co powiesz na mechnizm zapadkowy? nie jest źle kompinować z takim warto sporóbwoac