Strona 1 z 1

Ogólne pytanie dotyczące programu AutoCAD

PostNapisane: sty 08, 2021 12:24
przez Zenely
Witam, jestem studentem projektowania na drugim roku studiów. Teraz, gdy lato się zaczyna i chcę być zajęty, pomyślałem o nauczeniu się autocad. Na co dzień korzystam z Photoshopa, Illustratora i Indesignu i jestem w tym bardzo biegły. Moje główne pytanie brzmi ... jak cenny jest autocad? Chciałem przede wszystkim nauczyć się autocad, aby mieć tę umiejętność i użyć autocad do zaprojektowania niektórych mebli, które mogę dodać do mojego portfolio, ale potem pomyślałem, jak cenne jest to? Czy znajomość programu AutoCAD i możliwość projektowania w nim wyróżnia moje portfolio na tle konkurencji? Czy autocad stał się „starym programem” do projektowania, czy nadal jest aktualny?

Re: Ogólne pytanie dotyczące programu AutoCAD

PostNapisane: sty 08, 2021 16:53
przez badziewiak
Autocad to tak naprawdę zamiennik deski kreślarskiej z opcją 3D. Do projektowania instalacji jest dobry, ma olbrzymi potencjał do pisania własnych pluginów. Na chwilę obecną to standard projektowania instalacji budynkowych i zewnętrznych (jest jeszcze Microstation). Jeśli chcesz kupić do malutkiej firmy, to są dużo tańsze alternatywy (chyba licencje wieczyste nawet).
Jak się uprzesz, to wydziergasz coś w 3D, ale to bardziej dla zasady. Przede wszystkim do rysunków płaskich ma zastosowanie.

Re: Ogólne pytanie dotyczące programu AutoCAD

PostNapisane: sty 09, 2021 19:41
przez kojacek
badziewiak napisał(a): (...) Jak się uprzesz, to wydziergasz coś w 3D, ale to bardziej dla zasady. Przede wszystkim do rysunków płaskich ma zastosowanie.

Golas tak - choć w nim też da się sporo zrobić. Od pewnego czasu pracuję w AutoCAD Architecture + branżowa nakładka, i powiem że, to sprawdza się w 3D jak najbardziej - bo generalnie tylko w 3D modelujemy + później dokumentacja 2D. Są rzecz jasna, jakieś ciemniejsze strony, ale daje radę.

Re: Ogólne pytanie dotyczące programu AutoCAD

PostNapisane: cze 12, 2021 22:04
przez sturnus
Po tym co napisałeś i twojej znajomości programów domyślam się że twoje "projektowanie" oznacza raczej wzornictwo. Jeśli mam rację to daruj sobie AutoCada. Raczej Alias, Fusion, Rhino, cokolwiek z solidnym modułem powierzchni. Najlepiej (moim zdaniem) coś parametrycznego.
Zamodelowanie takiego oparcia jak poniżej w AC to będzie rzeźba w gównie... O ile będzie wogóle możliwe... Ostatni raz użuwałem AC 2000, Ze stajni Autodesku to Inventor (parametryczny) Alias Studio, Maya, 3D Studio. Podstawowa kwestia w tym przypadku to: czy modelujesz tylko dla renderu czy również model będzie wykorzystany do wytwarzania.

k1.JPG


Pzdr.