_

W jakich dziedzinach się dokształcać?

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

W jakich dziedzinach się dokształcać?

Postprzez Seafahrer122 » kwi 15, 2021 14:03

Jakie przedmioty ze studiów przydają się w pracy konstruktora? W które z nich się bardziej zagłębić? Dodam, że studiuję MiBM na uczelni morskiej (specjalność to eksploatacja siłowni okrętowych), a więc sam program może być bardziej okrojony niż na politechnikach. O ile oczywiście jest możliwa praca w tym zawodzie po wyżej wymienionej specjalności.
Ostatnio edytowany przez Seafahrer122, kwi 17, 2021 21:41, edytowano w sumie 1 raz
Seafahrer122

Re: W jakich dziedzinach się doksztsłcać?

Postprzez NewJoker » kwi 15, 2021 15:14

Zależy w jakiej branży będziesz pracować, ale ogólnie dla konstruktora najbardziej przydatne są te przedmioty:
- mechanika ogólna
- wytrzymałość materiałów
- podstawy konstrukcji maszyn
- grafika inżynierska
- CAD/CAM
- CAE (MES)

Pomijam tu zupełnie podstawowe przedmioty jak matematyka i fizyka, one są potrzebne do opanowania chociażby mechaniki i wyrzymałości materiałów. Reszta już zależy od tego czym dokładnie będziesz się zajmować. Może Ci się więc przydać mechanika płynów, termodynamika, wibroakustyka czy obróbka skrawaniem/plastyczna.
NewJoker

Postprzez velaskez » kwi 17, 2021 09:03

W programowaniu. Jeśli umiesz oskryptować nudne i żmudne zadania, to jesteś wart więcej niż 10 konstruktorów starej daty.
velaskez

Postprzez gouda » kwi 17, 2021 13:37

velaskez napisał(a):W programowaniu. Jeśli umiesz oskryptować nudne i żmudne zadania, to jesteś wart więcej niż 10 konstruktorów starej daty.

W UK może tak, w PL nie ;p. Przerabiałem na własnej skórze...
Jak umiesz.programowac idziesz na backend albo ML i wtedy (jak zdobędziesz doświadczenie) zaczynasz zarabiać.
gouda

Postprzez Seafahrer122 » kwi 17, 2021 14:27

Raczej ciągnie mnie do rzeczy nieco bardziej namacalnych, w programowaniu to jestem zielony, zdarzało się czasem co najwyżej grzebać w rzeczach w xmlu na własny użytek. Pytanie jak wygląda wyjście poza branżę morską, bo mam dość silne wrażenie że w Polsce bardzo ważny jest dobry papier, a morskie szkoły okupują niziny rankingów uczelni technicznych.
Seafahrer122

Postprzez gouda » kwi 17, 2021 17:11

W ogóle nie jest ważny papier.
W "mechanice" jednak trzeba go jeszcze mieć, ale jaki on jest to już nie jest tak istotne.
W IT w zasadzie nie trzeba mieć żadnego papieru, wystarczy mieć kompetencje no i pasję dającą zapał do pracy.
gouda

Re: W jakich dziedzinach się dokształcać?

Postprzez Seafahrer122 » kwi 18, 2021 17:06

Mam też pewne obawy o wiedzę, bo nie ukrywając na politechnice jest po prostu nieco "ciężej", mamy mniej godzin poświęconych na przedmioty typu mechanika i pkm. Zastanawiam się czy te różnice programowe mnie nie dyskwalifikują.
Seafahrer122

Re: W jakich dziedzinach się dokształcać?

Postprzez gouda » kwi 18, 2021 21:52

Seafahrer122 napisał(a):Mam też pewne obawy o wiedzę, bo nie ukrywając na politechnice jest po prostu nieco "ciężej", mamy mniej godzin poświęconych na przedmioty typu mechanika i pkm. Zastanawiam się czy te różnice programowe mnie nie dyskwalifikują.

Nie sądzę.
Szczerze - większość inżynierów mechaników pracuje w PL poniżej swoich kwalifikacji (przynajmniej teoretycznych kwalifikacji, bo jaka jest ich rzeczywista wiedza po ukończeniu polibudy to inna sprawa). Często wystarczy "jako taka" obsługa CADA i już się klepie rysuneczki i różne inne projekciki nie wymagające stosowania "rocket science". Tych co robią R&D z prawdziwego zdarzenia to w PL jest garstka.

Pierwszą pracę raczej znajdziesz, a później to już liczy się doświadczenie.
Jak chcesz polepszyć swoją sytuację to bierz udział w projektach studenckich, może poszukaj już jakiejś pracy czy stażu gdzie już będziesz zdobywał doświadczenie.
gouda

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących