_

Wciągarka łańcuchowa

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Wciągarka łańcuchowa

Postprzez tomasz_supertomasz » kwi 29, 2018 15:52

Dzień dobry,

Zajmuję się projektem wciągarki łańcuchowej. Stosuje wał drążony oraz pełny, przy czym jeden jest umieszczony wewnątrz drugiego. Moje pierwsze pytanie dotyczy łożyskowania. Czy mogę łożyskować wał pełny wewnątrz wału drążonego? Jeśli tak to jaka jest zasada takiego łożyskowania oraz w związku z tym jak liczyć reakcje w wale drążonym?
Mechanizm zabezpieczający jest standardowy jak to przy takich wyciągarkach. Drugie pytanie dotyczy jego działania. Przy wciąganiu koło gniazdowe dosuwa się do koła zębatego współpracującego z zapadkami i jest zabezpieczone, ale jak to działa w drugą stronę? Opuszczam ciężar, koło gniazdowe odsuwa się od koła zębatego współpracującego z zapadką i jak to się dzieje ze nie potrzeba mechanizmu zabezpieczającego przed samowolnym zjechaniem ciężaru? czy to dzięki dużemu przełożeniu? skoro tak to po co w ogóle jakikolwiek mechanizm zabezpieczający?
Dołączam film z wyciągarką, na której się wzoruje:
https://www.youtube.com/watch?v=10bOAhzMMYQ
https://www.youtube.com/watch?v=rirmqX7pIH0&t=39s
tomasz_supertomasz
 
Posty: 2
Dołączył(a): kwi 29, 2018 15:39

Re: Wciągarka łańcuchowa

Postprzez NewJoker » kwi 29, 2018 22:20

Co do wału to wygląda na to, że nie stosuje się łożysk między jednym wałem a drugim. Przykłady:

http://www.est-aegis.com/best-practices-6.php
https://www.sew-eurodrive.de/products/g ... ystem.html

Natomiast w temacie zabezpieczenia podsyłam link do pdf-a, w którym jest dokładnie opisane działanie mechanizmu stosowanego najwyraźniej w większości wciągarek. Jest tam wyjaśnione jak układ blokuje przy podnoszeniu, trzymaniu i opuszczaniu ładunku:

https://www.harringtonhoists.com/tech_s ... 0rev00.pdf
NewJoker
 
Posty: 981
Dołączył(a): kwi 08, 2015 22:33

Re: Wciągarka łańcuchowa

Postprzez tomasz_supertomasz » kwi 30, 2018 00:03

Dziękuję za pomoc. Mam jeszcze jedno pytanie. Co i w jaki sposób rozkłada się, gdy zastosuje dwa identyczne koła zębate współpracujące z jednym (tak jak na filmie i przytoczonym pdf). Czy można przyjąć, że naciski powierzchniowe są dwukrotnie mniejsze? W końcu dwukrotnie większa powierzchnia styku. Czy można to uprościć w taki sposób czy należy dwukrotnie zwiekszyć szerokość "b" we wzorze Hertza? (Andrzej Rutkowski "Części maszyn" wydanie szóste od str. 285).
Mam jeszcze pytanie dotyczące łożysk ślizgowych. Przewertowałem Kurmaza oraz wspomnianego Rutkowskiego, ale znalazłem tylko sposoby zabudowy łożysk tocznych. Jaką Państwo polecają literaturę dotyczącą zabudowy łożysk ślizgowych?
tomasz_supertomasz
 
Posty: 2
Dołączył(a): kwi 29, 2018 15:39

Re: Wciągarka łańcuchowa

Postprzez NewJoker » kwi 30, 2018 10:14

Masz na myśli to jak uwzględnić, że małe koło styka się z 2 dużymi na raz ? Dobre pytanie. Moim zdaniem wzór się nie zmienia, bo w tym samym czasie jeden dany ząb ma kontakt z jednym zębem.

A co do opraw łożysk ślizgowych to faktycznie ciężko coś znaleźć w literaturze. Poszukam jeszcze i dam znać.
NewJoker
 
Posty: 981
Dołączył(a): kwi 08, 2015 22:33


Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników