_

Wciągarka elektryczna

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Re: Wciągarka elektryczna

Postprzez Sudoł » lis 22, 2013 18:47

"czy tu uwazasz ze ja bede bral wzor z nieba w ktorym podane sa jakies stale typu Rm i x gdzie nie wiem co to oznacza" :shock: :x :!: :?:

Nie wiem do jakich kategorii to zaliczyć ...
Sudoł

Postprzez gambolo » lis 23, 2013 16:27

Ma napisał(a):czy tu uwazasz ze ja bede bral wzor z nieba w ktorym podane sa jakies stale typu Rm i x gdzie nie wiem co to oznacza i czy napewno te wartosci nie sa uwarunkowane czym kolwiek , nie ma tu podanej żadnej literatury , dlatego prosilem czy moglbys ktos cos podrzucić.

napisałem ci - zastanów się nad zmianą szkoły/uczelni

jeśli pojęcia x i Rm na tym etapie projektowania są dla Ciebie obce to masz co najmniej rok nauki do tyłu
gambolo

Postprzez tadek007 » lis 25, 2013 17:22

kolega z chomikuj obliczenia liny i bebna zrobil na podstawie ISO 4308 albo jakiejs kopi tej normy (moze jakies PN). sa tam opisene te x w zaleznosci od grupy M.
Mozna tez na skroty.
- dobrac line z katalogu do twojego obciazenia ze wspolczynnikiem bezpieczenstwa co najmniej 5 (z derektywy o oznaczeniu CE), koledze z chomikuj zakladajac ze uzyje liny 6x36+1 14mm wychodzi wspolczynnik okolo 5,5
- srednice bebna mozna dobrac. generalnie powinno to byc powyzej 20 x srednica liny (im wiecej tym lepiej dla liny) i koledze z chomikuj tu wychodzi okolo 20 ale jezeli jest mozliwosc bebna o wiekszej srednicy to lepiej
- mamy juz ramie (polowa srednicy bebna i sile 3,5 tony wiec mamy moment
- musisz ustalic z jaka predkoscia chcesz wciagac na ta lawete (10 m/min ??? czy to za wolno :-)
- majac predkosc linowa obliczasz obrotowa na bebnie
- majac predkosc obrotowa y moment obliczasz moc z tych wzorow ze strony z silnikiem spalinowym
- majac moc dobierasz silnik
- majac obroty silnika obliczasz jakie przelozenie musi miec przekladnia
- na koniec obliczenia wytrzymalosciowe
to z chomikuj wydaje sie poprawnie policzone
tadek007

Postprzez Ma » lis 27, 2013 22:12

czy jest ktos w stanie dokopać sie jakos do norm wiem że są one platne ale może ktos potrafi znaleźć norme PN-EN 14492-1+A1:2009 lub tez PN-EN 14492-1:2006+A1:2009/AC:2010 a takze PN-EN 14492-2+A1:2010 , bo niestety w mojej bibliotece ich nie posiadaja.
Ma

Postprzez Ma » gru 03, 2013 15:22

Czy ktos moglby mi napisac wzor na opor toczenia auta wciąganego na lawete, znalazlem wiele wzorow ale nie wiem czy ktorykolwiek sie nadaje bo trzeba chyba uwzględnic to ze auto moze byc wyciągane z rowu itp. wzor jaki znalalzem to F = m * g *f (1+a*V^2) przy czym nie wiem w jakiej jednostce jest wspolczynnik "a" i dlaczego jego wartosc to 5*10^-5 i co ten wspolczynnik konkretnie oznacza , czy powinienem uprościc ten wzor do F=m*g*f gdyż prędkość podczas wciągania wydaje sie nie miec wiekszego znaczenia.
Ma

Postprzez Lucek Mostowiak » gru 03, 2013 15:49

Podaje wzór:

Ciało rzucone na podłoże, traci na oporze :evil:
"Chciałem dobrze" - A. Hitler
Lucek Mostowiak

Postprzez julia » gru 04, 2013 10:20

@Ma
Coś mi się zdaje, że przy wyciąganiu samochodu z rowu większą rolę będą odgrywały siły bezwładności a nie współczynnik oporu tocznego - wciagarkę musisz zaprojektować na siłę występującą przy szarpnięciu, bo właśnie podczas szarpięcia będzie występowało największe obciążenie liny. Ja bym policzyła bezwładność samochodu z założoną przez ciebie prędkością wciągania (gdy rośnie od 0 do v).
Ostatnio edytowany przez julia, gru 04, 2013 12:06, edytowano w sumie 1 raz
julia

Postprzez Lucek Mostowiak » gru 04, 2013 12:04

Hola hola!

Bezwładność + ciężar samochodu wyciągany pod kątem np 45 stopni max.

Oszacuj siłę w linie, potem bęben o zadanej średnicy. Dostaniesz moment. Pomnożysz przez omege będziesz znał moc silnika.
"Chciałem dobrze" - A. Hitler
Lucek Mostowiak

Postprzez Ma » gru 06, 2013 23:42

Mam problem ze znalezieniem producenta a szczegolnie katalogiem z silnikami elektrycznymi do wciagarek samochodowych, jedyne informacje jakie udaje mi sie znalezc to moc i to wszystko a interesuja mnie konkretnie jakie sa nominalne oborty silnika jego moc znamionowa i moment znamionowy. Jezeli ktokolwiek jest w stanie mi pomoc bede wdzieczny.
Ma

Postprzez MYCA » gru 07, 2013 00:20

Sam motorek i tak nie da rady. Potrzebny motoek z przekladnia... w tym kirunku szukaj - silnik pradu stalego z przekladnia (np. slimakowa).

Pozdr.tomek
------------------

Pozdr. :D tomek
MYCA

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Warsztat