_

Wstępne naprężenia ściskające / shrink fit Abaqus

Forum o CAE.

Re: Wstępne naprężenia ściskające / shrink fit Abaqus

Postprzez Euklides » cze 09, 2021 09:54

Rozwiązania analityczne nie są problemem gdyż przestudiowałem wyprowadzenie tych wzorów oraz założenia.
Potrafie podstawić do wzoru dane i policzyć naprężenia. Natomiast problem jest tylko taki że... wyniki z Abaqusa się nie zgadzają z analitycznymi, nie wiem czy to kwestia tego że program sobie nie poradzi z tym zagadnieniem czy może to kwestia złych ustawień

https://www.youtube.com/watch?v=O3dHcRnmlNY

Zastanawia mnie jak mam ustawić offset oraz pinball radius , jeśli znam wymiary cylindrów ?
Euklides

Postprzez NewJoker » cze 09, 2021 14:52

W Abaqusie na pewno da się to policzyć. Zagadnienie jest bardzo proste a Abaqus to naprawdę potężny program, wręcz najlepszy na rynku do takich rzeczy. Problemy z dokładnością najprawdopodobniej wynikają z błędów w modelowaniu. Może to być kwestia siatki i tego jak zdefiniowany został kontakt. Inna kwestia to, że obliczenia analityczne są tu tylko pewnym uproszczeniem, nie uwzględniają tylu efektów co symulacja.

Nie pracuję w Ansysie, ale zdaje się, że pinball radius to taki odpowiednik adjustment tolerance z Abaqusa - czyli w jakiej odległości ma szukać węzłów do kontaktu. Z kolei offset to chyba wymuszenie pewnej przerwy między powierzchniami kontaktowymi. Ale sprawdź najlepiej w dokumentacji programu co te opcje oznaczają.
NewJoker

Postprzez Euklides » cze 09, 2021 21:58

https://www.youtube.com/watch?v=O3dHcRnmlNY (16:04) autor narysowałdwa cylindry wewn i zewn , wewn cylinder penetruje zewnetrzny , w minucie 16 i 4 sekundzie widac ze autor w "geometry modification" (po lewej stronie) ma wpisany offset ale po co ten offset tam jest ?

W Abaqusie na pewno da się to policzyć. Zagadnienie jest bardzo proste ...
Na kogoś doświadczonego w tym programie faktycznie. A wiesz jak zrobić by wyniki się zgadzały ?

https://www.youtube.com/watch?v=O3dHcRnmlNY (16:04) autor ma wpisane w polu "offset" jakąś wartość czy nie jest to wartość penetracji ?

Jakie podejście wybrać ?
cylinder mniejszy wcisniety w cylinder wiekszy
Jeśli załóżymy że cylinder mniejszy ma średnice zewnętrzną o 0,1 mm większą niż wewnetrzna srednica cylindra wiekszego (czyli penetracja 0,1 mm)

a) narysowac dwa cylindry bez penetracji i w opcji "offset" wpisac jakas penetracje ?
b) narysowac dwa cylindry z penetracja np 0,1 mm i w opcji "offset" wpisac penetracje 0,1 mm ?
Euklides

Postprzez NewJoker » cze 10, 2021 10:48

Euklides napisał(a):
W Abaqusie na pewno da się to policzyć. Zagadnienie jest bardzo proste ...
Na kogoś doświadczonego w tym programie faktycznie. A wiesz jak zrobić by wyniki się zgadzały ?

Bardziej chodziło mi o to, że dla Abaqusa to nie jest żadne wyzwanie.

Policzyłem ten Twój przypadek (ze znacznie rzadszą siatką) i wyszło mi CPRESS bardzo zbliżone do wyniku analitycznego:
- CPRESS: 16.945 MPa
- analitycznie: 16.795 MPa

Więc w sumie nie powinno być problemu.

A co do Ansysa to nie mam dostępu do jego dokumentacji, więc niewiele więcej podpowiem. Musiałbyś sprawdzić jak tam jest zdefiniowany ten offset. Normalnie to pewnie wartość przerwy między powierzchniami, ale możliwe, że może być ujemny i wtedy wymuszasz penetrację. Przypuszczam jednak, że chodzi o gap, który możesz uzyskać po rozwiązaniu początkowego przenikania, jak w Abaqusie.
NewJoker

Postprzez Euklides » cze 10, 2021 13:00

CPRESS to jest naprezenie na granicy wałka oraz tulei ? https://www.youtube.com/watch?v=Alyph67gUx0

Analitycznie podstawiając do wzoru (min : 29,07) Wychodzi 1111,1 N/cm^2 (wymiary średnic w cm).
W MPa to tylko 1111,1 powiedzielić przez 100 mm^2 i wychodzi 11,1 MPa
Euklides

Postprzez NewJoker » cze 10, 2021 13:25

CPRESS to ciśnienie na powierzchniach kontaktowych.

Ja tak to policzyłem:

press fit.PNG
NewJoker

Postprzez Euklides » cze 12, 2021 13:36

Policzyłem to jeszcze raz w sumie racja, wynik z obliczeń analitycznych powinien wynosić 16,8 MPa (wcześniej złe dane podstawiłem) . Natomiast wnioski jakie nasuwają mi się po przeczytaniu to takie że zamiast 250,05 mm jako promień z wciskiem (interferencją) powinno być tam raczej 250 a nie 250,05 i wtedy wychodzi równe 16,8 MPa.
Wykonałem symulacje. Wyniki wyszły całkiem niezle, 5-10% różnicy miedzy MES a analitycznymi natomiast co mnie ciekawi to fakt że występują różnice w CPRESS pomiędzy jednym końcem wałka a drugim. Nie widzę fizycznego uzasadnienia dla którego naprężenia na jednym końcu miałyby się różnić od naprężeń na drugim końcu.

Do obróbki plastycznej jakiej siatki używać ? Linear czy Quadratic ? Wyczytałem w sumie że do dużych deformacji lepiej to drugie.
Załączniki
linear.jpg
Euklides

Postprzez NewJoker » cze 12, 2021 15:22

Te różnice mogą wynikać z warunków brzegowych. Dlatego lepiej to modelować elementami axisymmetric, w dużej mierze odpada problem z utwierdzeniem modelu.

To zależy, tetry są domyślnie II rzędu a hexy I rzędu. I najczęściej się tego trzymamy. W symulacjach procesów obróbki plastycznej ważniejsza jest kwestia zapobiegania zniekształceniu siatki - adaptive remeshing itp.
NewJoker

Postprzez Euklides » cze 12, 2021 21:14

To zależy, tetry są domyślnie II rzędu a hexy I rzędu. I najczęściej się tego trzymamy. W symulacjach procesów obróbki plastycznej ważniejsza jest kwestia zapobiegania zniekształceniu siatki - adaptive remeshing itp.

Czy ważniejsze ? Kwestia kształtu narzędzi na starcie symulacji jest równie ważna jak remeshing ponieważ nawet jeśli kształt narzędzia czy wsadu jest na starcie źle odwzorowany to już na wstępnie dostaniemy błędne wyniki a remeshing temu nie zapobiegnie , natomiast nawet najlepiej odwzorowany kształt narzędzi bez odpowiedniej jakości remeshingu również nie zapobiegnie błędom.
Euklides

Postprzez NewJoker » cze 12, 2021 22:35

Narzędzia i tak najczęściej modeluje się jako rigid. A wybór typu elementu zależy od wielu czynników - kontakt, dominujący typ obciążeń itd. Dobrze skalibrowany model materiału też jest kluczowy.
NewJoker

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do CAE