_

Wstępne naprężenia ściskające / shrink fit Abaqus

Forum o CAE.

Re: Wstępne naprężenia ściskające / shrink fit Abaqus

Postprzez Euklides » cze 19, 2021 22:08

No właśnie chciałem się dowiedzieć co to za sztuczki ... i wymyśliłem jedną . A gdyby tak podzielić płaszczyzną w połowie długości i symulować symetryczną połowę ?
Załączniki
naprezenia.jpg
Euklides

Postprzez NewJoker » cze 20, 2021 14:44

Jak najbardziej możesz skorzystać z symetrii również w tej płaszczyźnie. Wtedy powinien wyjść dosyć równomierny rozkład naprężeń (oczywiście zależy to też od siatki), a na pewno lepszy niż przy pełnym utwierdzeniu końców.
NewJoker

Postprzez Euklides » cze 20, 2021 20:47

Ok. W hypermesh jest cos takiego jak remesh czyli naprawa siatki podczas symulacji. Chce zrobic dobra siatke w Hypermesh , i eksportowac do Abaqusa. Natomiast w Hypermesh jest cos takiego jak remesh. Lepiej jest zrobic siatke oraz ustawic remesh w Hypermesh czy zrobic osobno siatke w Hypermesh a remesh ustawic w Abaqusie ? Wydaje mi sie ze druga opcja lepsza
Euklides

Postprzez NewJoker » cze 21, 2021 09:46

Siatki stworzone w innym programie i zaimportowane do Abaqusa to tzw. orphan mesh - siatki oderwane od geometrii. Nie zrobisz adaptive remeshingu na takiej siatce w Abaqusie, potrzebna jest geometria żeby program mógł przebudować siatkę.
NewJoker

Postprzez Euklides » cze 21, 2021 10:12

Czyli jeśli chce mieć adaptive remeshing w Abaqusie (a jest konieczny do obrobki plastycznej) to nie ma sensu w ogole importowac siatki z zewnetrznych programow tylko zrobic siatke w Abaqusie ?

A jak wczytam geometrie w Abaqusie (zaimportuje geometrie) oraz zaimportuje osobno siatke to pomoze czy nie bardzo ?

I ostatnia opcja to zrobic siatke i remeshing w Hypermesh oraz zaimportowac. Jak zrobie siatke oraz remeshing w Hypermesh to remeshing (ten zrobiony w Hypermesh) zadziala w Abaqusie ?
Euklides

Postprzez NewJoker » cze 21, 2021 10:48

W zdecydowanej większości przypadków do meshowania wystarczy sam Abaqus. Tylko z najbardziej skomplikowanymi geometriami (np. w przemyśle motoryzacyjnym) mesher Abaqusa sobie nie poradzi (o ile nie zadowala nas siatka tetra). Więc najlepiej będzie jak przygotujesz model od początku do końca w Abaqusie. To podejście ma wiele plusów, chociażby możliwość użycia remeshingu.
NewJoker

Postprzez Euklides » cze 21, 2021 11:11

Tylko że w Abaqusie siatka której dokładność kształtu mnie zadowala uzyskuje przy 600 000 elementów lub więcej i to po zagęszczeniu interesującego mnie obszaru, (wykrój matrycy) str nr 5 tego tematu pierwszy post). Gdyby nie ten problem, to bym nie wyskakiwał z Hypermesh.
A jakbym przygotował lepszej jakosci siatke oraz odpowiedni remeshing w zewn programie to nie bedzie problemu z zaimportowaniem do Abaqusa zarowno siatki jak i remeshingu z zewnetrznego programu.

W przypadku symulacji nagrzewania zauważyłem że na filmach autorzy nie stosują w ogóle współczynnika przenikania ciepła. Załóżmy że do nagrzanego pieca (450) wkładam stalową grubościenną tuleje (pierścień) i ten pierścień stalowy nagrzewa się do 450 stopni. Materiał na tuleje posiada przecież współczynnik przenikania ciepła więc wydaje mi się że pominięcie go może powodować problemy .
Euklides

Postprzez plagit » cze 24, 2021 15:47

wszysktko wporzadku kolega wyzej dobrze radzi
plagit

Postprzez Euklides » cze 24, 2021 18:20

Chodzi o to że dopiero 600 tys elelementów zapewnia dobra siatke w abqusie natomiast 600 tys elementów na jedno narzedzie (a sa dwa) to zajmie mnostwo czasu obliczenia z 1,2 miliona elementow (600 tys na jedno narzedzie). A np przy 150 000 elementow na jedno narzedzi powierzchnia siatki narzedzia wyglada slabo
Euklides

Postprzez NewJoker » cze 24, 2021 18:29

Możesz zrobić obliczenia też w Hypermesh, ten program obsługuje różne solvery (w tym abaqusowe) i remeshing pewnie też ma. Ale szczegółów Ci nie podam, bo tak jak pisałem wcześniej, nie pracowałem nigdy w tym programie.
NewJoker

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do CAE