_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez ll » lip 21, 2021 19:00

Może w IT pasja do czegoś prowadzi w branży mechanicznej do niczego - no może do nagonki na Ciebie korporacyjnych adwokatów :-)....
ll

Postprzez jkb91 » lip 21, 2021 19:17

gouda napisał(a):Zgadzam się że tester automatyczny ma trochę łatwiejsza robotę niż deweloper przy podobnej kasie.
Ale jest to spowodowane prostym faktem, większość ludzi chce być jednak developerami. Nawet testerzy automatyczni często traktują to tylko jako etap w drodze do bycia developerem (paru moich kumpli ta miało). To jest przyczyna - popyt duży, a ludzi co chcą to robić jest mało. Chociaż to też jest całkiem spoko robota.
Tak że zgadzam się, jest to najłatwiejszy sposób do wejścia do IT.

Ja uważam jednak że powinno się kierować tym co się lubi robić a nie wyłącznie szukać łatwiejszego pieniądza. Pasja to jest to. Bez niej nie zajedziesz daleko. A tak w ogóle to wg mnie deweloperka jest jednak ciekawsza, a wejście do tego zawodu wcale nie jest aż tak kosmicznie trudne jak to piszesz. A jak już wejdziesz i się utrzymasz to masz całkowity luz. Po roku pracy mam codziennie po 2-3 oferty pracy na skrzynce w Linkedinie (jako inżynier mechanik miałem 1 może 2 na miesiąc). No i czym się tu się stresować?

No wlasnie, wiekszosc idzie w developerke. Ja tez myslalem kiedys ze tester to jest lipa itd, do kiedy nie zaczalem stykac sie ze skryptami i pelna automatyzacja wszystkiego jeszcze przed rozpoczeciem testow, linuxem, sieciami. Gdy to wszystko polaczyc w jedna calosc mozna na prawde sciezke kariery ulozyc w taki sposob, zeby bylo to na prawde ciekawe, wspomniany wczesniej Ethical Hacking. Wczesniej o sieciach nie wiedzialem nic, dopiero po przyjsciu tutaj zaczelo mnie to interesowac, aczkolwiek ta praca to tez mix testowania/sieciowki/telekomunikacji itd wiec to tez nie jest stricte tester jak w innej firmie.

Co do trudnosci dostania sie: ja probowalem z ponad rok dostac sie w mobile ios/swift. To byl mega blad, ofert wychodzi jak na zaplakanie, skladalem juz po calej pl, problemem bylo to ze w niszowkach konkurowalem glownie z ludzmi z doswiadczeniem komercyjnym przechodzacym z innych technologii. Wzorzec MVVM byl niejednokrotnie traktowany jako must have, z tego co wiem w webowce leci sie na MVC. Nie raz nawet wymagali programowania reaktywnego. Dla mnie przy 1500-2000 przesiedzianych godzin bylo to troche przy duzo. W mobile masz problemy, ktore nie wystepuja w innych technologiach, caly czas wychodzi cos nowego jakis nowy framweork, ktory przydalo by sie znac. Nie jestem expertem w webowce dla porownania ale tyle co liznalem z frontendu czy backendu raczej to wydaje mi sie o niebo latwiejsza.
jkb91

Postprzez gouda » lip 21, 2021 19:55

MVC to już też raczej przeszłość, bo monolityczne aplikacje mają wiele wad i są ciężko skalowalne, słabo wykorzystują zasoby systemowe. Te i inne problemy rozwiązują systemy rozproszone czyli mikoserwisy - cloud computing to jest to na co jest sssanie. Ssanie jest i na devow i na devopsow. Innymi słowy chcesz znaleźć robotę ucz się tego co jest na czasie a nie archaizmów. Na czasie są też nowe języki takie jak np. Golang.
gouda

Postprzez EfeZ » lip 21, 2021 22:22

gouda napisał(a):MVC to już też raczej przeszłość, bo monolityczne aplikacje mają wiele wad i są ciężko skalowalne, słabo wykorzystują zasoby systemowe. Te i inne problemy rozwiązują systemy rozproszone czyli mikoserwisy - cloud computing to jest to na co jest sssanie. Ssanie jest i na devow i na devopsow. Innymi słowy chcesz znaleźć robotę ucz się tego co jest na czasie a nie archaizmów. Na czasie są też nowe języki takie jak np. Golang.

Gouda, można wiedzieć w jakim wieku zacząłeś się przekwalifikowywać na IT i ile Ci to zajęło?
EfeZ

Postprzez gouda » lip 22, 2021 08:08

Ja zacząłem późno (pisałem wczesniej ze grubo ponad 10 lat pracowalem jako konstruktor i PM, więc możesz sobie obliczyć) - o tym ile czasu mi to zajęło już pisałem (1,5 roku, 1000h kursów na udemy i pisania własnych apek oraz studia informatyczne w trybie niestacjonarnym - a pierwszą pracę dostałem po 1 rok - jako PM spędzałem 50% czasu na delegacjach - koledzy po robocie chlali, a ja siedziałem przed laptopem i programowałem w hotelu, w samolocie, na lotnisku, gdzie się dało - zanim zacząłem już troszeczkę programowałem obiektowo w c++).

Jeśli lubisz to co robisz i zarabiasz tyle że możesz jakoś normalnie żyć to niekoniecznie musisz coś zmieniać. Wcale nie zamierzam nikogo zachęcać do wybrania tej ścieżki. Ale jeśli już chcesz coś zmienić i wkręcisz się w programowanie (bo to jest warunek podstawowy - musisz się w to wkręcić), to nie szukaj wymówek typu "jestem za stary"... W tej branży raczej liczą się kompetencje bo bez nich nie da się nic zrobić. Więc bez względu na wiek jeśli będziesz dobry, bez problemu trafisz na ludzi którzy uczciwie Cię ocenią. Czy jest ageing? Jasne że jest. Ale jest też mnóstwo ludzi którzy mają takie rzeczy w dupie i ocenią Cię profesjonalnie.

Najgorsze co można zrobić to popaść w taki defetyzm i wmówić sobie że nic nie mogę bo świat jest zły.
gouda

Postprzez jkb91 » lip 22, 2021 08:57

Ja tez nie widze problemu wieku, kolega z roboty mi pokazywal swoje CV, ma 40 lat i byl kierownikiem w Piotr i Pawel, ale przez 3 lata sie uczyl zeby sie dostac i mu sie udalo.

Duza roznice odczuwam w pomocy od ludzi w pracy, pamietam jak w konstrukcji ktos mi powiedzial, ze cos tam powinienem wiedziec, a przez dluzszy czas nie mialem z czyms stycznosci. Tutaj natykasz na jakis problem i otrzymasz pomoc od kazdego. Nie wyobrazam sobie uslyszec, powinienes to wiedziec czy cos takiego. Robie teraz w projekcie z gosciem , 45 lat, od 3 lat w branzy, byl kierownikiem na budowie. Przeszkadzaly mu godziny pracy w poprzedniej robocie czyli 8 na umowie i 10 w praktyce. Sa sytuacje, ze osobe starsza uczy 2 razy mlodsza, na poczatku mnie to dziwilo ale teraz stwierdzam, ze tak powinno wlasnie byc. Wiekiem bym sie nie przejmowal, mysle ze dla samej kultury nawet warto sprobowac, gdyby zadnych dodatkowych benefitow nie bylo.

Gouda- w Web siedzisz backend? ew Full stack?
jkb91

Postprzez gouda » lip 23, 2021 08:02

Ja się zajmuję głównie backendem w javie. Ale jest mnóstwo innych ścieżek gdzie jest bardzo duże zapotrzebowanie na programistów i specjalistów IT. Frontend co najmniej tak samo, devops, coraz bardziej ML, coraz bardziej nowe języki jak chociażby GO, Elixir. Trzeba przeanalizować rynek i wybrać to co może Cię zainteresować i co ma branie. Ja na początku chciałem iść w systemy wbudowane (embeeded) i C++ czy nawet C, bo takie systemy się programuje nie aż tak wysokopoziomowo jak systemy internetowe. Niestety mimo że C++ jest nadal popularny to ofert pracy jest zdecydowanie mniej, a ludzi na rynku stosunkowo dużo, co ma przełożenie na kasę i możliwości znalezienia pracy przez juniora. Technologie internetowe w szczególności chmurowe rozwijają się tak dynamicznie, że co chwilę pojawiają się nowe możliwości. Pozatym programując np. te systemy wbudowane nie możesz korzystać z tej wolności jaką jest praca w 100% zdalna. A to ma kolosalne znaczenie jak np jesteś spoza wielkiej aglomeracji i nie chcesz się nigdzie przeprowadzać.
gouda

Postprzez jkb91 » lip 23, 2021 20:47

W sumie nie będę ukrywał, że się cieszę, że zajmujesz się backendem w Javie bo Od 2 tyg przerabiam kursy z Udemy w Javie. Za rok planuje pójść w automatyzację właśnie z Java, a z tym językiem miałem minimalna styczność. Na razie wiem co robić ale za niedługi czas przypuszczam, że podpytam się Ciebie w co dalej uderzać.
jkb91

Postprzez vctr1 » lip 23, 2021 21:03

Dzięki wszystkim za wartościowe odpowiedzi.

@jkb91, czujesz dużą presję żeby doszkalać się po pracy? Jesteś w stanie porównać ile tester automatyczny musi ogarnąć rzeczy po robocie na własną rękę żeby nie bać się o swoją pozycję w porównaniu do programisty?
vctr1

Postprzez jkb91 » lip 24, 2021 11:56

vctr1 napisał(a):Dzięki wszystkim za wartościowe odpowiedzi.

@jkb91, czujesz dużą presję żeby doszkalać się po pracy? Jesteś w stanie porównać ile tester automatyczny musi ogarnąć rzeczy po robocie na własną rękę żeby nie bać się o swoją pozycję w porównaniu do programisty?

1) Nie ma zadnej presji, nawet w pracy, mozesz nawet slabo ogarniac automaty to ktos Ci pomoze, korzystamy z SELENIUM oraz ROBOT framework. Troche trzeba poogarniac Networking i Linuxa ale ogolnie parcia na to nie ma.

2) Jesli sie nie doszkalasz to pozniej w nastepnej pracy masz oczywiscie mniejsze stawki, powiedzmy 11 brutto, to mowie na przykladzie wlasnie takiej osoby, ktora odeszla i to na manuale bo nie czula sie dobra w automatach.

3) Jesli sie dalej mysli o karierze to najlepiej z rok poswiecic na JAVE + frameworki , ewentualnie Python, JS, C#, wiadomo, ze webowka HTML CSS i bazy SQL to trzeba znac. Ciekawostke moge powiedziec jesli chodzi o Pythona i deweloperke, pomimo, ze jest to czesto wysoko oceniany jezyk znam pare osob, ktore sie na nim przewiozlo. Jesli chodzi o skrypty czy latwosc skladni to na pewno jest wysoko ale jest to jezyk, ktory jest czesto wykorzystywany wlasnie w duzych korpo. Jest nawet jeden gosc na YT, ktory mowi, ze jest to najgorszy jezyk w, ktory mozna zainwestowac na samo wejscie do IT co ma niejako sens. JAVA, ktora pomimo tego, ze jest oblegana przez rozne bootcampy itd jest nadal moim zdaniem nr 1.

4) Jesli chodzi o ogarnianie w stosunku do programisty, moze byc to nawet 5 razy mniej albo i podobnie jak programista. Zalezy przy czym sie pracuje, zdarza sie, ze tester moze wiecej ogarniac jak devsi, zalezy jaka firma. Mozna frameworki pisac do testowania to masz podobna prace jak programista. Zreszta devsi sa sami tez testerami. W technologi TDD, sam piszesz testy jednostkowe przez napisaniem funkcji ale to jest na poziomie kodu. Tester moze robic testy na poziomie kodu i na poziomie np akceptacyjnym czyli obslugiwac np klikniecia w przegladarce. Roznie to moze wygladac.

Jesli chcesz sie dostac do IT, latwiej to zrobisz idac w testy, jesli chcesz sie dostac do IT w trudniejszy,a mozliwy sposob to idziesz w developerke z JAVA. Zaczynajac z testami masz mala szansa faila w sensie, ze nie jest to na tyle trudne, zeby przeskoczyc na cos innego. Jesli wybierzesz zly jezyk programoania na poczatek to moszesz utopic sie juz na samym starcie i zmarnowan czas. Jesli na juniora bedziesz chcial isc z C++ to zycze powodzenia, zebys sie dostal, rynek mobilny tez odpada, Python jest tez ryzykowny chyba, ze znow webowka z DJANGO. Zawsze zostaja Ci bootcampy z JAVA jesli masz nadmiar gotowki. 2 kolegow byli na rocznym i sa bardzo zadowoleni, opcja dobra jesli nie miales zadnej stycznosci z programowaniem ale tak czy siak nie jest to obecnie zadna gwarancje, ze znajdziesz prace. Niektorzy zaczynaja tez od Supportu lub od Adminow, zeby w ogole dostac sie do IT
jkb91

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD