_

Mocowanie worka oraz zawias z oporem?

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Mocowanie worka oraz zawias z oporem?

Postprzez prz123 » maja 24, 2020 22:16

Witam,

Potrzebuję wykonać wznoszoną klapę z blachy nierdzewnej, zamontowaną do drugiej blachy poprzez zawiasy, które bedą stawiały opór. Chodzi o to, by można było tą klapę otworzyć na dowolną wysokość i żeby ona w tej pozycji zostawała. Czy istnieje taki zawias? Albo jakieś podobne rozwiązanie?

Z góry dziękuję i pozdrawiam!
Ostatnio edytowany przez prz123, maja 28, 2020 22:47, edytowano w sumie 1 raz
prz123

Re: Zawias z oporem?

Postprzez NewJoker » maja 24, 2020 23:06

Są zawiasy regulowane (śrubą nastawia się opór), ale w tym przypadku to raczej powinna być jakaś blokada. Zwykły zawias z wbudowaną blokadą też pewnie nie wystarczy, bo moment obrotowy potrzebny do pokonania blokady zostanie przekroczony przez ciężar blachy. Proponowałbym więc rozwiązanie niezależne od zawiasu - jakąś formę podpórki (jak do maski w samochodzie) albo ogranicznik (jak w oknach dachowych).
NewJoker

Postprzez gieborywar » maja 25, 2020 08:16

A może klapę otwierać/zamykać wciągarką łańcuchową?
gieborywar

Postprzez prz123 » maja 25, 2020 15:54

Dzisiaj zrobiłem zdjęcia także doprecyzuję pytanie :)
Mam już zrobione takie prowizoryczne rozwiązanie, natomiast teraz całość robię z kwasówki i chcę by było to zrobione zgodnie ze sztuką.
Pierwsza rzecz to ta mała klapka na zdjęciu, która ma się otwierać i zamykać, ale właśnie też zostawać w swoim położeniu np. pod kątem 90 stopni:
Obrazek
Obrazek
Druga rzecz to taka obwódka (?) o ile tak to można nazwać, która także musi się podnosić i opuszczać do takich położeń jak na zdjęciu. Jeśli chodzi o mechanizmy typu siłownik czy podwieszanie na łańcuszku to raczej traktuje to jako ostateczność, z tego względu, że będzie to maszyna do spożywki i codziennie musi być myta, a im więcej różnych zakamarków tym gorzej :) teram miałem to zrobione na zasadzie dużych podkładek, śruby i nakrętki kontrującej, ale tak jak mówię, to rozwiązanie prowizoryczne i co chwile trzeba było dokręcać te śruby.
Obrazek
Obrazek
Może właśnie taki zawias z regulacją oporu, tylko czy istnieje takie coś z nierdzewki?
prz123

Postprzez piotrekm13 » maja 25, 2020 23:39

Kulka ze sprężyna wskakująca w odpowiednio nawiercone gniazda w tym obrotowym ramieniu. Coś takiego:

https://www.ebmia.pl/6391-zatrzaski-kul ... nia-gn-614
piotrekm13

Postprzez gieborywar » maja 26, 2020 08:10

Może mechanizm zapadkowy? Prosty w konstrukcji i możesz wykonać z nierdzewki.
gieborywar

Postprzez prz123 » maja 28, 2020 22:45

Dzięki wielkie za odpowiedzi,

Myślę, że najprostszym i najtańszym wyjściem dla tej obudowy będzie kulka wskakująca w nawiercone miejsce, powinno sie to dobrze sprawdzić, muszę tylko dobrać odpowiednią siłę tych kulek, a dla tej klapki chyba zrobię zawias z regulacją oporu.

Natomiast mam jeszcze jeden problem, może nie będę zakładał nowego tematu tylko tutaj zapytam, widział ktoś może do kupienia w internecie albo ma jakiś pomysł na mechanizm do mocowania worka? Nie mówię tutaj o obejmie, tylko o czymś podobnym, co było kiedyś stosowane w maszynach do sortowania zboża - zdjęcie poglądowe:

Obrazek

głównym problemem jest to, że muszę taki worek zamontować ale nie na rurę (wtedy wystarczyłaby zwykła obejma), tylko na duży profil i tam go muszę jakoś przymocować :?
prz123

Re: Mocowanie worka oraz zawias z oporem?

Postprzez piotrekm13 » maja 29, 2020 18:40

Jeśli chodzi o kulkę to poszukaj z regulacją docisku sprężyny. Ewentualnie jak masz dostatecznie gruby materiał to możesz samemu zrobić. Robisz otwór gwintowany, wkładasz kulkę, wtedy sprężyna, którą dociskasz wkrętem. Głębokością wkręcenia wkręta regulujesz siłę docisku.

Jeśli chodzi o mocowanie worków to pamiętam takie rzeczy w młocarniach, ale nie wiem gdzie takie coś znaleźć.
piotrekm13

Re: Mocowanie worka oraz zawias z oporem?

Postprzez ogilek » paź 10, 2020 14:20

a co powiesz na mechnizm zapadkowy? nie jest źle kompinować z takim warto sporóbwoac
ogilek

Powrót do Warsztat